Po zastavení auta teče olej z motoru

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

metamor
Fiaťák
Příspěvky: 122
Registrován: 15 kvě 2015, 22:12

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od metamor »

presakuje odtial kde je najmenej hrdzava :D ale kludne to nemusi byt guferom ale tym ak si mal pripchate odvetranie klukovky tak ti vytlacilo na boku pri rozvodoch medzi vanou a blokom. na mk2 tam bola velka medzera a islo tam kopec silikonu a ten motor je v zasade rovnaky
Reklama
 

Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Jo jo, kludne moze byt aj tak ;-) Je to na reklamacii, tak to hadam poriesia. Predbezne teda bud to gufero, alebo pretesnenie vane. Ale ked kukam na fotky (kedze auto nemam v dosahu), tak bolo zasvinene aj nad vanou hore, presne tam jak je remenica klukovky, takze asi fakt to gufero. Videl som video ako tipek pretesnuje tu vanu, aj sa to tu pisalo, ze az pol centimetra tam treba napatlat tej tesniacej sragory :-)
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Tak som bol na zapise auta a pri tej prilezitosti skukol sacie a klapku. Vsetky hadice vnutri ciste, v sacom potrubi zospodu tiez ta plastova "tycka" s dierkou cista (na fotje vidno jemny nanos toho bieleho bordelu co Poliaci ukazovali na YouTube linku prilozenom vyssie). Klapka bola zasvinena po 5 rokoch prevadzky, co islo lahko opucovat handrou. Tiez som ju otvotil prstom a pocistil jej hrany a dosadaciu plochu. Tak mam aspon istotu ze unik oleja nesposobuje pretlak v motore a po oprave sa nestane to iste. Supis, potom cca do 2 tyzdnov bude zistena presna pricina uniku a oprava. Budem potom informovat. Ako som videl v eLEARN, moze to byt aj zpod telesa na ktore sa monti olejfilter, alebo aj samotneho "tesniaceho" telesa, ktore sa monti na blok pre uchyt klukovky, samotne gufero, pripadne vana (malo pravdepodobne)
Přílohy
20181122_104948.jpg
20181122_104948.jpg (201.04 KiB) Zobrazeno 5399 x
20181122_104943.jpg
20181122_104943.jpg (124.57 KiB) Zobrazeno 5399 x
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

A dobre video ako chlapik meni olejovu vanu, na zaciatku hned hovori ze je to vcelku casty problem tychto motorov 1.2 a 1.4 : https://youtu.be/XMWVVDWKExA" onclick="window.open(this.href);return false;
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Update: tak uz volali ze auto je opravene, vymena gufera klukovky. Zajtra to preberiem, ale mam aj viacero doplnujucich otazok, kedze FIRE motory maju olejove cerpadlo montene zvonku na blok motora...co je trochu nestastne riesenie... Skusim vymaknut priamo mechanika co to robil, v akom stave bolo to cerpadlo, ci sa menilo aj tesnenie pod cerpadlom atd. Porobim hned aj fotky vane po prebrati auta, opucujem co sa bude narychlo dat...
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Update: tak auto je doma. Bolo to gufero klukovky. Mechanik robil pre Fiat a sam ma Fiaty doma, takze sa chalan vyznal. Opucoval to vsetko, otestoval. Fotky som porobil, dnes pridam. Vsetko zdarma, zaruka rok na skryte vady a 2 roky na gufero...tak sa oplatilo cakat. Z tohto pohladu musim AAA za pristup pochvalit, co sa tyka uznania opravy a samotnej opravy. Co by som zase vytkol je ze predavali auto ktoremu to slzilo (na dvihaku to museli vidiet ked auto odkupovali) a len to nahrubo pucli handrou a predavali. Alebo to tesne pred predajom pucol predosly majitel....to uz neviem, mozno A-ckam krivdim, oni zase nemozu kazde auto testovat 200 kilakov, kym sa taketo slzenie prejavi az na vanu. Takze hura, radost ze je Talian doma. Teraz poriesim rozvody a olejik, neskor sviecky a kontrolu vole ventilov. Klapku som pucol, odvetravanie veka ciste.
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

No tak saga pokracuje - tentokrat zacal olej tiect dakde z opacnej strany od prevodovky :twisted: Este neviem kde presne, pojdem pozriet. Na betone obavana mala kaluz oleja, ako som ju zbadal ked som sa blizil k autu, uz som vedel ze je zle. Nakukol som pod auto a pri vypustaku oleja viseli kvapky, a mierne to islo doprava :( Musim zistit, ci:
1, boli nacate obe gufera klukovky, ale to (uz teraz vymenene) u rozvodov bolo vtedy viac nacate a tieklo to tade, a teraz ked sa fixlo, zacalo pustat to opacne u prevodovky
2, alebo slzi cez zle utesnenu vanu po oprave
3, alebo slzi cez skorodovanu vanu
Neviem ci toto vobec niekto cita, ale potrebujem tie nervy proste zo seba dostat :)
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od Vitaml »

Jo, čteme to, snad ti to dají dohromady.
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
metamor
Fiaťák
Příspěvky: 122
Registrován: 15 kvě 2015, 22:12

