Zvuk otáček motoru při brzdění motorem

Vše co se týká Punta MK3

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
wajtek76
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 27 črc 2023, 13:48

Zvuk otáček motoru při brzdění motorem

Příspěvek od wajtek76 »

ahoj,

mám na vas prosbu, dotaz? mam motor 1,2 8v, rok 2006, auto jede krásně, jen když sundám nohu z plynu a brzdím motorem, tak při poklesu otáček se mezi 2400-2100 otáček rozezní zvláštní zvuk otáček, jakoby něco nebylo v pořádku, těžko popsat ten zvuk, ale je prostě jiný, než v celém dalším rozsahu otáček, takový "drnčivý" něco tam rezonuje jakoby? při poklesu do 2500 a pak pod 2100 je zase zvuk otáček čistej a v pohodě

Tento zvuk se ozve také, když přidávám plyn a navyšuju otáčky na neutrál, tzn do 2100 "klasika", prostě čistej zvuk otáček a pak mezi 2100-2400 zase ten "drnčivý" zvuk... od 2500 a výš zase čistej zvuk otáček...

Když ale jedu a plyn je v záběru, tak v daném rozmezí otáček 2100-2400 je zvuk v pohodě a žádný jiný zvuky nevydává, prostě při záběru je zvuk otáček stejný od 1000 do 4000 otáček...

každopádně při neutrálu nebo při brzdnění ten zvuk prostě není "zdravej"... nevíte někdo, co s tím, respektive máte někdo podobnou zkušenost? asi diagnostika? víte případně nějaký tip na Fiat servis v Praze a okolí? Nemyslím teda značkový servisy, spíš garáž, dílnu apod, někdo, kdo FIaty opravuje a má je rád :) díky moc, V.
Reklama
 

Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 469
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Zvuk otáček motoru při brzdění motorem

Příspěvek od Vladka1 »

Kolik to má najeto, jak často měníš olej a jaký olej a olejový filtr tam jsou? Může to být vytlučený silentblok zavěšení motoru hlavně ten dole na převodovce + třeba i kombinace s volným šusplechem před svodama/ zavěšení vejfuku apod... Nebo třeba i vůle v pístním čepu (tam se finančně vyplatí spíš sehnat jiný motor než to generálkovat)
Dobrý servis za rozumný prachy... To je hledat jehlu v kupce sena. S autorizákem Fiat mám ty nejhorší zkušenosti, drahá práce a kvalita mizerná, nekolikrát i přímo ojeb. Platíš jen za to kafíčko od kravaťáka, ne za kvalitu.
wajtek76
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 27 črc 2023, 13:48

Re: Zvuk otáček motoru při brzdění motorem

Příspěvek od wajtek76 »

ahoj,

moc díky, najeto cca 170tis, auto mám čtvrtý měsíc, když jsem koupil, nechal jsem vyměnit olej, filtry, brzdovku atd, ale nevím, co konkrétního tam dal... tady ale chyba asi nebude, je to známej s garáží, kam jezdím léta, ale zjistim... kazdopadne tahle "závada" se objevila cca po měsíci, tak nevim, mozna to zaveseni vyfuku a šusplech? jezdim po hodne spatny ceste, sice max 20-30km/h, ale je mozny, ze se tam neco uvolnilo?

ostatni varianty už zní hůr, silentblok nebo vůle v pístním čepu, omg, to mě děsí :( btw vůle v pístním čepu - odhalí to diagnostika?

a dobrej servis, přesně jak píšeš no... poslední zkušenost s autorizákem jsem měl před lety s Fiat Bravo, nechal jsem tam x tisíc a dneska už vím, že úplně zbytečně, holt chybama se člověk učí... zkouším hledat praha a okolí nějaký "fiaťáky", nechci to zadarmo, ale spíš rozumný přistup, každopádně zatím nic, tak kdybys měl tip, dej vědět :)
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 469
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Zvuk otáček motoru při brzdění motorem

Příspěvek od Vladka1 »

Tam může být vymlácená guma, při brzdění motorem motor zatáhne za silent a může to klepat kov na kov, pod plynem motor za silentblok táhne na druhou stranu.. Musíš prolízt auto hledat houpat lomcovat vejfukem apod.a najít co kde hlučí, otevřít kapotu a poslouchat odkud jde zvuk..... Lemforder je asi nejlepší volba (silentbloky, čepy) ale jsou i levnější. bývaj zarezlý šrouby je dobrý týden předem prostříkávat, trvá než mazivo navzlíná do závitů, orezlej závit pokud čumí ven tak je dobrý očistit klidně projet závity pilníčkem - rez "nabobtná" zvětší průměr a pak to v matce brzdí že klidně šroub ukroutíš a musí se odvrtávat :mrgreen: .
https://www.motora.cz/lemforder/37926-0 ... ypNr=18898 nevim jakej přesně máš motor/ převodovku.. Ale tenhle silent se projevuje spíš vibracema motoru na volnoběh.. Na první pohled může vypadat nepoškozenej a po výměně za novej to je rozdíl..
Volnej pístní čep typicky zaklepe při ubrání plynu, ale tvůj popis na to moc nesedí.. Spousta těhle aut jde do šrotu se shnilou kastlí a dobrým motorem, neni problém sehnat auto za odvoz, přehodit si motory a auto s tim špatným poslat do hutí. Motůrek je lehkej dva chlapi a trubka stačí. Generálkovat to je ekonomicky nesmysl. Pístní čep se vydírá hlavně když se přetahujou výměny oleje a místo oleje je to spíš mazut s karbonem = brusná pasta. Kousky karbonu se zapíchnou do pístu (hliník) a obrušujou ocelovej čep.
Moje hledání dobrýho servisu skončilo že to dělám sám :mrgreen: Finančně to vyjde na třetinu, časově to je podobný jako vozit to do servisu/ vyzvedávat a když je něco blbě tak aspoň vim že to byla moje blbost. O ty prachy ale nejde, přestalo mě bavit furt servisu stát za zadkem a hledat co kde zas pojebali, reklamovat a dělat to znova..
Co se dalo za olej se obvykle píše na lístek v motoru. Tady do 1,4 8V 44 kW leju Helix HX7 5W40, filtr Mann a měnim po 10 kkm (v motoru je jen 2,7L oleje), nic drahýho a dlouhodobě spokojenost.
Obchody Cardo, Motora, Pema - každej má něco levnýho a trochu jinej sortiment, se všema dlouhodobě dobrá zkušenost.
wajtek76
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 27 črc 2023, 13:48

Re: Zvuk otáček motoru při brzdění motorem

Příspěvek od wajtek76 »

Díky moc :) Trochu si mě "uklidnil", že pístní čep to nejspíš nebude, uff... na volnoběh to taky "šeptá" hezky a žádný vibrace, zkusím to teda prolízt a snad na něco z toho, co píšeš, přijdu... auto je jinak cajk, překvapivě dobrej stav, dokonce původni litý kola bez škrábanců, interiér vzadu funglovka, nikdo tam nejezdil a jak píšu, celkově moc hezký auto, dokonce žádná velka rez a hniloba nikde... takže snad "odhalím" ty pazvuky a bude to ještě lepší svezení :) a díky za tipy na obchody, určitě to zkouknu. btw stli nejsi nějak daleko, nechceš si ten můj motor poslechnout a podívat se, odkud to "drnčí"? :-D jen pokus, no :)
Odpovědět

Zpět na „Grande Punto“