Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
Uživatelský avatar
Karol
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 01 úno 2011, 22:56

Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Příspěvek od Karol »

Zdravim

Postupom casu zacal motor v oblasti max. krutiaceho momentu duniet a rezonancie citim v podlahe, zvuk akoby vychazal z celej struktury kasne. Oblast otacok pri ktorych to duni sa zacala casom zvacsovat. Povodne to dunelo pri 110 km/h a pri 120 to uz prestalo, teraz to duni od 90 do 120, pri 130 a vyssie to prestava. Nieco tam prenasa vibracie motora do karoserie a podla mna su to silentbloky. Najviac mam v podozreni ten reakcny co drzi prevodovku o napravnicu, aj by zodpovedalo miestu, kde to najviac vibruje. Ked sa nastvem, dam tam kameru a pozrem si to kde sa to trasie. Nezavisi to pritom len od otacok, ale aj od zataze motora - pri miernom ubrati plynu su otacky prakticky rovnake, len motor prejde z tahu do da sa povedat volnobehu ale este nebrzdi, tak vtedy to ustava. Vysvetlujem si to tym, ze ked motor netaha, tak nieje vychylovany reakcnym momentom. To je dalsia vec co ma vedie na ten silentblok. Ked som ho v jame pozeral, tak bol popraskany ako svina, po 16 rokoch guma nemoze byt OK. Odtrhnuty vsak nieje.
Problem je, ze toto sa zhorsuje casom a ja si na to zvykam a teraz si neviem spomenut ako to bolo predtym. Chcem sa spytat ci tiez pozorujete dunenie pri zatazi a cca 3500 RPM alebo ci ste po vymene silentblokov motora pozorovali utisenie vibracii.

Vyfuk este dnes pozrem, ale ten vyzera ze by to nemal robit.

Dik moc
Punto Mk1 1.1 r.v. 1997 cca 140000 km
Reklama
 

milankos512
Začátečník
Příspěvky: 46
Registrován: 14 čer 2012, 15:06
Bydliště: Pravenec

Re: Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Příspěvek od milankos512 »

možno budem odveci ale na našom Punťovi som pozoroval niečo podobné ako opisuješ začalo to "klepať" nad 100 km/h ...a boli to čapi ...menili sa horné aj spodné, spodné kedže sú na ramenách tak sa menili s ramenami ...teraz je už ticho :wink: ..
Punto 1.2 16V 59kw
Uživatelský avatar
Karol
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 01 úno 2011, 22:56

Re: Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Příspěvek od Karol »

Pozrel som silentbloky, vyzeraju naozaj dost zle. Chystam sa ich teda vymenit a uvidim ci to prestane alebo nie. Poloosy vyzeraju dobre. Vyfukovy system tiez. Snad pomoze ich vymena a snad bude v kabine uz klud.
Punto Mk1 1.1 r.v. 1997 cca 140000 km
Uživatelský avatar
villiers
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 18 říj 2007, 03:34
Bydliště: Zlín

Re: Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Příspěvek od villiers »

Byl jsem na tom stejně, vyměnily se silentbloky a byl klid.

Zkoušeli jsme to tak, že jsme nechali auto na rovince se zařazenou jedničkou a pošťuchovali jsme ho dopředu/dozadu.
Koukali jsme na motor a člověk by nevěřil jak tam cestuje :D
Fiat Punto Mk1 1,2 8V
AR 166 2,4JTD 100kW
Uživatelský avatar
Karol
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 01 úno 2011, 22:56

Re: Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Příspěvek od Karol »

Po vymene siltblokov je v kabine nadherne ticho. Ukazalo sa, ze absolutna vacsina hluku sa do kabiny prenasala cez silentbloky a zvysok odhlucnenia kabiny je viac nez dostatocny. Motor je pocut ale neobtazuje. Co je este lepsie ako keby som ho nepocul a nevedel co sa s nim deje. Prevodovkovy silent bol napoli odtrhnuty a reakcny na naprave bol hlboko prasknuty. Motorovy zatial drzal ale bol viditelne makky a unaveny. Vymenene a vystredene boli vsetky. Mozem to vsetkym len odporucit :P
Punto Mk1 1.1 r.v. 1997 cca 140000 km
Pepik
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 252
Registrován: 25 říj 2008, 17:48
Bydliště: Úpice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Příspěvek od Pepik »

Karol a Viliers,velký dík za Vaše hodnotné příspěvky.Jen více takových příspěvků.
Punto II-SX,8V,3 dv.r.v.2000
durikee
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 20 led 2017, 14:36

Re: Dunenie a vibracie - asi silentbloky motora

Příspěvek od durikee »

Nechcel som zakladat zbytocne novu temu. Menil uz niekto ten spodny silentblok motora na Grande Punto 1.4 T-Jet? Ako som tak zbezne pozeral tak to vyzera ze tam trochu zavadzia vyfuk. Je potrebne povolit vyfuk alebo sa ta skrutka da vytiahnut aj bez toho?

https://ibb.co/hPeVdx
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“