PALIVO: LPG

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fun
Začátečník
Příspěvky: 31
Registrován: 03 čer 2011, 08:32

Re: LPG

Příspěvek od Fun »

Nic jiného než sekvence tam dát ani nejde. Přestavba u Fiata 28000,-. Mám to od února, najeto taky 11000km a spotřeba se drží okolo 6,5l/100km.
Fiat Panda 1.1 Active Plus, LPG
Reklama
 

PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: LPG

Příspěvek od PeNik »

Fun píše:Zdravím všechny. Tak už jezdí. Nechal jsem se zlákat na LPG - Tartarini, a po prvních peripetiích, kdy motor zhasínal po vyřazení a ve Fiatu, kde LPG montovali si s tím nevěděli rady, se autíčko rozjezdilo. Nyní kombinovaná spotřeba 6 – 6,5l LPG. Město – pražské ranní zácpy, dálnice 110 – 120km/h. Už zde má někdo Pandu s LPG, aby se taky podělil o zkušenosti??
Já mám LPG 3 dny a zatím jsem rozčarován. Mám najeto 220 km a nádrž je skoro prázdná (když jsme jej přebíral, signalizovalo to plnou nádrž). Vyjedu do nuly a natankuji si sám (nyní tankováno ve Fiatu a asi to i oživivali), abych přesně věděl, kolik natankuji a kolik najedu. Ukazatel množství plynu se přelévá od červené kontrolky po dvě zelené - asi podle toho, jak se přelává v nádrži.

Jinak mi to na volnoběh občas také zhasne, ale doufám, že po 1.500 km, kdy mám přijet na seřízení, tak to snad vyladí.

Zatím nejsem nadšen, protože kdybych měl na plnou nádrž ujet 250 km, tak to výhodné není a jen jsem tam utopil 30.000 Kč.

Berte to pouze jako prvotní zkušenosti, kdy to ještě není doseřízeno.

Pokud bude zájem, napíšu, jak se situace nakonec vyvrbila.
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Uživatelský avatar
Fun
Začátečník
Příspěvky: 31
Registrován: 03 čer 2011, 08:32

Re: LPG

Příspěvek od Fun »

Buď v klidu. Ted diodový ukazatel je velice, ale opravdu velice orientační.. :) Když ti začne svítit červená dioda, ujedeš ještě asi 200km. Pokud si chceš hlídat dojezd přesně, je nejlepší vždy při tankování vynulovat denní počítadlo km. A i tak to není úplně přesné, protože pokud jezdíš k různým pumpám, dostaneš tak +/- 2l plynu při čerpání do plna, podle toho, pod jakým tlakem mají nastaveno vypnutí.
Fiat Panda 1.1 Active Plus, LPG
Uživatelský avatar
Fun
Začátečník
Příspěvky: 31
Registrován: 03 čer 2011, 08:32

Re: LPG

Příspěvek od Fun »

A ještě k tomu zhasínání na volnoběh... Měl jsem ten samý problém. Byl jsem s tím ve Fiatu 3x, až mi na férovku řekli, že si s tím neví rady. Zavolal jsem tedy do firmy Novagas (importér Tartarini), řekl jsem jim o problému, jejich technik obratem zavolal technikovi do Fiatu, ten během 10 minut něco přenastavil a od té doby klid.
Fiat Panda 1.1 Active Plus, LPG
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: LPG

Příspěvek od PeNik »

Výborně. Když budu potřebovat kontakt, bylo by možné jej uveřejnit (PM)? Zatím to nechám na nich, ale pak jako nouzovka by se to mohlo hodit.

Jinak i díky za info ohledně signalizace množství paliva. Jak jsem psal, zatím spíše testuji. Nyní se chystám na služebku, takže nádrž vycucnu a pak se uvidí.

