MOTOR, OLEJ: Spotřeba, Signalizace nízké hladiny

Moderátor: peta.smolik

Fide
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 17 říj 2009, 17:53

MOTOR, OLEJ: Spotřeba, Signalizace nízké hladiny

Příspěvek od Fide »

Dobrý den.

Měl bych dotazy, které se týkájí motorového oleje
1)Pandu mám rok a půl, kupováno jako nové, najeto 19000 km.Je normální, že jsem již dolil 2l motorového oleje(originální selenia)?Auto používáno skoro každý den.
Vím, že spotřeba oleje ovlivňuje i styl jízdy, ale to bych zde neřešil.

2)Ikdyž tahle otázka bude znít směšně, koukal jsem i do manuálu, ale má panda kontrolku hladiny/nízkého stavu motorového oleje?
Ptám se proto, že ani v jednom případě mě panda neupozornila.Poznám pouze cukáním při jízdě :)
Popřípadě jestli to řeší jiná výbava než active?Či se může jednat o vadu?


3)Je možnost, když hladina motorového oleje je na nule(kontrolováno měrkou), víc auto žere výrazně benzín?např. 50-80km méně na nádrž...?

Děkuji předem za patřičné odpovědi.
Reklama
 

PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: Motorový olej

Příspěvek od PeNik »

Tak mě panda za 20.000 km sežrala oleje od středu do minima. Vyšlo to akorát do pravidelné prohlídky (cca za 11 měsíců).
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fénix »

Kontrolku hladiny oleje nemá.(tedy má měrku) 2 l na 19000 je dost.Cukáním při jízdě zjistíš stav oleje v motoru?? :shock:
Fide
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 17 říj 2009, 17:53

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fide »

Fénix: Děkuji za odpověď, cukáním zjistím, že by bylo potřeba se kouknout na hladinu motorového oleje...:)

Jezdím téměř denně, takže změna je poznat, navíc po dolití oleje z nuly na patřičně správnou hodnotu se cukání odstranilo.

P.S: To jsem si opravdu myslel, že tu kontrolku bude mít :-(
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fénix »

Cukáním se zjišťuje stav oleje? Z nuly? :shock: Nula je myšleno doufám minimum. Ne suchý motor :mrgreen:
sgy
Fiaťák
Příspěvky: 166
Registrován: 24 lis 2006, 18:25
Bydliště: Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej

Příspěvek od sgy »

k tomu oleji... kdysi jsem registroval úbytek oleje, ale pouze právě u Selenie. Jednou to bylo dokonce pod měrkou a to jsem kontroloval zcela náhodně.

co jsem přešel na shell helix ultra, tak spotřeba oleje v podstatě "nulová", motor nešetřím, auto jezdí denně, často tahám do otáček... po 4 letech má 127tkm a spotřeba oleje stále stejná (v podstatě, jak jsem již napsal, žádná spotřeba)...

co se týče nějaké kontrolky... mám přístrojovou desku z nejvyšší verze a když jsem jednou měnil olej sám a olej se zřejmě ještě nenasál do filtru nebo nevím kam, kde je nějaké čidlo, tak se mi zobrazila hláška na chvíli ve stylu... zastavte vozidlo, nízký tlak oleje
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fénix »

Pokud se zobrazí nízký tlak oleje,tak u některých aut už bylo pozdě. :mrgreen: Myslím ,že Alfa Romeo :wink:
Fide
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 17 říj 2009, 17:53

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fide »

sgy: OK, ten shell by mohl být v pohodě, můžete napsat konkrétní specifikaci, jestli 5W 40 apod...

Děkuji.
sgy
Fiaťák
Příspěvky: 166
Registrován: 24 lis 2006, 18:25
Bydliště: Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej

Příspěvek od sgy »

jo, přesně... 5W-40 .... ale jakmile to přetáhnete na 23tisíc, tak je motor už opravdu hlučný.. zní skoro jak nafta :-D
Jan Horák
Fiaťák
Příspěvky: 109
Registrován: 08 pro 2009, 19:02

Re: Motorový olej

Příspěvek od Jan Horák »

