Help- chladenie

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
vincenzo1404
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 19 led 2011, 17:23
Bydliště: Jasenie

Help- chladenie

Příspěvek od vincenzo1404 »

Zdravim pani...
Minule sa mi podarilo na mojom punte mk1 55 podarilo prehriat motor (zacala svietit cervena kontrolka), dosiel som ale este domov. Co sa tyka motora vyzera ze sa nestalo nic (chvalabohu ked som somar) ale zacali sme badat kde moze byt problem. Oleja je dost. chladiacej kvapaliny takisto tak sme mysleli ze oodisiel motorcek na ventilatore ale ked sme ho napojili priamo z baterky tak sa rozbehol. Tak sme nechali zohriat motor a zistili sme ze spodna hadica co prichadza do chladica je horuca ale chladic a horna hadica je studena. Cize problem by asi mohol byt v termostate ci mate na vec iny nazor? Motor sa prehreje, ventilator nepusti a chladic a horna hadica su studene. Tak som nasiel toto http://web.telecom.cz/rozsini/puntomk1/termost.htm" onclick="window.open(this.href);return false; tam pisu ako sa da aj otestovat ten termostat ale problem je ze ja ho akosi neviem v motore najst. Nevedel by mi jniekto nejako pomoct?
Dakujem pekne
Punto 1.1 S 55 r.96 113tkm
Reklama
 

dombo
Fiaťák
Příspěvky: 60
Registrován: 04 lis 2009, 21:28

Re: Help- chladenie

Příspěvek od dombo »

termostat by mal byt medzi motorom a hornou hadicou ku chladicu... (nepoznam presne mk1) inak je to na tej linke napisane :)
Fiat Punto 1.2 8V 44kw mk2b r.v. 2006
Uživatelský avatar
OndraK
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 21 lis 2009, 22:46
Bydliště: Praha

Re: Help- chladenie

Příspěvek od OndraK »

Jo to vypadá na termostat. Ten je afaik, když stojíš před motorem, vlevo, vede do hlavy, je na něj připojená ta horní hranice z chladiče.
Punto 1.2 8V, rv. 02 - slouží dál už zase nám
Saab 9-5 Aero

ex:
Punto 55 S, rv. 96 - odpočívá v pokoji
Alfa Romeo Giulietta TBi QV - odpočívá v pokoji 😢
Honda Civic 8G 1.8
cinzano
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 261
Registrován: 19 dub 2011, 08:05

Re: Help- chladenie

Příspěvek od cinzano »

Vpravo, jinými slovy na straně řidiče. Bylo by to ale poprvé, co slyším, že by se termostat na FIRE polámal tak, že by nepropouštěl vodu do chladiče, obvykle spíš při opotřebování zůstává viset otevřený a motor se podchlazuje.
Kontrolní otázka: Je tam dost vody a je to pořádně odvzdušněné?
pepaxx
Znalec
Příspěvky: 935
Registrován: 07 pro 2010, 16:54

Re: Help- chladenie

Příspěvek od pepaxx »

....môže to byť hocičo...
- ale ako hovorí kolega termostat zostáva skôr otvorený ako úplne zavretý ale nikdy nevieš

- ak je to dobre odvzdušnene, dosť vody...skôr by som to videl na vodné čerpadlo (pumpu) tá je na rozvodoch
..ale môže to byť fakt hocičo...treba dať pozrieť mechanikovi a ten to zisí hned

a najednoduchšie je vybrať ten termostat drži len na dvoch šroboch a jednej spone na hadici ..
Uživatelský avatar
OndraK
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 21 lis 2009, 22:46
Bydliště: Praha

Re: Help- chladenie

Příspěvek od OndraK »

jezis sorry za tu stranu,jsem psal rychleji nez jsem chtel :-X
Punto 1.2 8V, rv. 02 - slouží dál už zase nám
Saab 9-5 Aero

ex:
Punto 55 S, rv. 96 - odpočívá v pokoji
Alfa Romeo Giulietta TBi QV - odpočívá v pokoji 😢
Honda Civic 8G 1.8
vincenzo1404
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 19 led 2011, 17:23
Bydliště: Jasenie