Alespoň trocha klidu pro mou duši.
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Uživatelský avatar
Fun
Začátečník
Příspěvky: 31
Registrován: 03 čer 2011, 08:32

Re: LPG

Příspěvek od Fun »

Není problém.. Když budeš cokoli potřebovat, stačí napsat... :)
Fiat Panda 1.1 Active Plus, LPG
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: LPG

Příspěvek od PeNik »

Předem díky a doufám, že si odborníci poradí. Ale je dobré mít zálohu. :D
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Uživatelský avatar
miror
Fiaťák
Příspěvky: 80
Registrován: 28 srp 2010, 16:38

Re: LPG

Příspěvek od miror »

Tak co, jak to dopadlo po čase? Chcípe to pořád na volnoběh? Máte někdo jiné zkušenosti? Přemýšlím o lpg, ale bojim se, že tím v podstatě zničim motor. Co jsem tak koukal do diskuzí, je dost lidí, kteří si stěžujou na různý problémy - startování, chcípání na volnoběh.. Dříve jsem měl Ford Fiesta na plyn a od tý doby se bojim. Chcípalo to, nedal se udržet volnoběh a strašně to vařilo a nemělo to výkon. Je to sice 15let, ale taky dřív říkali, že je to bezproblémový. A známý měl Formana - ten když nás vezl 5 lidí do kopce, nejvíc se ukázaly slabosti - výkon chyběl a co motor sotva vytlačil na 70km/h, plyn se drobně přidusil a znova 68, ...69, ...
Přitom ten známý řikal, že je to dobrý, že je spokojenej... Taky když jsem měl Ford Ka, co měl najeto 330tis. Byl jsem spokojenej a pokulhávání volnoběhu jsem neřešil. Zato dnes, kdyby mi Panda párkrát škytla, začal bych se děsit, co se děje. Tedy jste spokojeni s lpg, a občasný škytání neřešíte? Na snížený vykon jste si zvykli? A hlavně - jak to vypadá, pokud už s tím máte najeto aspon 60tisíc.
Panda 1.2 Dynamic (rv2004), LPG od 115tis.km v březnu2012
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: LPG

Příspěvek od PeNik »

Při prohlídce po 1.500 km to ladili skoro doladili. Jen občas se stane, že motor zakolísá na volnoběh, ale už nechcípne. Po 20.000 km jim to ještě řeknu, ať to zkusí ještě trochu poladit. Už se s tím jezdí výborně a když vidím ceny benzínu, tak i kdyby nejezdilo, budu jezdit na plyn (nadsázka). Jinak v těch prvních 1.500 km to bylo i líné. Nyní bych řekl, že výkon je stejný - nebo minimálně rozdíl je zanedbatelný. Ihned po instalaci jsem pomalu nemohl od Ostružné vyjet na Ramzovou na 3 a musel jsem před vrcholem dávat za 2. Nyní jedu na 4 a podřazuji na 3.

Teď se tu sesype mraky diskutérů, že záleží na spoustě věcí. Jasně, záleží, ale kdo to tam zná, tak tam moc na výběr není. Projet pod viaduktem a začít tomu šlapat na krk, aby se člověk nehrabal na vrchol na 2. Myslím si, že jezdím +/- stejně.

Jinak mám to od konce října a mám 12.000 km.
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Uživatelský avatar
Fun
Začátečník
Příspěvky: 31
Registrován: 03 čer 2011, 08:32

Re: LPG

Příspěvek od Fun »

Za rok jsem najel 18000km, jezdím s tím denně do práce, dovolené léto, zima. Na volnoběh to chcípne tak jednou, dvakrát za týden, občas to zakuká, když motor hodně podtočím – co klasicky v servisu neopraví, protože neví jak. Zřejmě jde o softwarový problém, ale už to neřeším. Když už to auto znáš, naučíš se s ním tak, že spolucestující nic nepozná. Zkrátka je poznat, že je v autě něco “domontovaného“.

A k tomu zničení motoru: LPG je již pro dnešní motory běžné palivo, a není důvod, proč by se jím měl motor zničit, pakliže ti ho tam dá de facto výrobce, a s plnou zárukou. A můj subjektivní pocit: Motor je při jízdě na LPG tiší, s menšími vibracemi a snížení výkonu oproti benzínu takřka neznatelné.

Teď ale to pozitivní… Když překousneš těchto pár problémů, kompenzací pro mě je, že fakt neřeším, jestli mám někam jet, nebo ne, a vždycky u pumpy mě zahřeje 17,50 za LPG a ne 37,50 za Natural a na plnou nádrž Ti stačí cca 5ti kilo. Za těch 18000km, jsem s průměrnou spotřebou LPG nepřelezl 7l/100km. Z počátku jsem si také nebyl jistý, jestli jsem s přestavbou udělal správně, ale teď bych se zase vážně rozmýšlel, jestli bych další auto koupil bez plynu, protože takhle mám auto alespoň k ježdění, a ne k přemýšlení, jestli někam nejedu zbytečně….
Fiat Panda 1.1 Active Plus, LPG
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: LPG

Příspěvek od PeNik »

Dá se říci, že s tím celým textem souhlasím.

