erg ventil

Vše o naftovém motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady, topení a chazení

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

vrazda
Fiaťák
Příspěvky: 74
Registrován: 25 pro 2005, 22:16
Bydliště: Slovensko

erg ventil

Příspěvek od vrazda »

vimenil som filter a roby to stale bol som na diagnostike a vipisalo mi erg ventil moste mi poradit co tym.Za odpoved vopred dakujem.
Multipla1.9jtd,77kw,105k.r.v.1999
Reklama
 

Uživatelský avatar
Alda
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 358
Registrován: 07 srp 2006, 09:11
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: erg ventil

Příspěvek od Alda »

vrazda píše:vimenil som filter a roby to stale bol som na diagnostike a vipisalo mi erg ventil moste mi poradit co tym.Za odpoved vopred dakujem.
snad EGR ventil...odpojit, zaslepit.
1,6 16V BiPower
vrazda
Fiaťák
Příspěvky: 74
Registrován: 25 pro 2005, 22:16
Bydliště: Slovensko

Re: erg ventil

Příspěvek od vrazda »

mislis ze ked ho zaslepim tak mi to nebude chcipat na volnobeh
Pozrel som ho a mam ho zaslepeny ale to nieje ten problem .Dal som to na diagnostyku a vipisalo mi snimač otačok vimazal som to a isiel som jazdit a spravilo mi to iste zhaslo a uz som nemohol nastartovat asi po 2 hod som nastartoval a presiel som 3km a zas mi zhasol ale uz som mohol aj nastartovat.Zasa som vimazal chyby a isiel som jazdit asi 10km a nezhaslo teras neviem co si mam otom mislet.Neviete kde sa nachadz ten snimač otačok.za odpoved dakujem. :( :evil:
Multipla1.9jtd,77kw,105k.r.v.1999
fryschman
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 08 lis 2010, 18:26
Kontaktovat uživatele:

Re: erg ventil

Příspěvek od fryschman »

Pánové prosím Vás dotaz od amatéra. Kde se čistí ten EGR ventil. Podařilo se mi ho vyndat i odpojit, ale marně jsem dumal nad tím co v něm čistíte?
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: erg ventil

Příspěvek od Fénix »

co? ten bordel co v něm bývá.Konkor,rozhýbat,nebo rozebrat a vyčistit. Pokud to jde
fryschman
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 08 lis 2010, 18:26
Kontaktovat uživatele:

Re: erg ventil

Příspěvek od fryschman »

Ty trubičky a nebo se nějak otevírá?
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: erg ventil

Příspěvek od Fénix »

Nic takového naštěstí na svém voze nemám :mrgreen: . Některé EGR šly rozebrat. Je to normální ventil ovládaný solenoidem nebo jinak. Pokud nejde rozebrat tak ponořit celý do něčeho podobného konkoru. Možná by do toho šlo i nastříkat čistič škrtící klapky.Pokud je to technicky možné ,tak celý blbý EGR zaslepit a hotovo.
fryschman
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 08 lis 2010, 18:26
Kontaktovat uživatele:

Re: erg ventil

Příspěvek od fryschman »

Takže EGR ventil na multiple 77 KW je nerozebíratelný. Přesto jsem ho rozebral :-))) nedoporučuji! V jeho spodní části s jednou trubičkou je jakési umělohmotné sítko, asi filter pevných částic a v horní části je silikonová membrána s pístkem uprostřed (tam se nedá nic čistit). No ještě, že to jde slepit :-)).

Jediné co jde čistit je tlakový ventil předřazený před EGR ventilem (propojeno hadičkou). Ten je na výfukovém potrubí (varhany) na bloku motoru vepředu. Mezi motorem a chladičem.

Takže pokud máte v háji EGR ventil na tomto motoru obávám se, že jediné co lze dělat je prošprtnou trubičky, což asi k ničemu nevede.

