GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

No tak neviem ci nahoda, ci moje zlate bozie rucicky coho sa dotknu, to vylepsia alebo co....vcera som na volnobehu odpajal tie vstreky jeden po druhom, a nepocul som uz to hlasne tukanie. Ale vstreky som si musel pootacat kontaktami smerom dohora a vyhodit z nich tie spony co drzia konektory.....tak neviem ci ten zvuk sposoboval len blby kontakt na jeden zo vstrekovacov, ale tukanie som proste nepocul. Tak som to cele zlozil dokopy.
:arrow: no ale teraz svieti kontrolka motora + zlty trojuholnik a na palubaku hlaska "Start&Stop unavailable" a pipne to. Ako chapem ze pri odpajani vstrekovacov na volnobehu zasvieti kotrolka motora, ale aj ocakavam, ze ked vsetko zapojim spet a nastartujem, kontrolka motora zhasne. A ona svina je tam stale. S autom sa ale nejazdilo zatial, mozno to zmizne ked sa auto pohne, ale dnes napojim diag a vymazem errors. Ale preco sa do toho namontoval ten oranzovy trojuholnik a hlaska o Start/stop systeme to nechapem....ineho kabla okrem vstrekov a VN kablov som sa ani nedotkol... Ako mne je to fuk, Start&Stop som aj tak mal vypnuty trvalo tlacitkom nad radiom, ale ta hlaska na palubaku a pipnutie po kazdom starte by boli do buducna otravne. No uvidim dnes po vymazani chyb... plus nameriam cez on-line diag grafy korekcii vstrekovacov
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Reklama
 

Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Tak chyby z RJ vymazane, kontrolky aj hlasky zmizli ;-) Vsetko poskladane, vsetko fit ! Tesim sa na on-line diag za jazdy behom najblizsich dni. Plus dam plnu nadrz najlepsieho benzinu, prilejem aditivum STP fuel injector cleaner, prezeniem to dialnicou poriadne a bude. Je to prvy krat v zivote (41 rokov) co idem pouzit aditivum do nadrze...sak nicomu to prinajhorsom neublizi a stoj 8 eury...aspon pre lepsi pocit? :roll:
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
liborko
Všeználek
Příspěvky: 2726
Registrován: 26 zář 2007, 16:06
Bydliště: Havířov

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od liborko »

Ja leju aditiva pravidelně při každém tankování, vzhledem k tomu,že kvalita benzinu dnes bývá nic moc tak ať se to aspoň trochu kompenzuje :)
CROMA 1.9JTD/110kW r.06 -EMOTION-
Lancia Musa 1.4 16V r.11-PLATINO-
PUNTO 75 ELX r.96

IDEA 1.4 16V/70kW r.07
Stilo 1.6 16V/76kW r.02 Dynamic
Seicento 1.1 SPI HOBBY r.99...
TIPO 1.4 r.94...
UNO 1.5 MPI r.87
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Tak som to kukol znova na horucom motore - odpajal jednotlive sviecky, a potom aj vstreky, ale zvuk tam bol stale. Co je super, lebo viem ze iskra aj vstreky su ok ;-) Pozrel som aj stav sviecok po 1000km a ako nove, vsetky rovnake, takze spalovanie ok. V ECU ziadne chyby.
Tak budem priebezne patrat dalej....nakoniec to predsa len bude vola ventilu :-) Dnes som prikladal dlhy kovovy obuvak, a ten zvuk sa zhoduje so zvukom vstreku na prvom valci. Ten tukot bol pocut aj ked som obuvak polozil na veko ventilov nad prvym valcom. Tak som sa aspon pohol zase kusok dalej. Na YouTube je toho mraky, ale skoro kazda diskusia konci prave hadanim iskra/vstrek/zdvihatko :-)
Este pouzijem to STP aditivum do benzinu na precistenie vstrekov a sacich ventilov a budem patrat dalej
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

A tu je dnesne video na zahriatom volnobehu + diagnostika MES: https://youtu.be/JaKQJaA9xOI" onclick="window.open(this.href);return false; . Trochu ma zaujima napr hodnota knock senzoru pre 4-ty valec, ktora je ako vidno mierne vyssia nez pre ostatne valce
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
metamor
Fiaťák
Příspěvky: 122
Registrován: 15 kvě 2015, 22:12

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od metamor »

Ked chces mat ticho daj zostelovat vole ventilov. Svojho casu ked sa menili kruzky tak sa zostelovali aj ventile a bolo ticho. Akurat to ticho vydrzalo tak 30k km mestskej premavky :D bola to sice stara 1.2 8v ale s par ficurami je to ten isty motor. Neviem ci nahodou v navode nie je ze kontrola kazdych 30k pripadne 60k.
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Ano, kazdych 60tkm. Dnesne servisy to uz ani bezne nerobievaju, a v autorizaku to stoji 70 eury aj s pracou a novym tesnenim veka. Tak sa na to chystam. A ak by to nahodou robil vstrekovac, na ebay maju novy Magneti Marelli za 15 eur. Ja mam tiez pocit ze staci spravit zostel a bude, lebo ked som nechal precvakat vstreky za horuca cez diag, cvakali rovnako, aj ked som ich odpajal na volnobehu, zvuk tam stale bol. Na videu je vsetko prehnane hlasne, ale aspon je dobre to cvakanie pocut. Uz sa tesim na zostel :-) Auto inak masti dobre, supol som to STP-cko na precistenie vstrekov a sacich ventilov, a na 77 koni celkom slusne akceleruje. Diki moc za potvrdenie mojej domnienky ohladom vole ventilov!
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
metamor
Fiaťák
Příspěvky: 122
Registrován: 15 kvě 2015, 22:12