Přes 7 l/100 km jsem nešel, průměrnou mám 6,67 (zimní gumy, průměr od 1.12.2011). Příští týden přezuji na léto a bude další sledování.
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Uživatelský avatar
miror
Fiaťák
Příspěvky: 80
Registrován: 28 srp 2010, 16:38

Re: LPG

Příspěvek od miror »

7L/100km - to je údaj z palubního počítače? Mě, když jsem svůj benzin meřil "od tankování k tankování", zjistil jsem 6,3 L/100km, zatímco palubni počítač ukazoval 5,7.
A v zimě to startuje bez problémů? I v těch 20° mrazech? V létě se to stíhá uchladit? A při delších vzdálenostech, když se motor pořádně zahřeje? Jak velkej je tedy dojezd na jak velkou nádrž?
Panda 1.2 Dynamic (rv2004), LPG od 115tis.km v březnu2012
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: LPG

Příspěvek od PeNik »

tak za mě:
spotřebu počítám. BC je v tomto případě již k ničemu. LPG nenaměří. Ověřeno i v servisu.

Palubní počítač mě proměřuje o 0,3 l/100 km u benzínu.

I když je auto na LPG, VŽDY startuje na benzín. Pak podle teploty sepne LPG. Takže i v mrazech to startovalo úplně normálně - alespoň mě. Jízda na LPG bezproblémová.

Co více by se mělo chladit na LPG proti benzínu?

Jinak na velikosti nádrže záleží nepřímo, ale na tom, kolik se natankuje. Tankovat by se mělo +/- 80% obsahu nádrže, ale tady zase záleží na několika faktorech. Od tlaku LPG (čerpadla tankovacího zařízení), po teplotu okolí - minimální ovlivnění. Já do prázdné nádrže natankuji od 27 do 28 l. Dojezd je od 380 do cca 450 km (zatím vše na zimních gumách - delší zkušenosti nemám). Záleží na kvalitě LPG (to už jsem psal jinde - tuším ve vláknu o spotřebě).
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Uživatelský avatar
Fun
Začátečník
Příspěvky: 31
Registrován: 03 čer 2011, 08:32

Re: LPG

Příspěvek od Fun »

To je údaj: papír - tužka - kaklulačka.. :D
Jinak jsem s tím byl na dovolené v Chorvatsku u ostrova Brač v loni, zrovna když tam hořelo a teploty se pohybovaly okolo 40 stupňů - klima to v pohodě vychladila a motor se nepřehříval. Letos v zimě, zrovna v těch největších mrazech jsme jezdili na hory lyžovat (protože zrovna v tu dobu na nás vyšly zimní prázdniny), auto startovalo, jezdilo a topilo v pohodě. Jediný problém byl v tom, že mi začala mrznout origo náplň v chladiči z výroby, tak jsem musel zase do servisu na takovou polovýměnu nemrznoucí směsi.
Takže shrnutí: Teplo - zima autu nevadí.
Fiat Panda 1.1 Active Plus, LPG
Uživatelský avatar
miror
Fiaťák
Příspěvky: 80
Registrován: 28 srp 2010, 16:38

Re: LPG

Příspěvek od miror »

Ještě dotaz - toho benzínu si to vezme v průměru kolik. (Jasně že záleží na teplotě, než se ohřeje a přepne.) Ale například těch 18000/rok je pro me reálných - resp do práce 25km. A než se to ohřeje, žere to toho benzínu docela dost. Tedy ten benzín do spotřeby taky nezanedbatelně promítne. Odhadoval bych cca 0,7l/100 při jízdách po cca 25km.
Jiak k přehřívání motoru s LPG - pouze zkušenost. Měl jsem pře 15ti lety Fiestu s LPG. Ale co a proč už nevím, byl to křáp z druhý ruky z německa a brzy šel pryč.
Panda 1.2 Dynamic (rv2004), LPG od 115tis.km v březnu2012
Odpovědět

Zpět na „Panda“