Radio uconnect 7 dab

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
cerberus
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 24 lis 2014, 20:04

Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od cerberus »

Caute fiataci.... tento rok som kupil 2 tipa jedno vo verzii HB a druhe vo verzi sedan HB(skladovka v maji vo vybave lounge co diler tvrdil ze je vlastne italia extra) A druhe som sice objednaval este vo februari ale pre pandemiu mi ho doviezli az dnes tiez vo vybave italia extra obe 1,4 atmo... teraz ale otazka HB mi neponuka DAB tuner a sedan ano, neviete ci je to je len verziou software radia alebo to ten HB nema aj ked diler tvrdil ze to je ta ista vybava?
Reklama
 

Uživatelský avatar
petonr
Začátečník
Příspěvky: 10
Registrován: 29 pro 2016, 22:20
Bydliště: Nitra

Re: Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od petonr »

DAB je hardverová záležitosť(tuner) a žiaden soft.. :D :D
Tipo Hatchback 1.4 T-Jet 88kW Lounge+, r.v.11/2016
Ulysse 2.0 JTD 100kW .ex
Marea 1,9 JTD 77kW .ex
Brava 1,4 55kW .ex
cerberus
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 24 lis 2014, 20:04

Re: Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od cerberus »

cize ma ten predajca ojebabral :D :D dobre diky nevedel som ako to funguje :D
chrener
Začátečník
Příspěvky: 34
Registrován: 21 lis 2016, 19:33
Bydliště: Košice

Re: Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od chrener »

Pozri si engineering menu a zisti i má HW pre DAB tuner. AK áno treba to aprogramovať cez CustomProxi...
Dajú sa doprogramovať aj uConnect Live služby a iné funkcie ako vypínanie DRL svetiel a iné srandičky...
Keby niečo píš správu
Martinsipy
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 07 čer 2023, 08:33

Re: Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od Martinsipy »

Zdravím. Pro zajímavost, už jste někdo chytil na DAB nějakou stanici? Já ještě nikdy žádnou a zkoušel jsem to loni i v Praze.
Fiat Tipo Lounge 1,4 T-Jet 2016
Fiat Bravo II Dynamic 1,4 T-Jet 2009
Fiat Stilo Dynamic 1,6 16v 2004
Fiat Bravo SX 1,6 16v 1997
Fiat Uno Logo MKII 1.0 Sie 1991
Fiat Panda 45CL 1985
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od tomass »

Zkusil bych dát prutovou anténu svisle, ne šikmo. Polarizace je u DVB-T nepochybně stejně důležitá jako u DAB. V Praze jsem běžně chytal v autě DVB-T už před 15 lety na cca 30 cm velkou, pokojovou logaritmicko-periodickou anténu. DVB-T má v sobě spoustu rozhlasových stanic, není důvod, proč by nešlo DAB.
Anténa vypadá takhle i když tato je o něco větší, důležité je směrování: https://kmitocty.cz/?p=86 Je to až ta třetí anténa na stránce !
Ale v této velikosti:
https://www.mravec.sk/dvb-t-antena-p-20 ... eriodicka/

V Praze se musí směrovat takto svisle a směrem k vysílači, protože je vertikální polarizace. Jinde může být horizontální a pak bude naležato. Frekvence a polarizace všech vysílačů se dá najít na stránkách DVB-T. Na prut to někde půjde taky, i když má prut mnohem menší zisk. Laborovat s prutem je horší, i když je všesměrový. Přiznám se, že DAB v té době nikdy nikoho nezajímal. Digitál má své specifické vlastnosti a problémy proti analogu.
Dokonce jsem letos četl, že DAB má po 25 letech od zavedení tak málo uživatelů, že se uvažuje o jeho zrušení a zůstalo by se u analogu.

Taky je potřeba zkontrolovat stíněný kabel. Je možné, že bude potřeba vyměnit za televizní koaxiál, aby měl menší útlum. Dá se použít i slabší 5mm, ale rozhodně značkový. Celý zisk signálu z prutové antény se klidně může ztratit na 2 metrech nekvalitního kabelu. Pak taky kontrola zesilovače antény, pokud tam je. Může tam být zesilovač, který nepropouští šířku pásma pro DAB.

Když jsem si dal na analogové rádio do auta tv koaxiál, hrálo mi všude bez zesilovače na zadní vyhřívání okna zapojené přes oddělovací kondenzátor. Lepší anténu jsem v autě na analog nikdy neměl !

Kdo tomu nerozumí, tak je lepší zajít za anténářema a nechat proměřit spektrometrem signál na konektoru u autorádia. Vždy to stojí materiál a buď čas, nebo peníze za čas někoho jiného. Nediv se, anténáři budou účtovat třeba 1500 Kč/hodinu a nebudou se hrnout do rozebírání čalounění pro protažení jiného kabelu. Spektrometr stojí 50-200 tisíc a nějaký čas se s tím stráví, než se zjistí příčina.
Martinsipy
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 07 čer 2023, 08:33

Re: Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od Martinsipy »

Měl jsem na mysli DAB, které mám zabudované v autě, v továrním autorádiu Uconect 7, tam s anténou nic nevymyslím.
Fiat Tipo Lounge 1,4 T-Jet 2016
Fiat Bravo II Dynamic 1,4 T-Jet 2009
Fiat Stilo Dynamic 1,6 16v 2004
Fiat Bravo SX 1,6 16v 1997
Fiat Uno Logo MKII 1.0 Sie 1991
Fiat Panda 45CL 1985
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Radio uconnect 7 dab

Příspěvek od tomass »

V továrním autorádiu není anténní konektor, aby se dala přezkoušet zvlášť anténa a zvlášť rádio ?
Odpovědět

Zpět na „Tipo 2016“