Pískání pravého zadního kola

Moderátor: peta.smolik

Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Tak....uz se nejakou dobu potykam s problemem piskajiciho praveho zadniho kola. Nekdy to neudela nekolik set kilometru, ale jakmile prejedu vetsi nerovnost (treba pri najezdu na patnik, resp. chodnik) to zacne piskat (silnejsi piskani se projevuje v zatackach). Vetsinou se tak deje az po zahrati (tudiz po par kilometrech najezdu). Asi 2x za pul roku se mi i rozehralo kolo, ale vzhledem k tomu, ze kdyz byla moznost hodit to na zvedak, tak jako na potvoru vse ustalo ---> nebyl jsem schopen na nic prijit :roll:
Ukony, ktere jiz byly provedeny:
-Vycisteni brzd (stoceni okraju kotoucu, kompletni vycisteni, vcetne kontroly pistku a zda to nekde nedrhne treba o "oplechovani" kotoucu, jen na pravem kotouci jsou videt lehke drazky)
- vymena brzdove hadicky vedouci ke kolu

Takze se ptam:
1. stalo se to uz nekomua jak jste to resili?
2. muze to byt lozisko kola? nejak si nejsem jist, jestli muze i piskat, protoze jinak pri jizde nic nehuci.
3. lanko rucni brzdy je asi blbost,ze? - kdyz ji vubec nepouzivam.


Diky za odpovedi
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
Reklama
 

Uživatelský avatar
lukynen
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 219
Registrován: 26 bře 2011, 21:17
Bydliště: Znojemsko

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od lukynen »

Ahoj kolego, když ti to začne pískat ,zkusil jsi lehce přitáhnout ruční brzdu ??
Může to být destička a nějaký tvrdší kousek v ní. Pokud se zvuk změní je to brzda a pokud ne ,hledej jinde.
Mě to dělalo občas tak jsem na destičce proříznul pilkou čistící drážku a je klid.
Ať se podaří opravit :wink:
Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Zadni brzdy kompletne dole a probehla jak vizualni kontrola, tak vycisteni. Nevypadalo, ze by ve smesi melo byt neco tvrdsiho. A myslis, ze by to delalo jen obcasne a hlavne po najedu na nejakou vyvyseninu?
Ja se proste nechtel dostat do stavu, ze vymenim brzdy (ktere jsou jeste pomerne slusne) a budu zase do auta cpat, protoze to brzdy nebudou.

Ale i presto diky za nazor a urcite to vyzkousim :wink:
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
Uživatelský avatar
lukynen
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 219
Registrován: 26 bře 2011, 21:17
Bydliště: Znojemsko

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od lukynen »

Zkus jak začne pískat ,tak přitáhni brzdu a poslouchej, od toho bych se odrážel ;)
Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Dneska zase Cromule poslala (začalo to při přejetí větší nerovnosti -nájezd na chodník).
Zkoušel jsem tu akci s přiřazením ruční brzdy, ale výsledek žádný. kolo se i zahřívá (ale jen někdy).

Mate ještě nějaké nápady? Tedy předtím, než výměním desky a kotouče?

Diky
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
doktor9131
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 31 črc 2012, 15:15
Bydliště: Přerov, CZ

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od doktor9131 »

Můj doktor mi to samé teď opravuje na pravém předním kole. Podle všeho je to brzdový třmen. Nevrací se destičky tak jak mají.
Edit : výměna brzdové hadičky, jiné destičky a po problému.
Fiat Croma, r.v. 2006, 2,4 JTD
Uživatelský avatar
RUBI
Fiaťák
Příspěvky: 63
Registrován: 28 zář 2013, 14:38

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od RUBI »

Řešil jsem stejný problém jednoduše jsem rozebral zadní brzdy a zjistil jsem že jsou destičky nepohyblivé vše jsem řádně procistil namazl grafitkou a je po problému;-)
Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Tak....kolo uz nepiska (uz nejakou dobu). Vymenil jsem brzdove kotouce a desky a vse ostatni vycistil.

Nastal ale jiny problem a to ten, ze se kolo po trosku delsi jizde (po 15-20km) solidne zahriva (nekdy i smrdi po spalenine), okamzite po jizde jsem zkousel auto prizvednout a kolem zatocit a nikde nic nedrhne. Takze kolo slo dolu, vse znova vycisteno a nasledne vymeneny kotouce a desky znovu + brzdova hadicka (po tom drhnuti se cele zakalily). Pistky se pohybuji uplne zlehka, nikde nic zatuhle, ale problem pretrvava (a kotouce pomalu zase meni barvu)):roll:

Nevite, cim by to mohlo byt? Vzadu nic nehuci, takze jsem nepredpokladal lozisko. Ale zase kdyz se dotknu sroubu ci stredu kola, tak je z toho celeho nejvice vrele (da se o nej normalne popalit).

