Samoštely-čo to je?

Tlumiče, pružiny, kola, pneumatiky, brzdy, řízení

Moderátoři: intel_sk, peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Samoštely-čo to je?

Příspěvek od Matto »

Čaute punťáci,vie mi niekdo vysvetliť čo presne sú tie samoštely,viem akorát že sa nachádzaju v zadných brzdách,bo mi predošlý majitel môjho Punta vravel že by ich bolo dobré vymeniť ,že vraj to zoženiem na každom vrakovisku za max. 500SK,ale nemám ani šajmu čo presne mám hladať a maju tie samoštely nejaky veľký vplyv na brzdy,lebo celkovo sa mi zdá,že moje brzdy stoja za ..., a pritom mám nové kotúče+ komplet platničky
Reklama
 

onc
Znalec
Příspěvky: 751
Registrován: 07 pro 2005, 11:52
Bydliště: okr.PV

Příspěvek od onc »

... samostely reguluji vzdalenost paken v zadnich brzdach od bubnu ...
... Renault Clio III 2006 1.2 16v 55kw ...
... Renault Megane II Grandtour 2004 1.5dci 60kw ...
... ex Punto II 99 1.2 8V 44kw ELX ...
Pun-to
Znalec
Příspěvky: 737
Registrován: 06 čer 2007, 22:25
Bydliště: Česká Třebová

Příspěvek od Pun-to »

Zadní brzdy nemaj zas až takovej vliv na brždění auta. Mrkni se spíš na odvzdušnění nebo hlavní válec nebo posilovač když to málo brzdí.
A ty samoštely jsou takový vzpěry mezi paknama s pružinkama. A dej si bacha sou dva typy!
Naposledy upravil(a) Pun-to dne 06 bře 2008, 13:09, celkem upraveno 1 x.
Fiat Punto 1,7TD SX rv95
Uživatelský avatar
Vencapunto
Všeználek
Příspěvky: 3265
Registrován: 22 bře 2006, 14:02
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vencapunto »

No když máš nový kotouče a destičky tak to chvíly brzdí na prd.Zadní brzdy sou taky znát.
Futile Italian Attempt at Transportation
Very Weird
Uživatelský avatar
SHANE54
Znalec
Příspěvky: 823
Registrován: 15 čer 2007, 08:42
Bydliště: Lučenec, SK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SHANE54 »

no ano, bezprostredne po vymene to brzdi zle, ale za kratko sa to upravi...
zalezi od toho, kedy bola vymena
Obrázek
Obrázek
stilo-multiwagon-JTD-dynamic
spominame: Punto MK1 1.2 SX 3D, Punto MK2a 1.2 SX 5D
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Příspěvek od Matto »

asi som sa zle vyjadril,tie brzdy boli robené tak pol roka dozadu,takže úplne nové niesu,ide mi skôr o to,že sa mi zdá že zadné brzdy nebrzdia uplne na 100% ako by mali,jo a ešte mi ručná zaberá až uplne pri konci,tak ma zaujíma či to môže byť vinou tých samoštelov :?:
Pun-to
Znalec
Příspěvky: 737
Registrován: 06 čer 2007, 22:25
Bydliště: Česká Třebová

Příspěvek od Pun-to »

Může, je to strašně blbě vyřešený. Někdy se zaseknou a je potřeba je znovu rozhejbat.
Fiat Punto 1,7TD SX rv95
5-ko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 319
Registrován: 18 lis 2005, 09:11
Bydliště: SR

Příspěvek od 5-ko »

Samoštel som tu už riešil. Stačí sa rozpozerať. Je tu aj vyfotený. Ak to chceš z vrakoviska, vykašli sa na to. Nové okolo 1700 za pár. Sú to predsa brzdy.

Slúžia na vymedzenie medzery medzi pakňou a bubnom. Ak sa nerozťahujú alebo sú inak poškodené, vymeň si ich. Inak nemusíš.

Chod ručnej je tu popísaný, ale pre teba: Za ručnou je popolník. Vytiahnuť. Pod ním je imbus. Vyšrôbovať. Vytiahnuť celý držiak zadného popolníka. 10 kľúč, došteľovať ručnú. Štelovať s rozumom!! Chce to cvik

Držím palce
...já sem uši a ty si až po uši v hovnech...
5-ko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 319
Registrován: 18 lis 2005, 09:11
Bydliště: SR

Příspěvek od 5-ko »

A skús najprv doštelnúť tú ručku, lež ponakupuješ hlúposti...
...já sem uši a ty si až po uši v hovnech...
Pubo
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 21 črc 2008, 00:03

Příspěvek od Pubo »

5-ko píše:Samoštel som tu už riešil. Stačí sa rozpozerať. Je tu aj vyfotený. Ak to chceš z vrakoviska, vykašli sa na to. Nové okolo 1700 za pár. Sú to predsa brzdy.

Slúžia na vymedzenie medzery medzi pakňou a bubnom. Ak sa nerozťahujú alebo sú inak poškodené, vymeň si ich. Inak nemusíš.

Chod ručnej je tu popísaný, ale pre teba: Za ručnou je popolník. Vytiahnuť. Pod ním je imbus. Vyšrôbovať. Vytiahnuť celý držiak zadného popolníka. 10 kľúč, došteľovať ručnú. Štelovať s rozumom!! Chce to cvik

Držím palce
Ospravedlňujem sa, že toto dávam už na druhé vlákno - na tomto novšom si možno skôr všimneš.

Ahoj, píšem po dosť dlhom čase po Tvojom príspevku, dúfam, že sa dostaneš k reakcii. Mám Mareu a tiež nehynúci problém, ako odistiť a povoliť ten samoštel pre demnotáž bubna (je už dosť vydrený a teda pakne bežia akoby v drážke a ani po povolení lanka ručnej nemôžem bubon stiahnuť).
Čumel som do bubna cez dieru pre skrutku i cez otvor pre vyháknutie lanka, ale k ničomu som nedospel.
Za radu vopred vďaka.
Pubo
5-ko
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 319
Registrován: 18 lis 2005, 09:11
Bydliště: SR

Příspěvek od 5-ko »

Viď príspevok o brzdách...
...já sem uši a ty si až po uši v hovnech...
Odpovědět

Zpět na „Punto - podvozek“