Přední světlomety málo svítí

Moderátor: peta.smolik

anonyme
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 303
Registrován: 26 dub 2006, 23:18
Bydliště: PRAHA 12

Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od anonyme »

Auto má původní smětlomety rv.2001, ale není od nich nic moc vidět. To je jen na výměnu, či se to dá nějak renovovat? Že by bylo sklo málo průhledné, to bych ani netvrdil. Možná je to sklo a né plexi, takže přeleštění asi nepůjde. To tedy to zrcadlo uvnitř asi hin? Jak to řešíte vy?
Díky.
Reklama
 

Uživatelský avatar
liborko
Všeználek
Příspěvky: 2726
Registrován: 26 zář 2007, 16:06
Bydliště: Havířov

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od liborko »

Předpokládám,že se jedná o seicento,vidím v profilu multiplu :-) nemáš je jen špatně seřízené? moc do země? Mě na seicentu svítí H4 perfektně(r.99) Skla se daji eventuelně sundat a vnitřek skel vyčistit a můžeš skouknout stav parabol.
Samotné paraboly můžou už být vysvícené od žárovky tzn.chrom se může místy loupat a lesk chromu už není jako nový.Teď jsem to řešil na puntu a paraboly jsem si nechal nově pochromovat za nějakých 400kč/ks.
CROMA 1.9JTD/110kW r.06 -EMOTION-
Lancia Musa 1.4 16V r.11-PLATINO-
PUNTO 75 ELX r.96

IDEA 1.4 16V/70kW r.07
Stilo 1.6 16V/76kW r.02 Dynamic
Seicento 1.1 SPI HOBBY r.99...
TIPO 1.4 r.94...
UNO 1.5 MPI r.87
anonyme
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 303
Registrován: 26 dub 2006, 23:18
Bydliště: PRAHA 12

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od anonyme »

Jo tak díky za tip, zjistím to. Ano jedná se o Seicento.
radek.s
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 419
Registrován: 02 zář 2007, 17:14
Bydliště: Praha

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od radek.s »

Mě to svítí ještě docela dobře, ale světla mají jiný problém. Ta plastová tyčka uvnitř světla spojená s motorkem náklonu je teplem tak zkřehlá, že její kleština praskla a vypadává z bambulky na motorku naklápění. Když to vypadne, tak světlo svítí moc dolů. Podle mě nemá cenu paraboly nechat renovovat za 400 Kč/ks, ale je lepší koupit za 967 Kč/kus nová světla: http://www.aci.cz/1601963-pr-svetlo-h4- ... 04571.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to bez motorků, motorky se přehodí z původních světel.
Panda 1.2 r.2018
Seicento S 1.1MPI r.2000 ...už jen ve vzpomínkách
Uživatelský avatar
liborko
Všeználek
Příspěvky: 2726
Registrován: 26 zář 2007, 16:06
Bydliště: Havířov

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od liborko »

No nevim jaké mají seicenta "patentní vnitřnosti" světel,tam jsem ještě dovnitř naštěstí nelezl,měl jsem za to,že to bude klasika. Takže je možné,že nakonec bude nejlepší vyměnit celé světlo.
Ale já to na puntu vyřešil novým pochromováním parabol za celkem 800kč a mám defakto nové Hella světla.Protože kdybych chtěl koupit fungl nové světla tak bych neznačkové za nějakých plus mínus 600kč/ks určitě nebral,jelikož ta kvalita je mizerná,jednak použitý materiál(moc měkký pružný plast),nepřesné rozměry,chrom na parabolách v tenké vrstvě který se brzo vysvítí,prostě dlouho ty světla nevydrží. Takže jedině si připlatit a koupit kvalitní Bosch,Carella,Hella...ale ty ceny jsou někde kolem 1500až2000tis.za kus
CROMA 1.9JTD/110kW r.06 -EMOTION-
Lancia Musa 1.4 16V r.11-PLATINO-
PUNTO 75 ELX r.96

IDEA 1.4 16V/70kW r.07
Stilo 1.6 16V/76kW r.02 Dynamic
Seicento 1.1 SPI HOBBY r.99...
TIPO 1.4 r.94...
UNO 1.5 MPI r.87
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od tomass »

Naprosto souhlasím s Liborkem. :D ACI má určitě druhovýrobu světel. Nicméně, před koupí bych prověřil odkud jsou.
Někdy záleží i na H4 žárovce. Ty s kterými jsem auto koupil svítily nejasně, byly už vysvícený. Svítily jakoby měly o 2-3 V méně. Po výměně žárovek svítí suprově.
Možná bych doporučil ještě dát k olověnému akumulátoru polyethylenové trubičky 6 / 4 mm (vnitřní /vnější průměr stěny) a kyselé výpary jimi svést dolu pod auto. Finančně jsou 2 metry trubičky tak 25 Kč. Lepší a dražší auta to mívají svedené dolu. Ne sice u Seicenta, ale u jiného auta se mi oloupala jedna parabola právě na straně akumulátoru. Po jejich výměně tam hned šly trubičky.