Re: Help- chladenie

Příspěvek od vincenzo1404 »

Trosku som poskulil okom po motore s baterkou a nasiel som ho, vybral a ten kolik co sa tam ma vytahovat/vytlacat bol stiahnuty vnuttri. tak ako pisu na tejto stranke: http://web.telecom.cz/rozsini/puntomk1/termost.htm" onclick="window.open(this.href);return false; v casti KONTROLA CINNOSTI TERMOSTATU som ho otestoval a nefungoval. Tak som objednal novy, vymenil, nalial kvapalinu (aj odvzdusnil :) ) a uz to ide tak ako ma :) vdaka
Punto 1.1 S 55 r.96 113tkm
PeterYAMAHA
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 06 čer 2011, 13:15

Re: Help- chladenie

Příspěvek od PeterYAMAHA »

pri vypúšťaní vody stačí len spodnú hadicu vybrať čo ide z chladiča či aj preštartovať aby všetku vytlačilo? akú nalievate novú? vďaka
kkristian
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 220
Registrován: 18 lis 2009, 13:48

Re: Help- chladenie

Příspěvek od kkristian »

prestartovat nemusis, vytecie vsetka voda. Novu chladiacu davaj pre hlinikove motory (hadam vsetky sucasne). Po vyliati starej by som este sustavu preplachol obycajnou vodou, g11 a g12 sa totizto medzi sebou nesmu miesat.
Punto MK2 1.2 16V HLX, r.v. 2000
PeterYAMAHA
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 06 čer 2011, 13:15

Re: Help- chladenie

Příspěvek od PeterYAMAHA »

a koľko vody tam ide?
majco
Všeználek
Příspěvky: 1078
Registrován: 10 úno 2006, 14:48
Bydliště: Žilina

Re: Help- chladenie

Příspěvek od majco »

PeterYAMAHA píše:a koľko vody tam ide?
3,5l-4L
Punto-MK2 1,2 8V 2001
Punto-Mk1 1,1 8V 1996
Tonda
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 29 bře 2011, 14:58

Re: Help- chladenie

Příspěvek od Tonda »

Punto 60 SX, 1200 ccm, 44 kW. Mám taky problém s termostatem, asi je stále nedovřený, takže se mi motor neohřívá na provozní teplotu - vysoká spotřeba. ŘJ v pořádku a mám nové čidlo teploty motoru. Teploměr na palubce se mi v podstatě nikdy nedostane na polovinu stupnice, tam by měl být (údajně) v případě ohřátého motoru na prov. teplotu. Má tento teploměr vlastní čidlo, nebo bere signál z ŘJ? Můžete mi někdo prosím poradit, jaký termostat (výrobce) použít? Slyšel jsem, že je prý lepší pořídit repliku, že je spolehlivější. Jaké máte zkušenosti Vy?
majco
Všeználek
Příspěvky: 1078
Registrován: 10 úno 2006, 14:48
Bydliště: Žilina

Re: Help- chladenie

Příspěvek od majco »

Všetko sa to tu už riešilo ak máš punto do 1999 tak teplota na budiku je fakt tak štvrť a kusok :D a ked sa dostane na polovičku tak to už beží ventilátor na chladiči. termostat sa dá odskúšať v hrnci z vodou na sporáku s teplomerom
Punto-MK2 1,2 8V 2001
Punto-Mk1 1,1 8V 1996
Tonda
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 29 bře 2011, 14:58

Re: Help- chladenie

Příspěvek od Tonda »

majco - dík za info. Věřím že se to tu už řešilo ale nedařilo se mi ty informace vyhledat. Jak se kontroluje termostat jsem našel ale ostatní už ne.
Jen bych rád ještě věděl jestli má ten budík vlastní čidlo nebo ne a v případě potřeby jaký termostat (výrobce) použít.
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“