PALIVO: Spotřeba

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
radek.s
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 419
Registrován: 02 zář 2007, 17:14
Bydliště: Praha

Re: Spotřeba

Příspěvek od radek.s »

A kolik žere Panda 1,2 ve městě na krátké jízdy, například 12 km do práce a to samé večer zpět? Moje Seicento (novější model) už má úplně stejný motor MPI který je použit u Pandy 1,1. Seicento v tomto režimu žere v létě okolo 6,5L a v zimě okolo 7,1L. Motor není odlítaný (cca 65 tisíc) a nijak extrémě to nehoním.

Jinak Pandu 1,1 bych už nekoupil, výbava skromná a za všechno se připlácí. Nemá ani otáčkoměr a takový auto už bych nechtěl, v Seicentu mě otáčkoměr dost chybí. 1,1 je v dnešním rychlým provozu někdy už slabá. Doporučuju koupit 1,2, silnější motor se hodí, lepší výbava v základu. Navíc podle údajů Fiatu 1,2 žere o 0,1 litru míň než 1,1 tak že spotřeba je prakticky stejná. O pandě 1,2 sem uvažoval, ale asi ne, moje Seicento má pod kapotou téměř to samé co Panda a od stáří auta 5 let často řeším nějaký problémy a to se k autu chovám velmi dobře.
Panda 1.2 r.2018
Seicento S 1.1MPI r.2000 ...už jen ve vzpomínkách
Reklama
 

Uživatelský avatar
Mr.Bean
Znalec
Příspěvky: 585
Registrován: 17 led 2010, 21:56
Bydliště: Praha (Vrané nad Vltavou)
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba

Příspěvek od Mr.Bean »

Panda 1.1 bez klimošky, žlutá :D, cca únor-březen převážně po Praze cca 6.1 l/100km
Honza, Fiat Panda 1.1 Active; 07/2009; žlutá mambo

Detailingclub.cz - Profesionální péče o vaše auto
sgy
Fiaťák
Příspěvky: 166
Registrován: 24 lis 2006, 18:25
Bydliště: Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba

Příspěvek od sgy »

sice se to netýká příliš spotřeby, ale i tak to sem dám.

nabral jsem palivo v německu výmysl EU, tzv. ekologičtější natural, pouze už s označením E10 (benzín s příměsí bio-sr*ček :)

sice je to extrémní sledování, ale budiž...

při plně sešlápnutém pedálu a maximálkou na tacháči 170-175 spotřeba 10,5L...... po nabrání plné nádrže E10 ( rezerva už svítila, takže ca. 5-6L) palivo ukázalo hned své kvality..... na tacháči už jen max 160-165 a spotřeba 9,9 s pedálem na zemi.... takže palivo na úkor výkonu a lze vidět, že i řídící jednotka poznala horší kvalitu, tak zmenšila objemy vstřiků :-D

takže kdo pojedete v blízké době do německa, tak se zatím vyhněte tomuto palivu. já jsem jej už musel natankovat, protože běžný N95 už nevedli :(

dopřejte našemu medvídkovi skutečný bambus a ne uměle vytvořené větvičky, dokud se to neobjeví všude :)))
Jan Horák
Fiaťák
Příspěvky: 109
Registrován: 08 pro 2009, 19:02

Re: Spotřeba

Příspěvek od Jan Horák »

při plně sešlápnutém pedálu a maximálkou na tacháči 170-175 spotřeba 10,5L...... po nabrání plné nádrže E10 ( rezerva už svítila, takže ca. 5-6L) palivo ukázalo hned své kvality..... na tacháči už jen max 160-165 a spotřeba 9,9 s pedálem na zemi.... takže palivo na úkor výkonu a lze vidět, že i řídící jednotka poznala horší kvalitu, tak zmenšila objemy vstřiků
Moc toho o autech sice nevím, ale těch 9,9 l/100km oproti 10,5 l/100km s rozdílem snížení rychlosti o cca 10km/hod. bych si vysvětli spíše poklesem otáček (méně otáček = menší počet maximálních, plný plyn, vstřiků), než tím, že by jednotka poznala horší palivo. Palivo je to horší z hlediska výhřevnosti (nižší = dá menší výkon při stejném vstříknutém objemu paliva), ovšem dá větší výkon pokud dojde k navýšení vstřikovaného množství. Zároveň to je palivo s vyšším oktanovým číslem, takže snese větší předstih (zde 100% elektronika v Pandě zafungovala a zvýšila ho, pokud není programem dáno jeho maximum a v těchto otáčkách a plným krmení už ho mohlo být dosaženo!). Krom zvýšeného předstihu by bylo mnohem výhodnější, jako u plochodrážních motorek, zvýšit kompresní poměr, ale to už je úprava pro provoz jen na ethanol aplikovaná ve velkém třeba v Brazílii.
Pro zajímavost se můžete podívat na SAABy. Jejich jednotky i vše, z čeho vycházejí a co ovládají jsou na to konstruovaný a rozpoznají libovolný poměr benzínu s lihem (bioethanolem) a dokáží na takto libovolnou směs fachčit. Čím víc lihu, tím větší výkon, ale na úkor zvýšený spotřeby, takže peněžence se to u nás nevyplatí, na benzín ta SAABy jezdí levnějc!
Panda-Pinďa 1,2 8v Dynamic
Renault ESPACE III, 16V 104kW LPG
Smrťák
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 361
Registrován: 20 bře 2011, 08:25