Ještě na okraj. V ACI v Běchovicích jsem trefil na velmi ochotného prodejce, který mi objednával 20 ks konektorů v celkové ceně 60 Kč přímo od Helly ze skladu z Brna. Předtím mi mailem poslal sken katalogu, abych si vybral. :D Měl jsem je druhý den tady. :D Nezáleželo mi na značce konektorů, nemohl jsem je sehnat dlouhou dobu vůbec. Ještě předtím jsem je sháněl neúspěšně všude možně 3/4 roku na netu. To jen tak, abych nedloubal, že nekupovat v ACI, ale nekupovat neznačkové věci na kterých je co zkazit a které se fakt serou. Kupovat kvalitní věci i když stojí víc. Koupíš jednou a ne furt dokola.
radek.s
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 419
Registrován: 02 zář 2007, 17:14
Bydliště: Praha

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od radek.s »

tomass: Souhlasím, taky pokud možno nekupuju nejlevější a nekvalitní věci. Ale u mýho Seicenta je problém, že ty originál světla Carello, který tam mám z výroby, jsou prostě šmejdy. Ten plast je po čase dost křehkej a ty tyčky naklápění parabol mě samy praskly u obou světel. V tomto případě je mě jedno, že to je druhovýroba, protože originály mě zklamaly.
S těmi výpary problém u Seicenta myslím není, akumulátor je dále od světla a je umístěn výše, kryt pod motorem není a prostor je myslím celkem dobře odvětraný. Ale kdo chce, ať si tam tu hadičku dá :)
Panda 1.2 r.2018
Seicento S 1.1MPI r.2000 ...už jen ve vzpomínkách
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od tomass »

Nevím jak ta kulička na držáku přesně vypadá. Třeba by se dala nějak povyspravit. Nasadit na tyčku trubičku a zalepit.... prošroubovat slabým šroubkem, vymodelovat celá tyčka z kovový plastelíny, která se uhněte a ztuhne za hodinu (plastelína stojí asi 70 Kč, odolná teplotě asi 150 Kč), nebo zdrátovat. Třeba je to tak rozsypaný, že to nejde. Nebo použít tyčku s kuličkou z úplně jinýho světla a případně poupravit.
A pokud je nový světlo náhodou druhovýroba z Polska, nedivil bych se , kdyby se situace za pár měsíců znovu zopakovala. Záleží jak dlouho má auto ještě jezdit. Některý polský plasty se rozpadají už při montáži - flákají co se dá a používají naprosto neodolný plasty. Mě teda světla drží, zřejmě jsou původní. Mám r.v. 2002.

Otázkou je, jestli používáš normální H4 60/55 W a nebo se zvýšeným výkonem až do 140 W, případně se zmenšenou baňkou (vyšší povrchová teplota skla žárovky) na které nejsou reflektory obvykle konstruované. Pak by nebylo divu, že světlo nevydrží. Další otázkou je jestli jezdíš normální trasy, nebo postáváš v kolonách. I u reflektoru se počítá s tím, že je chlazen okolním proudícím vzduchem. Bez toho dochází k přehřátí a časem k destrukci. Docela jsem byl překvapen, že se nabízí dokonce 35/35 W (to je docela rarita, kterou vidím na netu poprvé a neznal jsem ji). Kdyby se šlo na technickou s 35/35 W, a zjistili že to málo svítí, nemůže auto projít STK, pokud nemávnou rukou. Případně, jestli auto parkuje venku a je trvale vystaveno reflektory na stranu kam furt pere sluníčko (UV záření). Jde o souhru více faktorů. Já bych vinu na nekvalitního originálního značkového výrobce rovnou nesvaloval, pokud se to nestává po této době hromadně, nebo aspoň více lidem. :D

Zkus si dát po cca 3 minutách svícení ruku k rozsvícené H4 žárovce na vzdálenost několika cm. A to bude žárovka chlazená z ostatních stran a ne uzavřená jako v reflektoru, kde stále stoupá teplota. Co ten plast musí všechno vydržet..... Třeba se budeš na odolnost reflektoru dívat i z trošku jiného pohledu. :)
radek.s
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 419
Registrován: 02 zář 2007, 17:14
Bydliště: Praha

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od radek.s »

Kulička je na tyčce, která se vysunuje z motorku naklápění a s tím není problém, protože plast je dostatečně odolný. Problém je v tyčce od paraboly, na jejímž konci je kleština, do které se zacvakne ta kulička motorku. Ta kleština se mě rozpadla u obou světel, plast je jiný a zežloutlý na rozdíl od toho na motorku. S opravou je trochu problém, protože je to uvnitř světla a světlo by se muselo rozebrat, ani nevím, jestli jde sklo oddělit. Od nového auta tam vždy byly obyčejný H4 60/55W, nikdy jiné. V kolonách nestojím vůbec, jezdím většinou krátké trasy do 20 km. Zatím jsem nová světla nepořídil, uvítám radu od kterého výrobce (značky) světla pořídit.
Panda 1.2 r.2018
Seicento S 1.1MPI r.2000 ...už jen ve vzpomínkách
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od tomass »

