DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Tlumiče, pružiny, kola, pneumatiky, brzdy, řízení

Moderátoři: intel_sk, peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Tomáš69
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 04 bře 2014, 09:24

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Tomáš69 »

Já bych řekl, že na zimu se určitě hodí užší pneumatiky. Ber je jako by to byly lyže..lépe prořezávají sníh :) Jinak jsem si koupil zimní pneu na az-pneu.cz. Zjistil jsem defekty na letních, takže letní budu muset taky pořídit a taky z az-pneu.cz
Reklama
 

Cabuto
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 320
Registrován: 08 zář 2012, 08:39
Bydliště: Brno

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Cabuto »

Na toto tea muzu rict jen par veci ano sirka tad ovlivnuje spotrebu ale aj prilnavost vec jakoze uzsi na zimu ani ma to smysl kdyz jezdis zavody a mas pneu s hrebama pod kapotou 300 koni a na ceste neujezdenej snih ale jinak to ma efkt upa opacnej takze normalni ridic ma volyt stejne jako na leto protoze na 98% neproriznete nic protoze na cestach je to hned ujezdene zadalsi nemate ani tu rychlost a vykon nato abyste se tim prorezaly a i kdyz tak stale nemate hreby nato abyste se udrzely na ludu co bejva vespod nejcasteji takze naopak stracite stycnou plochu a tim i prilnavost a ta zavsech okolnosti proste nedivejte se na zavodni vozy snima je to vse jine od motoru po gumu nema to s civilem nic spolecne to uz bys mohl v lete pak rikat ze kdyz muzou jezdit na slickach tak ty taky ne efekt stejnej v 1 max 2 zatacce se potkas se ryolem na druhe strane obzvlaste na tech nasich cestach takze asi tak toto vam rekne aj kazdej opravdu profik co nejenze treba tu gumy vyraby ale aj jezdi zaody a podone hlavne nechodte stimhle za starym frantou co vam to sprauje na zahrade ten to popre ale ten by pred pal lety poprel aj elektro auta jako teslu a podobne veci :-)
Punto mk2 sporting 1.2 16v LPG muj 1:)
Tomáš69
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 04 bře 2014, 09:24

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Tomáš69 »

Tomáš69 píše:Já bych řekl, že na zimu se určitě hodí užší pneumatiky. Ber je jako by to byly lyže..lépe prořezávají sníh :) Jinak jsem si koupil zimní pneu na az-pneu.cz. Zjistil jsem defekty na letních, takže letní budu muset taky pořídit a taky z az-pneu.cz
Musím podotknout, že tam mají několik slev! Právě jsem se díval na letní gumy a objednal si ve slevě :P
Dakotta
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 16 lis 2013, 14:37

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Dakotta »

Na zimu urcite uzsie pneu a na leto z estetickych dovodov nechat zase tie sirsie. Punto je lahucke a so 185-kami si nie celkom dobre rozumie v zime, chova sa to ako sane. Sam jazdim 185-ky na zimu, ale po zodrati kupujem 165-ky. Tie som jazdil asi 2 sezony dozadu na favorite, hlavne nove a neda sa to porovnat. Na leto nechat sirsie, aby auto nebolo ako elektricka, ale idealne je to vyriesit diskami s mensim ET, lebo so 185-kami je auto celkovo dost lenive, teda aspon s 1.2kou urcite.
Cabuto
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 320
Registrován: 08 zář 2012, 08:39
Bydliště: Brno

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Cabuto »

Mam 1.2 16v a jak zimni tak letni 185/55/R15 a nemuzu si stezova za vsech okolnosti super vlastnosti
Punto mk2 sporting 1.2 16v LPG muj 1:)
NoFka
Fiaťák
Příspěvky: 144
Registrován: 15 pro 2013, 22:01
Bydliště: Slavonice

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od NoFka »

Já mám též 1.2 16V zimní 185/65/14 drží fakt parádně a letní 195/45/15 to už je jako na sníženým podvozku jak to drží :D
Corsa B 1.0 12V ECO tec - 55PS → → → Punto MK2 1.2 16V HLX - 80PS
Ondřej007
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 16 kvě 2016, 14:25

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Ondřej007 »

Já teda myslím, že na zimu rozhodně užší, aby auto lépe sedělo. V létě si myslím, že je to jen čistě na každém z nás. Jediné na čem záleží je to, kolik chcete do pneumatikinvestovat a zda chcete zbytečně utrácet více peněz za benzín. Já jsem spíše praktický člověk takže vždy volím tak, aby to bylo něco mezi.
Uživatelský avatar
twistedTSD
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 06 pro 2014, 14:27