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od metamor »

si to mal hned na zaciatku vystriekat cisticom na brzdy do cista a pokoj vedel by si odkial co ide a rovno by to spravili. niesom isty ako uspejes u acok. moj nazor je ze ten motor niekto pekne vyhrial moja mk2 ma 330k a tie gufera tam drzia jedine co prepusta olej je ta blba guma na veku ventilov.
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Super ze to citate :-) Aspon v tom nie som sam :-) Tak som pod to lahol, a teraz to ide skutocne od prevodovky, takze bud gufero, alebo nedobre utesnena vana. Dal som im to tam, zase bude 30-dnova peripetia znalec/dokumentacia/oprava. Ale zena stale nema vodicak, takze nam to nesuri a hlavne auto mame. Mne toto pride akoby tym ze predosly majitel mal v autorizaku zaznamy presne po roku, s najazdom 2000km medzi nimi...akoby to auto dlho stalo, a gufera sa nejako zdeformovali alebo co...a tym ze sa vymenilo u rozvodov a zmenil sa tlak oleja, prepusta aj to druhe. Ale kludne to moze byt aj trochu zlym utesnenim vane, tazko polemizovat. Este som si vsimol ze pri zatazi motora pocut pravidelne akoby dunenie, asi tak 6x za sekundu. Ked dam nohu dole z plynu, zmizne to. Nepoznam tieto 8V motory, ci je to standard prejav trebars vyfukovych zvodov. Zvuk volnobehu je ale tichy, vyrovnany, aj ked mam ucho pri motore, aj v interieri. Auto som mal velmi kratko ba to, aby som stihol vsetko opticky poskumat... Dajte pls vediet ohladom toho zvuku 8V motora, ci aj Vam to pri zatazi tak "rachta"...ale nie kovovo, ale skor tak "plastovo/gumovo", tazko presne ten zvuk definovat, ale je to basove akoby od zvodov
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
tatko Tom
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 421
Registrován: 08 úno 2018, 12:05
Bydliště: Prievidza

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od tatko Tom »

Nie je možnosť im to po troch neúspešných opravách vrátiť?
2004 Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD (84.5 kW / 115 PS
Multipla JTD r.v. 2005 (zabavila mi ju manželka a učí ju na benzín :D :D :D )
Punto 1.9JTD - - r.v. 1999 - EX)
(Punto 1.1 - r.v. 1995 - EX)

...
Škoda 120 LS
Wartburg 353
...
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

@tatko Tom - Myslim ze ano, oni standardne v zmluve maju moznost zameny vozidla za ine do 10 dni, alebo najazdu 300km. Je to v podstate skryta vada, kde A-cka davaju 1 rok zaruku obecne. Zatial bude toto druha oprava. Ak by sa to stalo aj treti krat, urcite by som im to vratil a ziadal ine vozidlo (peniaze nevracaju, to je v zmluve, je este akurat moznost vratenia casti penazi - nejakych 200 Eur tipujem alebo tak....). Ved zatial to necham tak, budu teraz aj sviatky tak podla mna az po novom roku to bude....potom dam vediet samozrejme.
Fotky ani nepridavam, zatecenu olejovu vanu si vie asi kazdy predstavit :)

@Metamor - ja som schvalne nechcel nic cistit a sahat na to, aby priamo oni videli ten stav. Zaroven keby som to opucoval, tak by som stratil dalsie dni, lebo by som musel najazdit dalsich 200 kilakov aby to bolo zase vidno. Fakt je ten, ze od prevodovky pred opravou nic neslo, tam to bolo ciste, povedal by som ze nikdy tade netieklo, lebo tam bola vana skorodovana rovnako ako cca 3/4 zbytku vane. Tento unik ani neviem opticky zistit, kedze medzi vanu a prevodovku sa monti taky kus platu zeleza, ktory sluzi ako drziak vyfuku (na neho sa monti este spona co drzi vyfuk)
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Chlapi? Ma olejove cerpadlo na GP 1.4 8V aj "reduckny ventil", nazyvany aj "pretlakovy ventil", ktory ma v pripade prilis vysokeho tlaku oleja v sustave zachranit motor pred pretecenim oleja cez gufera, tesnenia atd? Mam pocit ze Fiatacke cerpadla toto nemaju, lebo je na webe mrte tem o tom, ako ludom motory slzia kade-tade... Teraz mierim na monost privysokeho tlaku oleja v sustave, kde je cidlo tlaku zbytocne, lebo to dokaze signalizovat len nizky tlak v sustave. Ale ak je tlak prilis vysoky (napr. z dovodu upchateho odvetravania veka, upchateho olejoveho kanalika), sustava by mala v cerpadle obsahovat prave takyto "redukcny ventil prilis vysokeho tlaku".
-> Maju Fiatacke cerpadla takyto ventil? Nemusi byt sucastou cerpadla priamo....
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od Vitaml »

To by ti vyskočilo víčko.
Mělo by být průchodné odvětrání hlavy.
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: Po zastavení auta teče olej z motoru

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Jo, odvetravanie gebule som uz pozeral :-) Avsak - co som nepozrel je take spiralovite sitko, ktore je vlozene do kovoveho valceka vyustenia odvetravania priamo z hlavy. Hadica je cista, ale to sitko som nevedel ze je tam, to som zbadal az vo videach na YouTube neskor...Neviem ci ho ma aj konkretne 350A1000 motor...akonahle budem mat auto v ruke, pozriem to.
Jo a este 1 vec - ked sa zhodi veko ventilov, dala by sa priechodnost olejovych kanalov skontrolovat mechanicky priamo zhora, trebars strcenim drotu do tych kanalov? Bez demontaze vacky? Spekulujem kvoli tomu mojmu problemu s tecenim gufera (opravene) a naslednum znovu-tecenim cez druhe gufero na strane prevodovky (asi to bude gufero). Preto dumam a hutam, pokial je auto v oprave, co vsetko by mohlo sposobovat zvysenie tlaku v motore, a co vsetko si dokazem checknut potom ihned sam, aby som zabranil nejakemu problemu s tlakom oleja do buducna
PS: medzitym som v ePERi nasiel ze v cerpadle je "obmezovaci ventil tlaku"
Naposledy upravil(a) RadovanRakovicky dne 04 pro 2018, 12:22, celkem upraveno 1 x.
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“