Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Vybavení a úpravy interiéru, vnitřní doplňky

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

john.l
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 30 zář 2010, 21:10

Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od john.l »

Zdravím mám zájem koupit Multiplu, a dnes pro ní nejspíše jedu, ale mám první, při zapnutém motoru máčknu tlačítko klimatizace a vůbec se nic nestane, nic nesepne, nic nenaskočí, bazarník mi říkal že to je tím že tyhle auta mají čidlo a při venkovní teplotě pod nějaké stupně je klimatizace nefunkční a vůbec není spuštěna. Je to pravda? Přítelkyně měla fiat punto a klimoška jela normálně celej rok, druhá varinta se mi jeví že schází chladivo. Je možnost to nějak vyzkoušet jestli klima funguje nebo ne?? Bez diagnostiky? Nechce se mi to koupit a pak zjistit že je vadnej chladič apod.. Co byste poradili jak to testnout. A druhej dotaz, byla vymlácená baterka a asi to zapsalo chybu do paměti takže teď pořád svítí airbag, půjde to odstranit prý na diagnostice. Další věc okýnka při stažení jako sjedou jen o 5cm a pak se musí znovu stisknout tlačítko takhle to udělat tak 5x než sjede dolu a nahoru to samé, prý by to mělo být tím že byla vybitá baterie. Jinak můžete mi poradit na co konrétně si dát při výběru ještě pozor atd... díky za rady všem
Reklama
 

Uživatelský avatar
Tomas-Oaza
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 281
Registrován: 01 dub 2006, 22:04
Bydliště: Nikol-City 608479374
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od Tomas-Oaza »

klima ti pod 5 st nesepne, pokud by bylo malo chladiva tak ti nesepne taky. airbag se muze roznout pri nahlym poklesu napeti (vybita aku) ale me se to jeste nestalo,ale znam pripady ze ano. na dignostice to zjistis. ty okna to slysim poprve ze by to bylo baterkou ze byla vybita.
Lancia Kappa 2,4 TDS
Renault Master
Iveco daily 2,3 jtd
fiat multipla rallye hobbycros

www.lanciaklub.cz
Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od andreapipo »

Nějak postrádám logiku v zimě používat klimatizaci. Pokud jí chci jen vyzkoušet, stačí zajet někam, kde je teplo, garáže a pod. Mám Mulťu už třetím rokem a ještě jsem klimatizaci v zimě nezkoušel spustit, prostě mě to ani ve snu nenapadlo, takže ani nevím, zda opravdu je nastavená spustit se až od nějaké teploty. Čidlo venku opravdu je, v levém vnějším zrcátku. Pokud jde o okýnka, tak to levé přední je uděláno tak, že se tlačítko musí chvíli podržet, aby to jelo samo až dolů nebo až nahoru. Ostatní se musí po celou dobu, co se otevírají, či zavírají, držet. Pokud to nefunguje ani při tom podržení, okýnka mají nastaveno se zastavit, pokud narazí na nějakou překážku, např. hlavu v okýnku a pod., tak jestli jim něco nevadí v pohybu.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Uživatelský avatar
OndraK
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 21 lis 2009, 22:46
Bydliště: Praha

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od OndraK »

No já třeba používám teďka klimu na odmlžení okna a funguje to báječně :)
Punto 1.2 8V, rv. 02 - slouží dál už zase nám
Saab 9-5 Aero

ex:
Punto 55 S, rv. 96 - odpočívá v pokoji
Alfa Romeo Giulietta TBi QV - odpočívá v pokoji 😢
Honda Civic 8G 1.8
Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od andreapipo »

Mě se okna nemlží. Nemáš zaseklou takovou tu klapku vpravo dole, co zavírá přívod vnějšího vzduchu.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od kubiii »

Klima v zimě: stejně nepostradatelná jako v létě (okamžité odmlžování) - mně teda v zimě normálně funguje.

Vymlácená baterka imho rozhodně nemůže být příčinou popsaných závad, měl jsem ji mnohokrát venku, vymlátil jsem ji a tak, ale nic podobnýho se nestalo. O kontrolce airbagu už tu bylo popsáno hodně, třeba hledat, příčin může být více.

Okna - vadná elektrika: spínač, motor a pod.