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od metamor »

nerobi lebo vsade sa pchaju hydrosteli a je ticho :D kym sa neposeru potom to financne trosku zaboli ked kupujes 8 16 a viac :D 70 eur za tak piplavu pracu zase nie je az tak strasne vela si myslim a ked chces mat pokoj na dusi a ticho. Olej do prevodovky si dolieval a snad si nenasiel cestu von :D
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Jo, 70 eur na autorizak je uplne v pohodicke cena, dokonca sa mi zda aj nizka, ked beru nejakych 35-40 eur za kazdu nacatu hodinu...plus cena noveho tesnenia veka, zopar tych podloziek... A prevodovkovy olej som pre istotu kontroloval, hladina drzi ;-)
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
metamor
Fiaťák
Příspěvky: 122
Registrován: 15 kvě 2015, 22:12

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od metamor »

no co podarilo sa? je uz ticho?
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Tak vsetko je inak zda sa :-) Chodim na anglicke forum, tam je toho mrte, aj ludia sa vcelku vyznaju...preto som akosik zabudol pripisoavt sem. Zhrnutie:

PROBLEMY
- "plastovy" zvuk od jedneho valca pri akceleracii
- jemne vibrovanie kasnou a volantom na teplom volnobehu
- po zahriati na prevadzkovu teplotu vysoke tukanie

RIESENIA
- vymenene rozvody s pumpou
- zostelovane ventily v autorizaku
- dotiahnute vyfukove zvody
- omerane vstrekovace, pozreta iskra
- vymeney olej na predpisovy, hladina na strede medzi min a max

Autorizak cistil aj okolie vacky, zapeceny olej na sitku elektormag ventilu VVT. Nic ale nepomohlo.

ALE - co som zistil - ze mi chyba (minimalne) jeden srob co drzi sacie potrubie na prirube! Na prirube sacieho chyba aj samotny kovovy valcek (vlozka), a to na pravej strane motora (pri pohlade na motor), mozno dokonca oba sroby chybaju. A to moze byt cely moj problem - prisava tade falosny vzduch a preto vsetky tie symptomy. Zaroven mi aj diag namerala z knock senzora na 4-ty valec vyssiu voltaz nez na ostatnych valcoch. Takze je velmi vysoka sanca, ze vsetky tieto probelmy sposobil vlaste 1 blby chybajuci srob ! :-)

V piatok na to pozriem - musim najprv zistit, ci nie je cast zlomeneho srobu v hlave nahodou (pichnutim spajgle zozadu). Potom musim vykopat dakde spravnu hrubku/dlzku sroba a podlozku. A tiez je otazka, ze kto co s tym robil na 5-rocnom aute, a ze dokonca tu kovovu vlozku odtial vytlkol...!!! Otazka v akom stave teda budu samotne tesnenia priruby...Vid obrazky
Přílohy
2.jpg
2.jpg (65.47 KiB) Zobrazeno 6061 x
1.jpg
1.jpg (62.7 KiB) Zobrazeno 6061 x
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Uživatelský avatar
RadovanRakovicky
Fiaťák
Příspěvky: 160
Registrován: 29 říj 2018, 22:03

Re: GP 1.4 8V - ako funguju zdvihatka ventilov?

Příspěvek od RadovanRakovicky »

Tu len pre uplne doplnenie - motor uz za ten cas poznam "do sroba", takze moja povodna otazka "ako funguju zdvihatka ventilov" tu na 1.4 8V je irelevant... Co sa s autom spravilo, zistilo - auto bolo prehriate predoslym majitelom (zapeceny olej u vacky a na el-mag ventile presuvnika - vycistene, skrivene zvody na 2 a 3 valci - vyrovnane zabrusom zvodov do roviny, nove tesnenie). Znovu-vymena predpisoveho oleja a filtra. Spravene rozvody, zostel voli ventilov. ECU reset, znovu naucenie Phonic wheel position. Auto slape jak sa patri, jedine co tam ostalo je vysoke potukavanie na horucom volnobehu, ale aj to sa uz niekedy strati uplne, alebo je o polovicu tichsie...myslim ze to vyriesi este 1 vymena oleja a cely system sa definitivne precisti. Trochu aj vdaka anglickemu Fiat foru, tam je to este aktivne a riesi sa tam snad uplne vsetko
Grande Punto 1.4 8V , r.v.2013 Lounge
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“