Bravo 1.4 T-jet 120k Dym za autom po jazde dole kopcom

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
olszoo
Začátečník

Bravo 1.4 T-jet 120k Dym za autom po jazde dole kopcom

Příspěvek od olszoo » 25 bře 2020, 12:10

Zdravim páni, po dlhšej jazde dole kopcom so zaradenou rýchlosťou sa mi stáva, že pri následnom rozbiehaní sa auto začne chvíľku dusiť a mierne trhať (cca 2-3 sekundy) a potom vyjde kúdol dymu...ďalej ide auto normálne. Moja dedukcia je, že počas jazdy dole kopcom sa do sania dostane väčšie množstvo oleja ktoré sa pri následnom vstreknutí a uvedení auta do pohybu spáli...otázka je, odkiaľ ten olej pochádza. Auto vlastním skoro rok najazdil som zatiaľ okolo 11 tis. km bez väčších problémov, no na začiatku si Bravo cuclo aj liter oleja na 1000km...olej tam bol predtým Selenia 10w40, za rovnaký som ho aj vymenil, spravil sa preplach motora, pridalo sa aj aditivum TEC Oilbooster a vymenil sa aj separátor oleja. Po týchto opatreniach som spotrebu oleja dostal niekde na úroveň 0,3l na 1500km. Auto má najazdených okolo 80 tis. km, pôvodom Slovák, kilometre som overoval aj vo Fiate, čiže mali by byť pravdivé. Máte niekto podobnú skúsenosť, poprípade nejaké nápady, kde sa môže skrývať zrada? Za vaše odpovede vopred ďakujem :)

Reklama

Designer
Fiaťák

Re: Bravo 1.4 T-jet 120k Dym za autom po jazde dole kopcom

Příspěvek od Designer » 25 bře 2020, 14:20

Napadla mi jedna vec ... neviem či rozmýšlam správne.
Motoristický novinár čo má Fiata ako svoje auto spomínal že Fiaťácke motory majú kus väčšie vôle medzi piestami a valcami ako iné motory a to kvoli klíme v taliansku (teplejšej) a temperamentu tamojších vodičov, ktorí radi šlapú Fiatkám na krk - a tým sa motory viac zohrievajú - a vtedy až pri roztiahnutí kovu pri poriadnom zohriatí motora nastáva optimálna vôľa medzi piestom a valcom :)
Teda dedukujem, že ak nie je motor dostatočne zohriaty (napr. pri jazde dole kopcom bez plynu), je tam väčšia vôľa a olej sa môže nazbierať po dlhšej jazde ... nastiera sa cez väčšiu štrbinu vo valci
Ale to je môj dohad len.

metamor
Fiaťák

Příspěvek od metamor » 25 bře 2020, 18:29

do tjetu ma ist 5w40 a nie 10w40 to je prvy problem co nastal a v zime to spravi svoju robotu. ked uz 10w tak aspon abarthacka 10w60. odpoj hadicu od filtra k turbu a kukni ci je to od oleja ci to netlaci separator... no take mnozstvo oleja aby pretlacil by si tam nemohol mat uz membránu... Skor ked odpojis hadicu od turba k IC tak tam bude olej... ak ano tak je jasne co je na chybe... Ak aj tam sucho tak potom uz len piestne kruzky a tesnenia driekov ventilov. ten motor dokaze zabit len hlupak co nepozera mierku oleja a meni po 30k

Bravomv
Fiaťák

Příspěvek od Bravomv » 26 bře 2020, 17:35

Olej 10W60 ani nezmiňuj, ten patří pouze do sportovních a výkonných motorů Fiatu apod. Do tohoto motoru ani náhodou.

Odpovědět

Zpět na „Bravo 2“