Neklidný volnoněh

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Neklidný volnoněh

Příspěvek od Buchtič »

Můj problém se trochu odlišuje od ostatbích tady popsaných, proto zakládám nové téma.
Při volnoběhu mi kolísají otáčky následujícím způsobem, jak za studena, tak za tepla: chvíli běží normálně na cca 700rp, poté vyskočí na 1000, poté zase spadnou a po chvilce opět vzrostou a pořád dokola. Jinak při jízdě, se mi již pár krát stalo, že otáčky při volnoběhu vylítli klidně až na 4000rpm a následně bych chvíli problém jet plynule.
Díky za tipy, kam zaměřit pozornost
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
Reklama
 

Uživatelský avatar
Wocass
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 08 říj 2011, 18:31
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Wocass »

Lítají jen otáčky nebo se to i zadusí?

Asi bych se zaměřoval na čidlo volnoběhu a poté na klapku. Kouknout jestli není zasviněná a popřípadě vyčistit. Většinou takto zlobí špinavá klapka, po vyčištění je potřeba znovu nastavit a pokud k tomu nejsou prostředky, tak to bude chvilku lítat a po několika km se nastaví sama.
Fiat Punto S55 - motor z 75ky na LPG 54 kW - Sršáň
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od hanzs »

Buchtič: ten tvůj motor je ještě jednobodová stříkačka a klapka ovládaná táhlem?
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Buchtič »

Wocass: No když pak vylítnou, tak to rádoby má tendence chcípnout a jízdní projev je jako první jízda v autoškole. Ale nezkoušel jsem, zda to chcípne, jelikož vždy se mi stalo v dosti nevhodných situacích. Jinak někde jsem četl, že klapka by měla být neustále omývaná benzinem, takže pokud je to tak, tak není důvod, aby byla příčinou.
hanzs: přesně tak
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
Uživatelský avatar
Wocass
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 08 říj 2011, 18:31
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Wocass »

Klapka reguluje množství nasátého vzduchu. A většinou bývá hodně zasviněná Obrázek

Benzín vstřikuje až jakoby před ventil:Obrázek
Fiat Punto S55 - motor z 75ky na LPG 54 kW - Sršáň
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od hanzs »

wocass: udělal si tu pěkné obrázky vícebodového vstřikování MPI, ale tak to Buchtič nemá, má jednobod.
A tam je vstřikovač nad klapkou, takže ji furt čistí.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
Wocass
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 08 říj 2011, 18:31
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Wocass »

Jaj tak to se omlouvám, nečetl jsem víše a měl jsem za to, že už má 1,2 mpičko. Tak to je moje chyba. Omlouvám se.

EDIT: tak v tom případě zkusit nastartovat a zahýbat sáním, filtrem zda si to nepřisává falešný vzduch, pak by to mělo tendenci se zadusit a otáčky by skákaly jak pominuté. Například u favorita to byla hodně častná závada, většinou podsával karbec nebo filtr.
Naposledy upravil(a) Wocass dne 15 říj 2011, 16:05, celkem upraveno 1 x.
Fiat Punto S55 - motor z 75ky na LPG 54 kW - Sršáň
Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Buchtič »

MPI byly až 75ky, 55 a 60 jedině SPI
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od hanzs »

No já bych prostříknul konektor od toho volnoběžného ventilu, prohlédnul bych, že lanko od plynu, co ovládá klapku chodí bez odporu a když je plynový pedál nezmáčknutý, tak je lanko nenapnuté (lehce povolené).
A určitě jak psal wocass - kontrola sání, jestli si to někde nepřisává.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
djblacktiger
Fiaťák
Příspěvky: 54
Registrován: 08 pro 2011, 20:26
Bydliště: Vamberk
Kontaktovat uživatele:

Punto Mk1 - škrtící klapka + volnoběh + výfuk

Příspěvek od djblacktiger »

Zdravím, omlouvám se za vytváření nového tématu, ale po 2 hodinách hledání mi to už nedalo. Mám jedničkový punto, motor 1.3 44kW. Přijel jsem na parkoviště a začal jít nepravidelně volnoběh, nemám otáčkoměr, ale je to něco mezi normálním volnoběhem a tak 2000 otáček. asi mi upadla nějaká hadička, která vede do škrtící klapky, protože to tam syčí - nasává vzduch - jsou tam jakoby 2 otvory vedle sebe a jeden z nich syčí, když ho zacpu prstem, uklidní se to. Ale je tu ještě jeden problém, dává to dost brutální rány do výfuku, není to střílení, ale takové "prdění" a když pod to dám ruku, je to hodně cítit. Vinu přikládám té upadlé hadičce, ale ani po ucpání toho otvoru se výfuk nezklidní. Poraďte mi prosím někdo co to je.
Punto mám dva týdny a hned porucha, motor má poctivých 150000km a šlapal krásně jak šicí stroj, dodnes... :(
Uživatelský avatar
ludeco
Fiaťák
Příspěvky: 193
Registrován: 27 bře 2008, 12:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Punto Mk1 - škrtící klapka + volnoběh + výfuk

Příspěvek od ludeco »

Stáhni si z netu manuál na Punto a všecko to překontroluj podle obrázku...
/F/I/A/T/ Punto mk1 # 60SX 6speed # Novitec look #
Uživatelský avatar
Micohell
Fiaťák
Příspěvky: 82
Registrován: 15 srp 2011, 23:25
Bydliště: Rovinka

Re: Punto Mk1 - škrtící klapka + volnoběh + výfuk

Příspěvek od Micohell »

a sisi isty ze to mas 1.3 ? podla mna 1.2 44kw :P
Punto 60 mk1 44kW
Punto GT 98kW? vo faze vylepsovanie :D
djblacktiger
Fiaťák
Příspěvky: 54
Registrován: 08 pro 2011, 20:26
Bydliště: Vamberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Punto Mk1 - škrtící klapka + volnoběh + výfuk

Příspěvek od djblacktiger »

je to 1.3 rozhodně ;-) respektive 12xx spadá do kategorie 1.3, jinak ta hadička vypadá že vede pod klapku, takže něco na volnoběh, kde vzniká právě podtlak tím, že saje vzduch na volnoběh. Vážně si nevím rady, jdu zkusit ten manuál.
djblacktiger
Fiaťák
Příspěvky: 54
Registrován: 08 pro 2011, 20:26
Bydliště: Vamberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od djblacktiger »

Tak co, lidi? Nikdo neví co by? Dnes jsem projel všech 2700 stran manuálu a našel jsem sice popis hadic škrtící klapky, ale nevím kam to má vést.... Je to úplně o ničem
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od hanzs »

koukni na tuhle fotku: http://imageshack.us/f/268/bild0015s.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to ten tvůj motor? Kde jsi ucpával tu díru?
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“