Brzdy - zvuk podobný motorové brzdě

Tlumiče, pružiny, kola, pneumatiky, brzdy, řízení

Moderátoři: intel_sk, peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
Lucifer
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2010, 10:48

Brzdy - zvuk podobný motorové brzdě

Příspěvek od Lucifer »

Zdravím!

Vlastním Punto 1, rv. 1999, 1.1 benzín bez ABS, vpředu kotouče, vzadu bubny. Můj životní příběh je následující.

Protože mi nešla ruční bzda na pravém zadním kole, rozhodl jsem se rozhýbat lanovody olejem. To se povedlo. Přitom jsem ale sundal i bubny, a protože nešly sundat (kvůli drážce vyryté paknami), tak jsem onen rantlík na bubnech samo-domo obrousil vrtačkou. To se povedlo do té míry, že bubny šly bez potíží nasadit, ale protože jsem vrtačkou vyrobil plošky, tak došlo k následujícímu: při brždění mlátilo v kolech a do pedálu šly údery - jako by mi jej kdosi zespodu zvedal. Takže bubny dolů a použil jsem opět vrtačku a jemnější brusný kotouč, který dráhy v bubnech vyhladil. Mlácení a zdvyhání pedálu zmizelo, ale - a teď nevím, zda napsat, že se objevil, anebo se jenom projevil předchozím drastickým mlácením zamaskovaný problém - při rychlosti nad 60 Km/h se při brzdění odkudsi ozývá zvuk podobný motorové brzdě, asi jako u Liazky anebo T815, akorát mnohem slabší. Logicky jsem dospěl k závěru, že vyhlazení bylo nedostatečné a koupil nové bubny v naději, že se zvuku zbavím. Jak asi tušíte, nezbavil jsem se, nejspíše jsem zbytečně vyhodil 1400 za bubny, které již po vyhlazení byly OK.

Jedná se o souběh dvou na sobě nezávislých problémů? Může to být i přední náprava, kde jsem se koukal na destičky, tedy jsem je dal špatně, kotouč apod.? Subjektivně problémy v brzdném účinku nevidím (nerozeznám), ale projeví se to na válcích, třeba na STK, kam musím s puntíkem vyrazit? (třeba, že by ručičky kolísaly?)

Díky za pomoc.
Reklama
 

Odpovědět

Zpět na „Punto - podvozek“