Re: Spotřeba

Příspěvek od Smrťák »

E 10 je nic. Spotřeba téměř nevzroste a maximálka zůstane stejná. Já mám E 50 momentálně a průměr je 7,2 s Puntem. Maximálka stejná :wink: ŘJ konkrétně u Fiatu si poradí i s E 85. To už ovšem při plném výkonu může docházet ke spalování chudé směsi. Lambda regulace na maximu(víc nelze přidat)Tedy lambda přes 1( o dost) Vysoký obsah kyslíku v palivu způsobí i vysoký obsah kyslíku ve výfukových plynech. Lambda to vyhodnotí jako chudou směs a dá signál k obohacení směsi. Ovšem ŘJ a její regulační mapy jsou uzpůsobeny provozu na benzín,tedy cca.15:1 směšovací poměr. ( 100%Etanol ,vzduch je 9:1) a regulace benzínu s vysokým obsahem etanolu má meze. Ale 50 až 70% etanolu bez problémů zvládne. 85% lihu v benzínu zvýší spotřebu o max. 20%.Takže 10% neřešit. Kdo chce jezdit na E 85 může zakoupit konverzní sadu(prodlouží dobu vstřiku,respektive upraví směšovací poměr)
Sbohem. :-)
Smrťák
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 361
Registrován: 20 bře 2011, 08:25

Re: Spotřeba

Příspěvek od Smrťák »

http://www.vena-trade.eu/cs/stanice/cer ... ce-olomouc" onclick="window.open(this.href);return false; Obrázek vypadá to hezky ,že? Ale vynásobte 24,90 x 1,2 a vyjde vám téměř 30kč. A o tom to je
Sbohem. :-)
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: Spotřeba

Příspěvek od PeNik »

Tak jsem zase po čase jel do Jeseníků (skoro z Prahy) a spotřeba podle computeru byla po dojezdu na místo 4,0 l/100 km. Bylo to na letních gumách, použito denní led svícení, na starém oleji (ten se mění dnes). Bez led svícení jsem to udělal za 4,9 l/100 km a zimních gumách.

Příště to zkusím udělat za 3,9 l/100 km. To by se mohlo podařit, ale níže už jen těžko. jedině nejet po dálnici. To je asi největší žrout spotřeby. Jinak jízda po dálnici cca 105 km/h. Mimo město 85 - 10 km/h. ve městě 50 km/h.
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Smrťák
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 361
Registrován: 20 bře 2011, 08:25

Re: Spotřeba

Příspěvek od Smrťák »

Starý olej nemá na spotřebu vliv./tedy pokud není starý 10 let/A denní svícení minimální.
Sbohem. :-)
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: Spotřeba

Příspěvek od PeNik »

no já nevím, ale kolik wattů sežerou světla? Řekl bych, že je to s jistotou přes 100W a perpetum mobile z toho nemám. střízlivý odhad na denním svícení je 0,2 - 0,3 l/100 km.

A proč se vlastně montuje denní svícení, když nemá vliv na spotřebu a investice do žárovek je minimální? Já bych řekl, že hlavně kvůli spotřebě a jako druhotný efekt je "úspora" žárovek.
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Smrťák
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 361
Registrován: 20 bře 2011, 08:25

Re: Spotřeba

Příspěvek od Smrťák »

Já mám SPDS kvůli něčemu jinému. Na většině nových aut je katastrofální přístup k žárovkám. 0,1 deci mě nezajímá. 0,2 až 0,3 litru je přehnaný údaj.
Sbohem. :-)
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: Spotřeba

Příspěvek od PeNik »

no mě je to v zásadě jedno. Já to vidím na tom computeru. Tak asi lže computer. :D
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Smrťák
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 361
Registrován: 20 bře 2011, 08:25

Re: Spotřeba

Příspěvek od Smrťák »

OK. Klima a tlak v pneumatikách má rozhodně větší vliv na spotřebu než 150W osvětlení
Sbohem. :-)
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: Spotřeba

Příspěvek od PeNik »

tomu sice věřím, ale nikdy od přezutí již nedofukuji.

Já porovnávám údaje vždy porovnatelné. Ne abych porovnával jablka a hrušky. To není můj styl.
Naposledy upravil(a) PeNik dne 19 dub 2011, 20:50, celkem upraveno 1 x.
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Smrťák
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 361
Registrován: 20 bře 2011, 08:25

Re: Spotřeba

Příspěvek od Smrťák »

Ale občas tlak zkontroluješ ne? :mrgreen:
Sbohem. :-)
PeNik
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 06 čer 2009, 16:05

Re: Spotřeba

Příspěvek od PeNik »

to samozřejmě za období asi 2x (za rok cca 4x: 2xletní, 2x zimní)
Fiat Panda 1.2 Dynamic + LPG
Odpovědět

Zpět na „Panda“