zvýšení spotřeby u 1.6i

Vše o benzínovém motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady, topení a chazení

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

Uživatelský avatar
darko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 21 úno 2007, 21:00
Bydliště: prostejov

zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od darko »

poslední půlrok mi mlok začíná čím dál tím víc papat benál.X let jezdím stále stejnou trasu Prostějov-Vyškov po "dálnici" :lol: :lol: .Dříve sem měl
prům. spotřebu dlouhodobě 8,3 L/100 km při ustálených 130 km/h.Potom se začala nenápadně zvedat na současných 10 (!!!) litrů.Zkusil sem jezdit týden rychlostí 115-120 km/h,ale se spotřebou to ani nehlo.Auto jede přitom naprosto v poho,žádné kolo mi nepřibržduje,motor je živý, atd...Jediný rozdíl byl v tom že mi dva metry za zády dýchali tiráci.Kromě toho problémy s ranním moč...ehm startováním.Místo abych řešil tisíc různých důvodů,radši až se mi sejdou peníze tak asi přesedlám z autobusu na "minimultiplu" Fiat Idea.
Reklama
 

Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od andreapipo »

Místo řešení tísíce různých důvodů bych zkusil diagnostiku motoru, třeba to něco ukáže. Koupil jsem svého miláčka teprve letos v únoru a počítač mi ukazoval různá hausnumera jako např. 23 l, 11 l apod. ale skutečná spotřeba je podle počtu najetých km a spotřebovaného benzínu kolem 8 l.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od kubiii »

andreapipo píše:Místo řešení tísíce různých důvodů bych zkusil diagnostiku motoru, třeba to něco ukáže. Koupil jsem svého miláčka teprve letos v únoru a počítač mi ukazoval různá hausnumera jako např. 23 l, 11 l apod. ale skutečná spotřeba je podle počtu najetých km a spotřebovaného benzínu kolem 8 l.
...nebyly ty hausnumera okamžitá spotřeba??? Tam jsou takový i vyšší čísla normální (při rozjezdu apod.).
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
darko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 21 úno 2007, 21:00
Bydliště: prostejov

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od darko »

na examineru jsem byl už 3x a výpis je čistý jak panenka marie.Udivuje mě přístup zástupců Fiatu kteří si s tímto (a nejen tímto) problémem nevědí rady,ač se tento motor vyrábí dobrých 12 let do Bravy či "Makrely".
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od kubiii »

A jak vypadají ty problémy se startováním?

Jsou proměřený čidla (na spotřebu asi hlavně lambda)? Vyčištěná klapka? Nemohls nabrat nějakej blé benzin?

Asi to bude chtít zkoušet a pozorovat a z toho něco dedukovat...
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Petr1968
Všeználek
Příspěvky: 1268
Registrován: 21 bře 2009, 16:39

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od Petr1968 »

darko píše:na examineru jsem byl už 3x a výpis je čistý jak panenka marie.Udivuje mě přístup zástupců Fiatu kteří si s tímto (a nejen tímto) problémem nevědí rady,ač se tento motor vyrábí dobrých 12 let do Bravy či "Makrely".
ŽE BY BIOBENZÍN? ZELENÍ DO PLYNU. 1,6 má EGR sviňa ventil? :?:
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od kubiii »

Petr1968 píše: ŽE BY BIOBENZÍN? ZELENÍ DO PLYNU. 1,6 má EGR sviňa ventil? :?:
Myslím, že 1,6 by neměla touto vymožeností disponovat.

Ještě mě napadl termostat???
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
darko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 21 úno 2007, 21:00
Bydliště: prostejov

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od darko »

kubiii píše:A jak vypadají ty problémy se startováním?

Jsou proměřený čidla (na spotřebu asi hlavně lambda)? Vyčištěná klapka? Nemohls nabrat nějakej blé benzin?

Asi to bude chtít zkoušet a pozorovat a z toho něco dedukovat...
Prubnu tu lambdu.Jestli je ale v háji,tak si šáhnu hezky hluboko do kapsy.Na druhou stranu se mi to vrátí v ušetřeném palivu
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od kubiii »

darko píše:Prubnu tu lambdu.Jestli je ale v háji,tak si šáhnu hezky hluboko do kapsy.Na druhou stranu se mi to vrátí v ušetřeném palivu
Cca 1300 za 4drát, který by tam měl patřit http://www.vyfukyonline.cz/Lambda-sondy---univerzalni/" onclick="window.open(this.href);return false; znám i dražší opravy. Já teď budu muset udělat komplet brzdy na předku, což bude obnášet tak 5 tyček :(
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
darko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 21 úno 2007, 21:00
Bydliště: prostejov

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od darko »

kubiii píše:
Petr1968 píše: ŽE BY BIOBENZÍN? ZELENÍ DO PLYNU. 1,6 má EGR sviňa ventil? :?:
Myslím, že 1,6 by neměla touto vymožeností disponovat.

Ještě mě napadl termostat???
holt žába nemá ani blbý,obyčejný teploměr motoru který má i nejstarší žigul.Taky možnost
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od kubiii »

darko píše:holt žába nemá ani blbý,obyčejný teploměr motoru který má i nejstarší žigul.Taky možnost
No, to je blbý (a otáčkoměr taky), já měl na Tempře blbej termostat a projevovalo se to jednak tím, že se voda neohřála na víc než 65-70°C a taky to občas mělo výpadky po sešlápnutí plynu, asi jak byl furt otevřenej sytič, tak to bylo přechlastaný. Někdo vzdělanější by to asi vysvětlil v odborných termínech, ale mně to každopádně po výměně termostatu přestalo a spotřeba se snížila odhadem tak o litr až litr a půl.
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Uživatelský avatar
darko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 21 úno 2007, 21:00
Bydliště: prostejov

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od darko »

mohli ještě odstranit tachometr a palivoměr.Rychlost by odhadoval počítáním patníků za minutu a stav benzínu klackem v nádrži.Vznikla by ale ultravelká odkládací schránka ala R.Espace :D
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od kubiii »

Ad termostat:

Je celkem jednoduchá metoda, jak zjistit jeho funkčnost. Po nastartování studenýho motoru chytnout rukama hadicu před i za termostatem a pokud se začnou obě stejně zahřívat, je termostat furt otevřenej a tudíž v p... ve věčných lovištích!
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
buzinkaj
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 30 črc 2009, 22:29

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od buzinkaj »

Pani ja som si tiez myslel ze mi to zerie 15.4 podla palubneho,ale znamenalo to ze prejdem 15.4km na 1 liter bolo tam moznost prepnutia km/l alebo l/km a to je ta priemerna spotreba okolo 8l.
Uživatelský avatar
darko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 21 úno 2007, 21:00
Bydliště: prostejov

Re: zvýšení spotřeby u 1.6i

Příspěvek od darko »

konečně vyřešeno:byl to termostat.Spotřeba i v mrazech klesla z 10 L na 8,5 L.Ovšem ten termostat je pěkně drahý špás,není to totiž ten klasický terčík s pružinou,ale celý hliníkový odlitek připomínajcí vzhledem nějaké čerpadlo. A to za 1600 kč a více.Nyní auto začne topit po cca 5 min jízdy i za velkých mrazů.
Fascinují mě motoristi,kteří si před chladič ,popř. na mřížku dají karton či alobal ve snaze dříve zahřát motor.Pokud ale mají v p...i termostat,můžou mít deset kartonu a je to na nic,v mrazu přeci termostat do chladiče stejně nic nepustí,pokud je tedy termostat v pořádku.Multipla má tlamu jak sumec a topí hned i bez papundeklu.
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Motor - benzín“