Sklo jde určitě oddělit. Jsou na něm, aspoň na tom mém zvenku svorky. Neměl jsem ho u Seicenta otevřené ( třeba Favorit má taky samotné sklo jako náhradní díl).
Například zapadlou žárovku parkovačky jsem vyřešil demontáží a zpětnou montáží celého světla - bylo to rychlejší.
Když se sundají svorky ze skla, je tam těsnění, nebo silikon to nevím přesně. Pokud silikon, znova lepit silikonem na akvária. Je kvalitní, těsný, přilne na sklo a dokonce vydrží i teplotu cca 180 st. Celsia. Používá se na tmelení některých el. součástek v elektrotechnice u vyšších teplot. Například klasickou žárovku do lustru s ním můžeš zatmelit, halogenku všem ne, ta má moc vysokou teplotu. Možná by se dal použít i Mamut super glue https://www.naradi-profes.cz/LEPIDLA/DE ... 290ML-BILY" onclick="window.open(this.href);return false;. Mám ho vyzkoušený na různá tmelení a lepení i na autě. Vydrží rozhodně víc, než obyčejný silikon.

Oprava držáku kuličky mě napadá jedině si něco vymyslet sám, případně použít z jiného reflektoru. Nebo z nekorodujícího plechu vystříhnout jakousi "vidličku" a ten plíček překroutit přes tu kuličku a upevnit k tyčce. Nebo mosaznou (hliníkovou) trubičku do které se kulička nasune a opatrně zvenku kleštěma zamáčkne na vymezení vůle. Citlivě provedené opravy si přes výlisky na skle nikdo nevšimne. Záleží jestli si s tím chceš hrát, nebo koupit světlo a vyměnit. Teď už je to jen na Tobě.

No a značky ? To už tady někdo psal: Bosch,Carella,Hella
No-name je vždycky dost velká loterie.
dunamenti
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 07 bře 2020, 10:17

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od dunamenti »

radek.s píše: 17 bře 2015, 21:40 tomass: Souhlasím, taky pokud možno nekupuju nejlevější a nekvalitní věci. Ale u mýho Seicenta je problém, že ty originál světla Carello, který tam mám z výroby, jsou prostě šmejdy. Ten plast je po čase dost křehkej a ty tyčky naklápění parabol mě samy praskly u obou světel. V tomto případě je mě jedno, že to je druhovýroba, protože originály mě zklamaly.
S těmi výpary problém u Seicenta myslím není, akumulátor je dále od světla a je umístěn výše, kryt pod motorem není a prostor je myslím celkem dobře odvětraný. Ale kdo chce, ať si tam tu hadičku dá :)
Mně se nadobro rozsypali ty "košíčky", (spodní 2 drží zrcadlo a ten třetí je na naklápění) jsou vsunuty do otvorů v zrcadle úplně rozpadli, plast je vyšumělý asi teplem, a teď mi nejdou světla seřídit a navíc zrcadla v nich jsou volně a hrkají za jízdy. Poraďte prosím někdo, kde se ty plastové kleštiny (košíčky) nebo jak se to správně jmenuje dají sehnat. Lépe to popsat neumím, stejně jako vložit obrázky, ale můžete se na ně podívat tady: https://ulozto.cz/folder/JbTm2E0aMjIl . Děkuji za odpověď nebo nápad, čím to nahradit. -dunamenti-
Uživatelský avatar
Diwiak
Fiaťák
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2009, 21:54

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od Diwiak »

Pamatam este na cinq som to pridratoval o tu gulicku na parabole. Bol tam rozsypany len ten "kosicek", ucel to plnilo. Kupit to samostatne asi bude problem kedze komplet svetlo je za 30EUR.
Cinquecento 1.1 SPi Sporting Grey RIP
Seicento 1.1 MPi Brush Orange/Grey RIP
Panda 1.2 69K EURO6 S&S Sicilia orange
http://www.fiatforum.com
karelmrak
Fiaťák
Příspěvky: 108
Registrován: 25 črc 2021, 15:01

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od karelmrak »

Já jsem si tam dal LED H4 a vyndavám je jednou za dva roky na technickou. Svítí perfektně!
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 469
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od Vladka1 »

Spíš to perfektně oslňuje, až ti to někdo vysklí kladivem tak se nediv proč.. Podobný kretény fakt miluju.
Mmch. technicky nezpůsobilé vozidlo, stav vážně ohrožuje bezpečnost = papíry do čistírny.
Uživatelský avatar
tatko Tom
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 421
Registrován: 08 úno 2018, 12:05
Bydliště: Prievidza

Re: Přední světlomety málo svítí

Příspěvek od tatko Tom »

"až ti to někdo vysklí kladivem" - a mal by čím skôr...
2004 Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD (84.5 kW / 115 PS
Multipla JTD r.v. 2005 (zabavila mi ju manželka a učí ju na benzín :D :D :D )
Punto 1.9JTD - - r.v. 1999 - EX)
(Punto 1.1 - r.v. 1995 - EX)

...
Škoda 120 LS
Wartburg 353
...
Odpovědět

Zpět na „Seicento“