Diky za eventualni pomoc
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
Uživatelský avatar
lukynen
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 219
Registrován: 26 bře 2011, 21:17
Bydliště: Znojemsko

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od lukynen »

Ahoj kolego, zkus za kolo zatahat směrem od auta na vršku běhounu ,ale když stojí na zemi.
Pokud to neklepe tak to ložisko není a popřípadě ještě vyhákni lanovod a běž to projet ,jeslti se zahřeje.
A druhé kolo je také teple nebo ne?
Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Zitra za to zkusim zatahat, ale podle me to taky nebude lozisko. Druhe kolo se mi zahralo jen jednou za celou tu dobu, jinak stale hreje pouze prave zadni :(
- Ale netusim, kde ten lanovod vyhaknout :mrgreen: - S tim bys mohl jeste blize poradit?

Thx
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
Uživatelský avatar
lukynen
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 219
Registrován: 26 bře 2011, 21:17
Bydliště: Znojemsko

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od lukynen »

Přímo na brzdiči je oko viz obrázek na odkazu
http://autodily.mjauto.cz/fiat/croma-19 ... S933E.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mělo by to jít vyháknout nebo se musí druhý konec pod autem v úrovni ruční brzdy. koukni na odkaz auto kelly lanovody ;)
Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Dobra, diky za odpoved.....nejdrive zahybu a pokud nebude zitra prset, tak to zkusim vyhaknout. Otestuju to pak na nejake 20-30km trase a uvidime....
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Pod autem jsem jeste nelezel (takze lanko neni odpojene), ale kolem jsem zkusil zacloumat (a to jsme si nebral servitky, auto se hybalo, jakoby v nem soulozilo stado slonu)a nic se neozyva.

Dnes jsem odjel 50km (25+25km) a kolo se nezahralo (nedela to vzdy, jen obcas, hlane po jizde: plyn - brzda).

Jen si porad neumim zduvodnit, proc by to mohl byt lanovod rucni brzdy (vzhledem k tomu, ze rucku vubec nepouzivam). Po delsi ceste, kdy se ustroji zahraje, tak se muze nekde zadrhnout a to ne vzdy :?:

Nemuze se nekde tlakovat brzdovka a pak se nevracet zpatky? Hadicka je sice vymenena, ale kdo vi. Brzdovy valecek to delat nemuze - i kdyz veskere ustroji u trmenu a se trmeny spojene funguje bezne bez zadrhnuti?


Ale i presto, jakmile bude prilezitost, tak ho zkusim odpojit a poradne to projet - jenze vzhledem k tomu, ze problem nenastava pravidelne, pochybuji, ze na neco prijdu.
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
Uživatelský avatar
lukynen
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 219
Registrován: 26 bře 2011, 21:17
Bydliště: Znojemsko

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od lukynen »

Ahoj ahoj , to co popisuješ tak to může být váleček ,nemusí se vrátit do původní polohy.
Jde o to že pokud odpojíš ručku tak už to může být jen hydraulika,tím eliminuješ další možnou.

Osobně se divím lidem kteří nepoužívají ruční brzdu a nevím důvod proč tak nedělají !!!!
protože až je potřeba tak je zatuhlá nebo zarezlá a nefunguje a tím je možnost následného přehřívání.
A další věc ,když dáš rychlost aby jsi zabezpečil vozidlo a váha je zadržovaná pouze rychlostí-mírný sklon,velký kopec tak zbytečně trháš -zatěžuješ silentbloky motoru a převodovky a ty pak za jízdy třepou celým autem.
Já osobně nepoužívam ručku jen v garáži kdy auto stojí dva a více dní,kvůli přilepení paken na kotouč.
jinak pokažde když zastavím ;)

At´se podaří ;)
Negotiator
Fiaťák
Příspěvky: 127
Registrován: 19 kvě 2012, 07:45
Bydliště: SM

Re: Pískání pravého zadního kola

Příspěvek od Negotiator »

Ja nepouzivam rucku, protoze mam automat a zatim jsem nestal v takovem kopci, ze by to bylo nutne :wink: Pijde mi zybtecne, kdyz zvolim "P" davat jeste rucku. Na druhou stranu je mi janse, ze si tim tak trochu koleduju :lol:

A odzkousim ji tim odpojenim, at to muzu eliminovat ;-)
Fiat Croma 2006 (pred FL) 1,9 JTD 16V EMO, panorama
Odpovědět

Zpět na „Croma“