Startování

Všeobecná témata týkající se motoru, např. servo, topení, rozvody apod.

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

buffyna
Fiaťák
Příspěvky: 81
Registrován: 25 led 2007, 10:04
Kontaktovat uživatele:

Startování

Příspěvek od buffyna »

Mám problém se zimním startováním. Když je 5°C nad nulou a méně, tak nenastartuji. Teploty nad 5°C nastartuji, ale se sešlapáváním plynu. Problém se startováním je pouze ráno, během dne startuje normálně. Dá se říct, co hodina odstávky, to sekunda navíc startování. Co by to mohlo být?
Reklama
 

Uživatelský avatar
Alda
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 358
Registrován: 07 srp 2006, 09:11
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od Alda »

buffyna píše:Mám problém se zimním startováním. Když je 5°C nad nulou a méně, tak nenastartuji. Teploty nad 5°C nastartuji, ale se sešlapáváním plynu. Problém se startováním je pouze ráno, během dne startuje normálně. Dá se říct, co hodina odstávky, to sekunda navíc startování. Co by to mohlo být?
Je to jen u CNG nebo i u benzínu?
1,6 16V BiPower
buffyna
Fiaťák
Příspěvky: 81
Registrován: 25 led 2007, 10:04
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od buffyna »

Jasně, že u benzínu. Na CNG nenastartuji nikdy, pokud není teplý motor.
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od kubiii »

Přátelé,
nevěděl by mi někdo odpovědět na tuto otázku:

Občas se mi při startování stane, že když netočím dost dlouho, tak motor sice naskočí, ale jede strašně nevyrovnaně a zní, jako by měl každou chvíli chcípnout (jakoby na míň válců), pomůže až prošlápnutí plynu, kdy se jakoby chytí a už je OK.

Mám podezření na svíčky či káblíky, ale kdyby byl někdo z vás moudřejší, hltám vaše rady...
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Mišan
Fiaťák
Příspěvky: 170
Registrován: 22 úno 2007, 08:38
Bydliště: Pardubice

Re: Startování

Příspěvek od Mišan »

kubiii píše:Přátelé,
nevěděl by mi někdo odpovědět na tuto otázku:

Občas se mi při startování stane, že když netočím dost dlouho, tak motor sice naskočí, ale jede strašně nevyrovnaně a zní, jako by měl každou chvíli chcípnout (jakoby na míň válců), pomůže až prošlápnutí plynu, kdy se jakoby chytí a už je OK.

Mám podezření na svíčky či káblíky, ale kdyby byl někdo z vás moudřejší, hltám vaše rady...
Tohle dělají většinou vstřikovače. Vymontovat, nechat vyčistit, popř. koupit za cca 150 Kč čistič vstřikovačů, nalít do nádrže, jezdit a čekat. Většinou to stačí. Klidně ale i ty kábly, záleží, do čeho půjdeš dřív. Kabely by se ale po prošlápnutí hned tak neporovnaly a dost pravděpodobně by to zlobilo i při teplém motoru při akceleraci.
Multipla Bipower 1,6 /2000
AlexAG
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 210
Registrován: 28 lis 2008, 19:46
Bydliště: Slovensko

Re: Startování

Příspěvek od AlexAG »

A nebude to snimačom tlaku vzduchu v sacom potrubi? Neskušal si to napichnuť na diagnostiku?
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od kubiii »

Tak vyzkouším napřed ten čistící sráč do benzínu a uvidíme. Dám vědět, protože už mi to zase začínám startovat natřikrát a podle toho, jak to dělá, tak bych se asi opravdu nejvíce přikláněl k těm vstřikovačům. Začíná to zase více zlobit a má na to vliv buď to, že se oteplilo (dříve už jsem vysledoval, že staruje tím líp, čím nižší je teplota) nebo tím, že jsem nabral plnou nádrž obyčejnýho neaditivovanýho benálu (celý podzim a zimu tam bylo "něco lepšího").

Nejsem odborník, ale je třeba možný, že se za vyšší teploty více tvoří na vstřikovačích usazeniny???
Nebo je možný, že aditivovaný benzín udržoval zanesené vstřikovače v uspokojivém stavu a teď to skončilo???
A co na to Jan Tleskač???

Takové moje laické teorie...

Koupil jsem tohle: http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1502" onclick="window.open(this.href);return false; - tak jsem zvědav.
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od andreapipo »

Když jsem ještě měl Tipo, tak jsem tankoval všude možně a pak najednou u Shellky a rozdíl v chodu motoru a jizdních vlastnostech motoru byl nebetyčný, bylo to prostě znát, slyšet a cítit, tedy pocitově a od té doby tankuju pokud možno jen u Shellky. Do Multi jsem dal rovnou Shelláckej BA a tak nemohu porovnat případný rozdíl.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od kubiii »

andreapipo píše:Když jsem ještě měl Tipo, tak jsem tankoval všude možně a pak najednou u Shellky a rozdíl v chodu motoru a jizdních vlastnostech motoru byl nebetyčný, bylo to prostě znát, slyšet a cítit, tedy pocitově a od té doby tankuju pokud možno jen u Shellky. Do Multi jsem dal rovnou Shelláckej BA a tak nemohu porovnat případný rozdíl.
Já zkoušel napřed V-Power, pak přišla OMV s Carrerou a Benzina s Vervou (bohužel jen 100oktan) a všechny tři benzíny mně subjektivně přišly lepší, ale už odmítám platit tak předražený sumy.

