Kontrolka nezapnutého bezpečnostného pásu

Elektronika, el. výbava, diagnostika, kontrolky, přístroje

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

gastan
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 04 pro 2006, 13:55

Kontrolka nezapnutého bezpečnostného pásu

Příspěvek od gastan »

Zdravím vás,

somarinka, ale opýtam sa: funguje niekomu z vás kontrolka nezapnutého pásu? Na prístrojovke je vidno pripútanú postavičku v oblasti medzi kontrolkou zatiahnutej ručnej brzdy a výstražnou kontrolkou zapnutého airbagu spolujazdca (medzi nimi, nad nimi).
Pri otočení kľúča, keď sa ostatné kontrolky rozsvietia, táto nie. Ani keď sa rozbehnem bez zapnutého pásu, ani vôbec. Tak neviem, či je vypálená, či na to treba dáky dodatočný snímač, ktorý nie je vo výbave ELX (čo sa mi zdá celkom dosť dobrá výbava na to, aby ho mala).
Ako funguje vám? Ak niekomu svieti, je tam aj dáky výstražný zvukový signál?
Niežeby to extrémne chýbalo, ale len tak, pre poriadok. :)
Vďaka, pekný deň.
Multipla ELX, 1.9 JTD 81kW, 01/2002
Obrázek
Reklama
 

barčus
Fiaťák
Příspěvky: 60
Registrován: 27 říj 2005, 22:08
Bydliště: Brno

Příspěvek od barčus »

Tak to máš asi opravdu spálenou kontrolku. Já když nastartuji nepřipoután, kontrolka několikrát zabliká. Naštěstí na mě nic nebzučí. Myslím si, že decentní zablikání bohatě stačí.
Jak vyměnit kontrolku netuším.
Multipla JTD 105
PeSo
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 26 lis 2005, 13:32
Bydliště: Pardubický kraj

Kontrolka

Příspěvek od PeSo »

Na stropnim panelu nad prostrednim prednim panelem to neni kontrolka, jenom piktogram, aby si prostredni jezdec uvedomil, ze se ma pripoutat, Spalena zarovka tam skutecne nebude;-) Samozrejme, ze ridic ma svou kontrolku, ale normalne v kaplicce.
barčus
Fiaťák
Příspěvky: 60
Registrován: 27 říj 2005, 22:08
Bydliště: Brno

Příspěvek od barčus »

Já nemluvím o piktogramu. Kontrolka nezapnutých pásů se opravdu nachází v přístrojové desce. I gastan mluví o kontrolce, ne o piktogramu.
Multipla JTD 105
Globusman
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 379
Registrován: 26 lis 2006, 21:07
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Globusman »

Zapojím se též.

S výměnou kontrolky je to horší, protože tam nejsou žárovky, ale diody. Z toho co vím mají diody takovou životnost, že by měly přežít auto, takže je téměř nepravděpodobné, že by nějaká kontrolka nefungovala.

Pokud se týče kontrolek u 105 (já ji mám z roku 1999), tak tam jsou pouze dvě podobné - jedna z nich je červená a signalizuje poruchu v systému airbagu a druhá je žlutá a ta se týká airbagu spolujezdce. Ta druhá po na startování vždy několikrát blikne a v případě, že není deaktivován airbag spolujezdce, zůstane zhasnutá. V opačném případě svítí pořád.
Dodo-multipla
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 25 lis 2005, 09:44
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Dodo-multipla »

pripoutana postavicka na pristrojovce je opravdu signalizace zapnuteho/vypnuteho airbagu

se zapnutymi pasy to nema nic spolecneho


ale rozhodne by pri diagnostice (otoceni klicku pri startovani) mela na chvili svitit
a podle toho, jestli mas zapnuty nebo vypnuty airbag bud zhasnout nebo trvale svitit
Poool
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 27 čer 2006, 08:48
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvek od Poool »

Je to tak, jezdím s autosedačkou proti směru jízd na sedadle spolujezdce a mám tudíž vypnutej airbag. Kontrolka je oranžová a v tomto případě trvale svítí. Pokud jsem nechal sedačku doma a airgag zapnul, kontrolka po nastartování několikrát zabliká a pak trvale zhasne.
anonyme
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 303
Registrován: 26 dub 2006, 23:18
Bydliště: PRAHA 12

Příspěvek od anonyme »

Pravdu mají Ti co tvrdí, že Multipla kontrolku zapnutých bezpečnostních nemá. Já to tvrdím taky.
gastan
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 04 pro 2006, 13:55

Příspěvek od gastan »

Pre upresnenie: pokiaľ som hovoril a budem hovoriť o umiestnení kontroliek, popisujem budíky s otáčkomerom a 2-riadkovým displejom.
Pre kontrolu, môžete si ju pozrieť v recenzii http://www.autorevue.cz/default.aspx?se ... pter=23455
je to obrázok v 5. riadku odspodu, v strede.
Poool píše:Je to tak, jezdím s autosedačkou proti směru jízd na sedadle spolujezdce a mám tudíž vypnutej airbag. Kontrolka je oranžová a v tomto případě trvale svítí. Pokud jsem nechal sedačku doma a airgag zapnul, kontrolka po nastartování několikrát zabliká a pak trvale zhasne.
S týmto súhlasím v prípade, že hovoríme o oranžovej kontrolke, ktorá z profilu zobrazuje predné sedadlo s airbagom, na ktorom je umiestnená autosedačka proti smeru jazdy. Táto sa správa presne podľa vyššieho popisu. Nachádza sa úplne naľavo, v podstate pri začiatku tachometra, na úrovni čísla 20, vedľa nej je kontrolka zatiahnutej ručnej brzdy. Ja sa pýtam na kontrolku, ktorá je voči tejto smerom na SSV (severo-severo-východ, hore a trochu doprava). Jej farbu nepoznám, ešte mi nikdy nesvietila. :(
Na základe našich rozdielnych názorov (viď názor barčusa vs. názor anonyme) si myslím, že sa to líši možno aj od roku výroby, prípadne výbavy. Čo vy na to?
Multipla ELX, 1.9 JTD 81kW, 01/2002
Obrázek
Dodo-multipla
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 25 lis 2005, 09:44
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Dodo-multipla »

