Nenastartuje bez plynu

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
kubicek7
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2018, 19:30

Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od kubicek7 »

Zdravím,
vím, že na tohle téma je tu spousta vláken, ale nenašel jsem shodný s mým problémem.
Mám Punto 1.2 8V 44kW r.v.2001, koupený loni v létě. Od počátku má problém se startováním. Aby chytlo, je nutné při startování lehce sešlápnout plyn, motor naskočí a pak cca 5 s držet plyn lehce nad 1 000 rpm. Pak otáčky samy lehce povyskočí a můžu plyn pustit. Během jízdy občasné problémy s volnoběhem (vyřazení při zastavování), ale po nedávné výměně svíček a první lambdy zatím v pohodě. Pročistil jsem škrtící klapku, potenciometr a krokový motůrek bohužel rozebrat (asi) nejdou, jsou zalisovány do tělesa klapky.
Diagnostika ukazovala jen chybu lambdy. Často se ještě zmiňuje jako problém snímač otáček, zkoušel jsem očistit, ale bez účinku.

Díky za pomoc
Reklama
 

Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od Vitaml »

Potenciometr škrtící klapky lze vyndat a snadno vyměnit, stojí pár stovek, horší je to s volnoběžným ventilem, je součástí klapky, pokud špatně funguje (je tam krokový motorek), je potřeba pokud nepomůže vyčistit, vyměnit celou klapku. Od něj můžou být tyto problémy.
Můžeš si pomoct tak, že lehce přiotevřeš klapku nastavovacím šroubem (je u mechanismu lanka).
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
kubicek7
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2018, 19:30

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od kubicek7 »

Jak ho lze snadno vyndat? Snažil jsem se ho šroubovákem vykloubit za ty 2 plastový nožičky, ale spíš to vypadalo, že dřív zničím nožičky, než se pohne.

Vypadá takhle - Obrázek

A popravdě je velká fuška najít ho na netu, našel jsem jen tenhle obrázek :lol:
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od Vitaml »

Musíš se víc snažit, jde to.
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od Vitaml »

Zkus použít 2 nástroje, opřít se za vnitřek konektoru. Neotáčet !
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od Vitaml »

Tady je něco:
https://www.apautodily.cz/osobni/fiat_3 ... ing=10-1-2" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo tady:
https://mlparts.cz/autodily/fiat/punto- ... tem-motoru" onclick="window.open(this.href);return false;
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
kubicek7
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2018, 19:30

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od kubicek7 »

Bezva, děkuju. Co se týče toho ventilu, dá se nějak ověřit jeho funkčnost? Napojením napřímo, proměřením? Těmhle věcem moc nerozumím

Ještě mě tak napadá, doma máme ještě druhý, stejný punto. Výměna celý klapky by asi mohla ukázat, jestli je problém tady nebo ne, že? :)
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od Vitaml »

Napojením na přímo voltmetrem, nejlépe pomaloběžným osciloskopem, nebo si za pár stovek kup kabel na diagnostiku, o tom je tu spousta témat.
Potenciometr musí mít nepřerušovaný chod, postupné zvyšování napětí. V diag je vidět úhel natočení klapky.
Zkus ten šroub.
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
kubicek7
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2018, 19:30

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od kubicek7 »

Kabel mám, tak při nejbližší příležitosti zkusím napíchnout, zatím děkuju za rady
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 469
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Nenastartuje bez plynu

Příspěvek od Vladka1 »

Před hrabáním do volnoběžnýho ventilu:
Odpojit baterku = zresetovat ŘJ
Po odpojení baterky se musí znova naučit adaptace ŘJ - nastavení volnoběžnýho ventilu. Studený motor, 5x jsem otočil klíčem do první polohy (údajně se postupně vysouvá volnoběžný ventil - nevím, možná nutné není), pak nastartovat bez plynu!!!, a bez plynu nechat na volnoběh ohřát na provozní teplotu, nakonec 3x vytočit do 5000. To je vše. Tenhle postup může řešit spoustu případů "na volnoběh chcípá", příčina je po odpojení baterky první start s plynem - volnoběžný ventil se nastaví blbě a to nastavení si drží :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“