Dám příklad, OMV v Brně: natural 95 - 26,90, Carrera - 27,90Kč. Stanice neprémiové značku kousek za Brnem: natural 95 - 23,90.

cena Carrera za 60l: 1674,-

natural 95 + aditivum: 1434 + 130 = 1564,- (aditivum se doporučuje dávat jednou za 2000km)

Asi to budu dělat takto... Možná kdyby Benzina přišla s Vervou v 95oktanech...
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od kubiii »

Tak jsem vyjezdil nádrž s čističem vstřiků a problémy se startováním přetrvávají, ba dokonce se se zvyšující se venkovní teplotou zhoršují. Je to stejné, jako jsem to tu popisoval už před rokem. Startuju poprvé - nenaskočí, startuju podruhé - nic, napotřetí naskočí, ale kdybych záhy neprošlápl plyn, tak by asi chcípl. Potom už je to celý den dobrý. Navíc mi opět začalo v autě něco pískat (stejně jako minulé léto). Tehdy jsem si myslel, že je výfuk, ten jsem vyměnil a problémy přestaly, jenže to bylo na podzim, kdy šly teploty dolů, takže to s výfukem asi nesouviselo. Včera jsem zjistil, že to pískání se ozývá, i když otočím klíček do první polohy, po chvíli ustane - laicky se domnívám, že je to čerpadlo. Když nastartuju, zase začne pískat.

Chtěl bych se zeptat, je-li to čerpadlo, může to nějak souviset se špatným startováním?
Mám to hvízdání řešit, resp. může mít neřešení problému nějaký následek?
Jak se na pískání (činnosti) čerpadla může projevit vnější teplota (letní počasí)?

V případě, že pískání a čerpadlo nesouvisí - bylo mi řečeno, že problém může být v nějakém čidle (pravděpodobně teplotním), ve kterém?

Je možné, že můj katalyzátor už není úplně ve formě - může to mít na popisované problémy nějaký vliv? Asi ho časem nechám vykuchat (Bursík odpusť :D ) ?


Je to spousta otázek, kdyby někdo uměl smysluplně odpovědět na některou z nich, budu vděčný. Auto jinak jezdí pěkně, a tak se přiznám bez mučení, že se mi nechce cpát love do diagnostiky a třeba zbytečných rozborek a zborek, když problémy nejsou úplně zásadní. Díky.
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
Alda
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 358
Registrován: 07 srp 2006, 09:11
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od Alda »

Diagnostika je základ a tolik lovů zase nestojí...
1,6 16V BiPower
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od kubiii »

Alda píše:Diagnostika je základ a tolik lovů zase nestojí...
Asi tam skončím, jenže mám obavu, že diagnostika např. čerpadlo neodhalí, tak mě zajímá, jestli třeba někdo něco podobného neřešil a neušetřil by mi pětibábu za diagnózu.

Á propos, neví někdo o nějaké levné a kvalitní diagnostice na Fiaty v Brně? Můj dvorní mechanik diagnostiku asi nemá.
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od kubiii »

Tak jsem ještě vyměnil svíčky, než přistoupím k nějakým větším investicím. Dal jsem tam Brisk Extra DR15TC (tříelektrodové), četl jsem na ně příznivé ohlasy na fóru nějakýho Mareaclubu, všechny 4 za necelý 200.

Staré svíčky (Champion) na sobě mají nápis FIAT - LANCIA, tak doufám, že nejsou ještě z výroby :D Elektrody nevypadají tak špatně, ale je tam spousta uhlíkatého nánosu (saze). Na těchto stránkách http://www.skodafavorit.cz/index.php?show=clanky&id=2" onclick="window.open(this.href);return false; jsou uvedeny fotky a popisy svíček v různých stavech s pěknými popiskami. K tomu mému se hodí následující:

NÁNOSY UHLÍKU

Popis: Suché nánosy sazí ukazují na bohatou směs nebo vadné zapalování.Způsobuje vynechání zápalu, obtížnou startovatelnost a "cukání".
Doporučení: Ujistěte se, že svíčka není studená. Zkontrolujte stav zanesení filtru, palivový okruh(tlak paliva, ukapávání), ECU(lambda, čidlo teploty, MAP), zapalovací okruh - špinavý, zaolejovaný, přerušený VN okruh.

zvýraznil jsem červeně, co se hodí na moje problémy.

Ještě jsem navštívil jedno fórum majitelů Stila a tam spoustu problémů vyřešilo rozpojení nejrůznějších konektorů v motorovém prostoru a jejich prostříkání konkorem (bo podobným bazmekem)...
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
kukoemo
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 16 črc 2009, 21:50

Re: Startování

Příspěvek od kukoemo »

Podobne štartujem aj ja. V zime problém tak raz za mesiac. Ako sa otepli a autíčko stojí tak 4 hodiny pri štarte motor naskočí asi na sekundu a zhasne. Potom nič nerobím len vypnem kluč a narátam do 50 sek. a motor naštartuje bez problémov a ide OK. Sviečky nové, vzdochový filter tiež. Diagnostika bez problému. Zatial som nenašiel človeka čo tomu rozumie. Chcel som vymeniť aj filter na benzíne, ale že tam v mojom aute nie je. Za rady ďakujem.
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Startování

Příspěvek od kubiii »

kukoemo píše:Podobne štartujem aj ja. V zime problém tak raz za mesiac. Ako sa otepli a autíčko stojí tak 4 hodiny pri štarte motor naskočí asi na sekundu a zhasne. Potom nič nerobím len vypnem kluč a narátam do 50 sek. a motor naštartuje bez problémov a ide OK. Sviečky nové, vzdochový filter tiež. Diagnostika bez problému. Zatial som nenašiel človeka čo tomu rozumie. Chcel som vymeniť aj filter na benzíne, ale že tam v mojom aute nie je. Za rady ďakujem.
Tak to su rád, že nejsu sám, když na něco přijdeš, tak napiš. Já se po prázdninách nebo během srpna objednám k doktorovi, tak když na něco přijdeme, dám taky vědět...
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Motor - všeobecně“