Tak jsem po koupi (5 let starej Dynamic, 170 000km) vyměnil olej s filtrem a zkusil jsem tam dát (oproti všem doporučením) rychloběžnej Elf 5W/30. Startování i při nejnižších teplotách (bydlíme v podhůří) super a při lechtání plynu se s tím dá jet na 50km i pod 3l/100km. (průměrná rychlost 56km/hod.) Spotřebu oleje jsem neodhalil, olej neubývá!
Panda-Pinďa 1,2 8v Dynamic
Renault ESPACE III, 16V 104kW LPG
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fénix »

Olej neubývá. A za kolik km neubývá? Uvidíme v létě,jak nebude ubývat :wink: Když už 5W40,ale 5W30 není dobrý nápad. Ale i výrobce motoru se může mýlit. :mrgreen:
Jan Horák
Fiaťák
Příspěvky: 109
Registrován: 08 pro 2009, 19:02

Re: Motorový olej

Příspěvek od Jan Horák »

Nevím, kdo a co uvidí v létě, ale já na tenhle olej jezdím v Pandě už přes rok a jen krátký couračky do 5-ti km (na to je to auto dělaný), takže oceňuju bezproblémový starty, okamžitou mazací schopnost a tím výrazně nižší opotřebování motoru, nižší tření - tím nižší spotřebu atd., atd. Normovaná spotřeba je 400g/1000km což je cca 0,5 l/1000km. No a při takhle drastickým používání auta je ta spotřeba 0,5 l/5000km. Takže nikoli žádná, jak jsem milně uved, ale přesto suprová, a při tom cca 2x větší, než při používání 10W/40! Předtím tam byl 10W/40 a Pinďa žral cca o 0,5-0,75l benzínu/100km víc. Při současnejch cenách benzínu si to snad dokáže spočítat i malý dítě, že 1l oleje na 10 000km ušetří 75l benálu a ten litřík mě stojí cca 220,-Kč oproti cca 2400 za benál navíc.
Jinak ta 5W/30 je do Pandy doporučovaná taky (stačí si přečíst návod na str. 265. No a s tou teplotou souhlas u středozemního moře a přetěžování u nás v létě na dálnici, jinak klídek!
Ta 5W/40 je mizernej olej u všech výrobců, jelikož krátce po nalití má horší vlastnosti, než ta 5W/30, stačí si o olejích něco nezávislýho přečíst. Třeba tohle, to nesponzoruje žádnej z výrobců olejů, takže by se tomu mohlo snad i věřit:
http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... _komentare" onclick="window.open(this.href);return false;
horní odkaz je na všechny články, níže jsou vybrané články o provozní stabilitě olejů (mrkněte na ty 5 a 10W/40 ve srovnání právě s tou 5W/30-kou!!! a poslední je o vhodnosti používání tzv. "rychloběžných" olejů.
http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... sti_oleju2" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... sti_oleju3" onclick="window.open(this.href);return false;
Jinak jezdím Elf Evolution a o jeho výhodnosti mě každoročně přesvědčuje můj Espace s ročním proběhem 20 000km a spotřebou sníženou cca o 1l/100km. A ten Espace žere toho oleje daleko víc než náš Pinďa.
Panda-Pinďa 1,2 8v Dynamic
Renault ESPACE III, 16V 104kW LPG
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fénix »

To je tedy odvážné tvrzení ,že všichni výrobci mají 5W40 šmejd. To jsem nějak nepochopil. Co má viskozitní zařazení společného s kvalitou. Kdyby mi Punto žralo 0,5 l oleje na 1000 tak ho vyhodím. Mě žere tak do 0,5 l na 20000 a spíše ještě méně.. Mezi výměnami to ani preventivně neměřím. Na straně 265 je sice doporučován olej 5W30 ovšem na teploty nižší než -20 :mrgreen: Což ovšem nejsou celoroční podmínky ČR. potom tedy olej 5W30 můžu dát i do Favoritu. Třeba ve Finsku. Obrázek
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej

Příspěvek od peta.smolik »

Ta tabulka je zavádějící já mám 10w40 až do -30
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Fénix
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 494
Registrován: 18 lis 2010, 13:22

Re: Motorový olej

Příspěvek od Fénix »

10W 40 není do -30. Uvádí se -25. Ale je rozdíl mezi čerpatelností a doporučeným použitím. Pro 10W40 je -30 stupňů Celsia hraniční čerpatelností. Tedy konečnou mezí.
Odpovědět

Zpět na „Panda“