Koupit nový, jetý a nebo zaslepit. HOWG
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: erg ventil

Příspěvek od Fénix »

Měl si to vyfotit. Z plastu tam těžko něco bude a filtr čeho? :shock: Přenechám k diskuzi těm co mají osobní zkušenost. Nějak jsem to nepochopil
xxxpetak
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 27 pro 2010, 07:33

Re: erg ventil

Příspěvek od xxxpetak »

vrazda píše:mislis ze ked ho zaslepim tak mi to nebude chcipat na volnobeh
Pozrel som ho a mam ho zaslepeny ale to nieje ten problem .Dal som to na diagnostyku a vipisalo mi snimač otačok vimazal som to a isiel som jazdit a spravilo mi to iste zhaslo a uz som nemohol nastartovat asi po 2 hod som nastartoval a presiel som 3km a zas mi zhasol ale uz som mohol aj nastartovat.Zasa som vimazal chyby a isiel som jazdit asi 10km a nezhaslo teras neviem co si mam otom mislet.Neviete kde sa nachadz ten snimač otačok.za odpoved dakujem. :( :evil:
Ahoj. Tento problem mám taky. Byl jsem v autoriz.servisu a dali to na diagnostiku. Mechanik říkal , že to je na 90% snímáč otáček klikové hřídele. Je tam i snímáč váčkové hřídele , ale ten prý tak často neodchází jako ten na klikovce. Jenže jsem ho vyměnil a nic. Kontrolka pořád svítí. Když je studena tak nastartuje normálně , ale jak se zahřeje tak nejde nastartovat. Zkusím tady jěště vyměnit snímač otáček váčkové hřídele a uvidíme. 8)
porto.p1
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 23 čer 2011, 00:12

Re: erg ventil

Příspěvek od porto.p1 »

čus,odpověd pro fryschman : to co jsi rozebral je el.pneumatický snímač kterej je připojenej hadičkou k přetlakovýmu ventilu na turbu,EGR neboli u fiatu AGR ventil je škrtící klapka na sacích svodech spojená přes rekuperátor výfukových plynu na výfukový svody,aby prej když je motor studený tak se ta klapka otevře a motor na pul saje spalenej ale ohřátej vzduch a i saze a všechen nespálenej bordel a tim se ta klapka zajebe a časem přestane zavírat a tím pádem má motor málo kyslíku a moc nejede a hulý jako gulášová polívka,takže mezi výfukove svody a rekuperator stačí místo těsnění strčit kus plechu a je to zaslepený,a s EGR ventilu vytahnout ovladací pneumatickou hadičku zaslepit ji a už jenom bezstarostně jězdit.
Přílohy
regulace plnících tlaku.jpg
regulace plnících tlaku.jpg (6.35 KiB) Zobrazeno 13142 x
el.pneumat. snímač.jpg
el.pneumat. snímač.jpg (5.86 KiB) Zobrazeno 13142 x
AGR EGR ventil.jpg
AGR EGR ventil.jpg (9.24 KiB) Zobrazeno 13142 x
porto.p1
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 23 čer 2011, 00:12

Re: erg ventil

Příspěvek od porto.p1 »

Obrázky jsou ze 115ky ale kámoš má 105ku a je to hodně podobný tak to snad pochopíte.
Přílohy
rekuperátor.jpg
rekuperátor.jpg (21.49 KiB) Zobrazeno 13142 x
fryschman
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 08 lis 2010, 18:26
Kontaktovat uživatele:

Re: erg ventil

Příspěvek od fryschman »

Vyčerpávající a názorné - děkuji moc!!
mojebejby
Začátečník
Příspěvky: 10
Registrován: 04 srp 2012, 22:52

Re: erg ventil

Příspěvek od mojebejby »

Ahoj všichni, mám Mulťu 115ku asi 4 roky a řešil jsem v poslední době velkou kouřivost ( černý dým ) a špatnou akceleraci plynu při rozjezdech a zvýšená rychlosti třeba při předjíždění. Vyntoval jsem ERG ventil který byl zaseklý v poloze otevřeno ( nevím jak dlouho).
Vyřešil jsem to následovně:
- baterii demontována z auta pro lepší manipulaci a demontáž ERG ventilu
- zcela jsem vymontoal ERG ventil a zaslepil jsem sání tak zbylou trubku od turba hliníkovými přírubami
- z auto kelly jsem koupil odstraňovač karbonu asi za 109,-Kč
- celé sání bylo zakarbonované musel jsem ho nechanicky vyčistit
- vzal jsem tím sprejem i váhu vzduchu vše OK :D

výsledek: nekouří černě, jde za plynem a spotřeba 5,8 l /100Km kombinovaná
porto.p1
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 23 čer 2011, 00:12

Re: erg ventil

Příspěvek od porto.p1 »

jenom bych chtěl poopravit poznatky kolegy mojebejby že při tomto problému spíš kouří šedivě(nedostatkem kyslíku)to je dúkaz nespálené nafty,černej kouř je nafta spálená ale protože je ji hodně tak už jsou to (černé)saze a né kouř,ale jinak souhlas a múžu jenom potvrdit. :D
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Motor - diesel“