lambda sonda konektor

Elektronika, el. výbava, diagnostika, kontrolky, přístroje

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
jani
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 14 čer 2008, 20:14
Bydliště: Velky Krtis SVK

lambda sonda konektor

Příspěvek od jani »

Ahojte,chcel by som sa spytat,ci z vas niekto menil lambda sondu,alebo sa chysta menit a ci by mi nepozrel farebne oznacenie kablov konektora od RJ motora,hlavne ci vo 4 kontakte (oproti ciernemu signalnemu kontaktu) sa nachadza napätie ked je nastartovany motor?
Lebo ja v nom mam a nezda sa mi to,lebo 3 a 4 kontakt je vyhrev sondy a v 3 by malo ist cez rele napätie a tam mam kostru a na 4 mam napätie,cize chcem zistit,ci to daky dobrak nepomenil,predomnou.Dakujem za odpoved :)
mk1 1.2mpi
FIAT PUNTO MK1 1.2 8V 54KW HSD ////ex
Skoda Octavia combi 1.9tdi ALH 66kw
Reklama
 

hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od hanzs »

Ty dva bílé jsou vyhřívání a je jedno na kterém z nich je plus a na kterém minus.
A na to černém signálovém má u nastartovaného motoru skákat (!) hodnota od 0,1-0,8V.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
jani
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 14 čer 2008, 20:14
Bydliště: Velky Krtis SVK

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od jani »

to ja vsetko viem,len chcem zistit,ze ini to ako maju,vyhrev,ci na 3,alebo 4 kontakte + ?lebo cez rele by malo ist do 3 kontaktu napätie a ja to mam presne na opak tam mam kostru a na 4 kontakte +
p.s. ziadne 2 biele nie su na konektore od RJ motora,ale to su na lambde...
FIAT PUNTO MK1 1.2 8V 54KW HSD ////ex
Skoda Octavia combi 1.9tdi ALH 66kw
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od hanzs »

hmm,,, nechápu - to je snad jedno ne? Hlavně že na vyhřívání jde 12V.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
jani
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 14 čer 2008, 20:14
Bydliště: Velky Krtis SVK

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od jani »

bol by som rad,kebyze mi dakto napise,ze ked ma rozpojeny konektor LS,nastartovany motor,tak na konektore od RJ motora ci ma + na 3,alebo 4 kontakte
hanzs-ide mi o to,ze mam podozrenie,ze odisla LS,aj ked bola nova,ked som kupil auto,vtedy bola menena a pravdepodobne bola zla,samozrejme prejavovalo mi to nepravidelnym chodom motora,trhanim motora atd...odpojil som LS,motor isiel ako hodinky,zapojil,zas siel nepravidelne,cize mozna pre dakoho by bolo jasne hned ze LS je zla,aj som ju premeral,vykazuje,ze je zla,napätie sa nemeni takou frekvenciou akou ma,ale stoji,obcas ukaze,ze je chudobna zmes a dusi motor,cize zla je.Ale cim viac sa sprtam v nom(som automechanik),tak tym viac som zhrozeny,ze isto to neopravoval nikdy daky automechanik,alebo autoelektrikar....Takze pustil som sa do komplet premerania vedenia LS od RJ, vsetko ok zapojene,len vyhrev sa mi zda,ze je naopak zapojeny,zial nemam tu narychlo nikoho s takym puntom,ze by som pozrel,preto sa pytam tu na fore,ci niekto to meral dakedy,alebo by zmeral :),chcem sa presvedcit,ze fakt vsetko som prekontroloval a s cistym svedomim mozem vyhodit cca 120€ za novu lambdu...
FIAT PUNTO MK1 1.2 8V 54KW HSD ////ex
Skoda Octavia combi 1.9tdi ALH 66kw
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od hanzs »

jani: je dobře, že chceš vyloučit závadu jinde, než koupíš novou lambdu.
Ale hledáš problém na špatném místě - tomu vyhřívacímu tělísku v lambda sondě je úplně jedno, jestli tam jde plus z jedné strany nebo z druhé. Stejně jak žárovička a plochá baterie, ať to dáš tak nebo obráceně, vždycky svítí.
Takže i kdyby to bylo přehozené, tak to je stejně v pořádku.

Podstatné je, co lambda dává za napětí na signálu. Měl bys ozkoušet její rozsah - když vytáhneš hadičku ze sání k MAP senzoru (tlaku v sání), tak by se měl motor hned přesytit a lambda by měla ukázat cca 0,8V a držet tuto hodnotu. Potom to dát zpátky a vytočit motor, pustit plyn a jak budou otáčky padat, tak by tam na chvíli mělo být cca 0,1V. Pokud to tak bude, tak asi špatná není.

Sice je pravdou, že pokud ji vytáneš a je to lepší, tak je to často opravdu špatná lambda, ale někdy se pere v regulaci víc věcí a pak se lambda zdá být špatná, ale není.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
jani
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 14 čer 2008, 20:14
Bydliště: Velky Krtis SVK

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od jani »

zapojeniu az tak nie je jedno,lebo aj ked je 4 vyvodova LS,do samotnej LS idu len 3 vyvody(1 signal,2-3 zem a kostra spojena v LS a 4 vyhrev+) podla starej LS ktoru mam doma rozobratu....podla tohto je konektor dobre zapojeny,len vidid,autodata,tolerance data v schemach tvrdi ze 3 pin ma byt vyhrev+,takze preto neviem ako to maju ini...
moja LS v aute je zla(ak vylucim chyby zapojenia),lebo ako som pisal,frekvencia LS je pomala,alebo skor ziadna,drzi sa na 0,4V obcas ma len 0,2 vtedy dusi motor,ked vytocim motor do otacok,alebo ked drzim vyssie otacky tak max 0,5-0,6V dava,cize ani frekvencia a ani rozsah nie je ok.MAP senzor som skumal tiez,taktiez aj ci nemam prasknute zvody,ale nie,len fakt by sa mohol vyjadrit dakto,kto to uz meral,alebo by zmeral,ci aj on ma na 4 vyvode + na vyhrev sondy...
FIAT PUNTO MK1 1.2 8V 54KW HSD ////ex
Skoda Octavia combi 1.9tdi ALH 66kw
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od hanzs »

Jani: naposledy - ano čtyřdrátová má navíc stínění, fyzicky pak je třídrátová.
Vyhřívání je odděleno od přenosu signálu, a oba vodiče jsou bílé, protože je jedno jak se zapojí a je i jedno, jak je to vyhřívání zapojeno na konektoru k lambda sondě.

Ale když mi nevěříš, tak nevěř :roll:
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
jani
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 14 čer 2008, 20:14
Bydliště: Velky Krtis SVK

Re: lambda sonda konektor

Příspěvek od jani »

nejde o to,ci verim,alebo neverim :D proste kto uz meral,alebo zmeria konektor a 4 pin ci tam je +,alebo nie,nech to sem napise,dakujem.
FIAT PUNTO MK1 1.2 8V 54KW HSD ////ex
Skoda Octavia combi 1.9tdi ALH 66kw
Odpovědět

Zpět na „Punto - elektrika“