mas pravdu
pri podrobnem zkoumani je tam videt symbol postavicky, ktera ma pres sebe pas

pokud neblikne ani pri diagnostice (startovani) je bud spatne podsviceni nebo chyba v elektrice
Globusman
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 379
Registrován: 26 lis 2006, 21:07
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Globusman »

Dodo-multipla píše:mas pravdu
pri podrobnem zkoumani je tam videt symbol postavicky, ktera ma pres sebe pas

pokud neblikne ani pri diagnostice (startovani) je bud spatne podsviceni nebo chyba v elektrice
A nebo je to nadstandard a není zapojená... :?:
Dodo-multipla
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 25 lis 2005, 09:44
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Dodo-multipla »

vcera jsem se podrobne dival na moji pristrojovou desku a ten symbol tam mam taky
r.v.2001

presne to same, jako je nakreslene u vypinac svetel na stredovem panelu u stropu

samozrejme taky ani neblikne

rekl bych, ze je to opravdu pripravene, ale zapojene asi az v nadstandartni vybave

jedine co me napada je vzit vin kod, jestli by podle nej nezjistili, s jakou vybavou vyjela multipla z tovarny

nebo se poptat v servisu, jestli vubec se nejaka kontrola montovala
gastan
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 04 pro 2006, 13:55

Příspěvek od gastan »

Tak sme, v podstate, dospeli k nasledovnému:
- kontrolku (lepšie povedané iba nejaké vykrojené obrysy) máme všetci, aj najstaršie ročníky
- podľa vyjadrenia barčusa, jemu to funguje (párkrát zabliká, ak naštartuje bez zapnutého pásu)
Prečo to nefunguje nám, môže mať rôzne dôvody:
1. nie je v našej výbave (ja mám ELX, čo je tuším nejaká "lepšia", prečo to nejde? :? )
2. chybná kontrolka (LEDka - ako sa vymieňa?)
3. iná chyba v elektrike
4. ???

Takže moja otázka ide najprv na barčusa: Akú máš výbavu?
Ja mám napísané v servisnej knižke ELX (ako je to aj v podpise).
- Kde inde môžem spoľahlivo zistiť, čo to vlastne mám za auto? :)
- Máte niekto skúsenosti so zisťovaním podľa VINu u FIATu?
Vrelá vďaka za zdieľanie, pekný deň.
Multipla ELX, 1.9 JTD 81kW, 01/2002
Obrázek
Globusman
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 379
Registrován: 26 lis 2006, 21:07
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Globusman »

gastan píše:Tak sme, v podstate, dospeli k nasledovnému:
- kontrolku (lepšie povedané iba nejaké vykrojené obrysy) máme všetci, aj najstaršie ročníky
- podľa vyjadrenia barčusa, jemu to funguje (párkrát zabliká, ak naštartuje bez zapnutého pásu)
Prečo to nefunguje nám, môže mať rôzne dôvody:
1. nie je v našej výbave (ja mám ELX, čo je tuším nejaká "lepšia", prečo to nejde? :? )
2. chybná kontrolka (LEDka - ako sa vymieňa?)
3. iná chyba v elektrike
4. ???

Takže moja otázka ide najprv na barčusa: Akú máš výbavu?
Ja mám napísané v servisnej knižke ELX (ako je to aj v podpise).
- Kde inde môžem spoľahlivo zistiť, čo to vlastne mám za auto? :)
- Máte niekto skúsenosti so zisťovaním podľa VINu u FIATu?
Vrelá vďaka za zdieľanie, pekný deň.
ad 2. chybná kontrolka je v podstatě vyloučená, protože LED má životnost podstatně delší než jakékoliv (teda většina) aut. Veteráni vydrží dlouho.

Jinak nejstarší ročníky tuto kontrolku nemají. Já mám 99 s jednořádkovým displejem a tam ta kontrolka není. Myslím si, že i barčus ji mít nebude a myslel kontrolku airbagu spolujezdce. Ale to je jen spekulace.

Jinak ve Fiatu mi podle VINU řekli kdy bylo moje auto s čím na záruční opravě a prověřili, jestli se na moje auto nevztahovala někdy nějaká kampaň týkající se nějaké výrobní vady či závady - takže zkušenosti dobré...
marcel.pce
Fiaťák
Příspěvky: 159
Registrován: 09 srp 2006, 10:44
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marcel.pce »

Jen tip:
- v některých státech je zvuková indikace nezapnutých pásů povinná (mám pocit, že se jedná o severské-jezdil jsem s Volvem, které řvalo, pokud jsem nezapnul pás) a Fiat chce vyvážet...
- kouknul bych se na zámek bezp.pásů, obvykle to funguje na bázi mikrospínače, nebo optočlenu, každopádně by tam měly být nějaké dráty...
- mám výbavu TX a pásy to po mě naštěstí nechce :)
MULTIPLA 1,9 JTD 110/81kW, 2001
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Elektrika“