Fiat Grande Punto - ložisko zadní kolo

Tlumiče, pružiny, kola, pneumatiky, brzdy, řízení

Moderátoři: intel_sk, peta.smolik, mad mike, Matto, Katy

Odpovědět
libors
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 09 kvě 2023, 12:02

Fiat Grande Punto - ložisko zadní kolo

Příspěvek od libors »

Zdravím zkušenější a znalejší, cca před půlrokem jsem nechal měnit ložisko na zadním kole. Byl tam dán FAG - údajně velmi značkový. Ovšem po 10.000 km je asi zase vadné. Při jízdě se zdá, že to jde odsud, když je ale zvednutý zadek a ručně točeno koly tak se obě strany ozývají zdá se stejně. Jak poznám bezpečně, že je ložisko v p...li? Jakou značku byste tam dali? Děkuji všem za názory a připomínky.
Reklama
 

Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 406
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Fiat Grande Punto - ložisko zadní kolo

Příspěvek od Vladka1 »

Obvykle při zvednutí a zatočení kolem je vadné ložisko hlučné, víc poškozený vrní hrčí nebo má i vůli.. Nemusí to být vzadu ale klidně i předek a nejen ložisko kola.. Když to nejde najít tak ještě něco pojezdi, obvykle se to pomalu zesiluje a po pár stovkách km už to najdeš přesně :mrgreen:
FAG je kvalitní tam problém není. Je hned několik možných chyb jak ložisko při montáži poškodit že nevydrží - lisování, při utahování ložiskem točit a správný utahovací moment.. Pokud to tam servis najebal kladivem, při utahování netočil a utáhl to "vod voka" tak těch 10kkm je zázrak že to vydrželo..
Lepší měnit sám, vyjde to na třetinu, máš jistotu že to je dobře a pokud ne tak víš že jsi to podělal ty sám :mrgreen: . V servisu nevyreklamuješ nic, řekne že to je silnicema a nazdar.
Koukám zadek se nelisuje jen nasadí celý náboj a utáhne - tipuju že bylo utažený trubkou na krev = přetažený, poškozený oběžný dráhy (utahovací moment vymezuje vůli v ložisku...) Tomu by těch 10kkm odpovídalo...
https://www.autodily-cardo.cz/_nove/sad ... 713606350/ Ověř si pro svoje auto... Utahovací moment v dílenským manuálu, nebo dohledat na webu možná bude i v návodu k ložisku... Momentový klíč nahradíš závažím a např. metrovou trubkou, např. 200 Nm je závaží 20kg na metrovým rameni, dá se i táhnout mincířem, osobní váhou apod. A kvalitní momenťák (kalibrovaný) taky zas tak moc nestojí, rozhodně míň než to dát do servisu... a za dalších 10 kkm to dělat znova :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Punto - podvozek“