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od twistedTSD »

Já teď přezul na 185/60. Myslím, že dobrý kompromis...Na zimu mám 165.
Ex: Fiat Punto mk2a 1.2 8V Dynamic 5dv. :,(
Uživatelský avatar
Marťas13
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 06 kvě 2016, 07:59

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Marťas13 »

Já si myslím, že to má minimální efekt, alespoň při normálním ježdění, ale rád se nechám poučit :D
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od Vitaml »

V létě mám 175/65 R14 a v zimě 165/70 R14 a vím, že když přezuji na širší letní, tak auto líp sedí a je mnohem stabilnější.
Chci se zeptat, budu potřebovat koupit letní na příští rok, kdy je tak nejvhodnější doba k nákupu?
Na konci léta? Hledám ceny přes heureku.
Co říkáte třeba na tohle:
http://pneumatiky.heureka.cz/silverston ... e/#section" onclick="window.open(this.href);return false;
úspora paliva vs hlučnost
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
Uživatelský avatar
twistedTSD
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 06 pro 2014, 14:27

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od twistedTSD »

Marťas13 píše:Já si myslím, že to má minimální efekt, alespoň při normálním ježdění, ale rád se nechám poučit :D
Já to beru tak, že pneu jsou prakticky to jediné, co drží auto v kontaktu s vozovkou, a tak jim věnuji extra pozornost. A myslím si, že širší pneu o 2-3 cm se už musí projevit na gripu...Určitě taky záleží, jak a v jakých podmínkách člověk jezdí, já jezdím i dost nenormálně. :-)
Ex: Fiat Punto mk2a 1.2 8V Dynamic 5dv. :,(
Uživatelský avatar
martin72
Znalec
Příspěvky: 676
Registrován: 14 říj 2013, 20:57
Bydliště: Praha

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od martin72 »

I při normálním ježdění je širší guma bezpečnější než užší, ale nesmí se to přehnat. 185 jsou na punto dobré jak na zimu tak na léto. Užší jsou sice lepší na spotřebu, ale osobně dávám přednost vyšší bezpečnosti.
Fiat Bravo Emotion rv.2008 1.4 T-Jet 110kW
Fiat Punto MkII 1,2 16V ELX rv.2001
Fiat Marea 1,6 16V ELX rv.2000 ex.2016 frajer nedobrzdil
Fiat 127 rv.1972 ex.2008 dožil
Fiat 125 Speciál rv.1969 ex.2007 dožil
Fiat 125 rv.1968 ex.1997 dožil
KarelDriver
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 15 srp 2016, 14:59

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od KarelDriver »

Mně se hodně líbí tyhle pneumatiky: http://www.continentalts860.cz/ jaký na ně máte názor vy?
Uživatelský avatar
martin72
Znalec
Příspěvky: 676
Registrován: 14 říj 2013, 20:57
Bydliště: Praha

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od martin72 »

Mám je na Punto i na Bravo. ;)
Fiat Bravo Emotion rv.2008 1.4 T-Jet 110kW
Fiat Punto MkII 1,2 16V ELX rv.2001
Fiat Marea 1,6 16V ELX rv.2000 ex.2016 frajer nedobrzdil
Fiat 127 rv.1972 ex.2008 dožil
Fiat 125 Speciál rv.1969 ex.2007 dožil
Fiat 125 rv.1968 ex.1997 dožil
J_K
Fiaťák
Příspěvky: 114
Registrován: 18 úno 2013, 15:48

Re: DISKUZE - širší nebo užší pneumatiky (na léto i zimu) ?

Příspěvek od J_K »

martin72 píše:I při normálním ježdění je širší guma bezpečnější než užší, ale nesmí se to přehnat. 185 jsou na punto dobré jak na zimu tak na léto. Užší jsou sice lepší na spotřebu, ale osobně dávám přednost vyšší bezpečnosti.
Ono to ani s tou bezpečností není tak jednoznačné. Širší pneumatiky lepší sedí na suché silnici, už méně ale na sněhu a na namoklé vozovce, kdy více hrozí aquaplaning. Zvlášť když se navléknou nějaké nesmyslně široké gumy na lehoučké Punto a navíc se ještě "vylepší" geometrie všelijakými podložkami apod.
Já používám výrobcem předepsané 165/70 a auto je na silnici naprosto stabilní a chová se předvídatelně. 185 jsou ale ještě v normě.
Fiat Punto (188) 1.2 8V ELX 5d
do provozu: 9/2000 Italy
Odpovědět

Zpět na „Punto - podvozek“