Pokud tyto problémy nechceš složitě řešit, nekupuj. Pokud ti to nevadí, kupuj, ale bazarníka preventivně párkrát kopni do kulí za ty kecy, kterýma tě krmil! :wink:
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
OndraK
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 21 lis 2009, 22:46
Bydliště: Praha

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od OndraK »

andreapipo píše:Mě se okna nemlží. Nemáš zaseklou takovou tu klapku vpravo dole, co zavírá přívod vnějšího vzduchu.
Nene, to určitě ne :)
Jak psal kubiii - s klimou odmlžíš okamžitě i když máš studený auto a zadýcháš si ho.
Punto 1.2 8V, rv. 02 - slouží dál už zase nám
Saab 9-5 Aero

ex:
Punto 55 S, rv. 96 - odpočívá v pokoji
Alfa Romeo Giulietta TBi QV - odpočívá v pokoji 😢
Honda Civic 8G 1.8
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od kubiii »

OndraK píše:
andreapipo píše:Mě se okna nemlží. Nemáš zaseklou takovou tu klapku vpravo dole, co zavírá přívod vnějšího vzduchu.
Nene, to určitě ne :)
Jak psal kubiii - s klimou odmlžíš okamžitě i když máš studený auto a zadýcháš si ho.
Jasně, hlavně když v autě funí celá rodina, případně má na sobě člověk z venku mokrý oblečení, či je venku prostě vlhké počasí. Klima vzduch vysušuje, takže zamlžení okamžitě mizí. Ostatně popis této funkce klimatizace najdete v každém manuálu k autu...
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od andreapipo »

Asi si nerozumíme, pod pojmeme klimatizace rozumím zařízení, které chladí a topení, které topí. Pokud použiji funkci MAX/DEF, tak nechladí, ale topí. Že je klimatizace a topení sdružena do jednoho a ovládá se jedním zařízením, ještě neznamená, že je to jedna funkce. Pokud nespustím spínač, v návodu označen písmenem "D", pro zapnutí/vypnutí klimatizace, tak zařízení topí, pokud jej spustím, zařízení chladí. Funkce MAX/DEF se spustí bez ohledu na předchozí nastavení. Topit a chladit zároveň považuji opět za nelogické. Zařízení mi udržuje ve vozidle stálou teplotu, podle toho, zda topím nebo chladím. Prostě to vytopí/vyhladí na nastavenou teplotu a pak to zpomalí větrák a otevře/zavře klapku přívodu vnějšího vzduchu.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od kubiii »

Já mám klimu plně manuální (prostě ji buď zapnu nebo vypnu) a v zimě, když mám topení naplno a mlží se mi okna, zapnu klimu a okna se téměř okamžitě odmlží. Předpokládám, že je to díky tomu, že nesaju vlhký vzduch přímo z venku, ale projde pře klimatizační jednotku, která ho vysuší. Jak to přesně funguje nevím, ale rodiče mají v Yetim poloautomatickou klimu Climatic (klima se zapíná manuálně, teplotu pak udržuje automaticky dle nastavené teploty) - dívám se do návodu a v něm je napsáno, že chlazení funguje, je-li vnější teplota nad cca +2°C, nicméně dále je v návodu, že pro odmlžení čelního skla se má klima zapnout... Možná, že klima při nízkých teplotách opravdu funguje v jiném režimu, každopádně ale vzduch vysušuje a výrazně pomáhá s odmlžením skel.
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Punto05
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 268
Registrován: 22 srp 2011, 20:23

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od Punto05 »

Manuální klima je stejně nejlepší :mrgreen: Upřímně řečeno klima třeba v Puntu není bůhvýjak výkonná,takže v létě je pořád naplno a akorát ubírám na otáčkách ventilátoru.
Naposledy upravil(a) Punto05 dne 18 pro 2011, 06:52, celkem upraveno 1 x.
Punto 1,2 8V 44kw MK2b
r.aper
Fiaťák
Příspěvky: 64
Registrován: 06 lis 2009, 09:02
Bydliště: Ostrava

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od r.aper »

Naprostý souhlas s Kubííí. Používám ji úplně stejným způsobem.
Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od andreapipo »

Nejsem odborník, ale když zapnu klimatizaci, tak se automaticky zavře topení, takže kdybych používal klimatizaci jak doporučujete, asi bych v zimě zmrznul, stačí, že "mrznu" v létě. Na rychlé odmlžení tam mám funkci MAX/DEF, která podle odzkoušení "přebije" všechny ostatní funkce a bez ohledu na to, co je kde a jak nastavené, začne maximálně topit, zapne el. vyhřívání vnějších zpětných zrcátek a zadního skla a větrák, pokud je v poloze "AUTO" se roztočí na maximum. Pak je jedno, zda je zapnutá klima, prostě to topí, ale jinak to buď topí, nebo chladí, tedy alespoň v mém autě. Oboje najednou nejde.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Punto05
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 268
Registrován: 22 srp 2011, 20:23

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od Punto05 »

U manuálu jde. Však nepíšeme používat pořád,ale na počáteční rychlé odmlžení.
Punto 1,2 8V 44kw MK2b
Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace funkce v zimě. Funkčnost

Příspěvek od andreapipo »

...jo, ale ne u automatické klimatizace, jak je to u té manuální, to nevím. I v manuálu píší, že musí být přitom zapnuta funkce MAX/DEF, to proto, že tato funkce má přednost před ostatními a je jedno, zda je při ní spuštěna klima, stejně to jen topí.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Interiér“