Váha vzduchu JTD ještě jednou

Vše o naftovém motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady, topení a chazení

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

Odpovědět
Minimaxa
Znalec
Příspěvky: 596
Registrován: 11 zář 2006, 20:32
Kontaktovat uživatele:

Váha vzduchu JTD ještě jednou

Příspěvek od Minimaxa »

byl jsem s Multiplou na srazu vozů jiné značky a měli jsme tam pojízdnou diagnostiku. Napíchnul mi auto na diag a řekl mi že je špatná váha vzduchu, ještě ji projistotu změřil v provozu a je prý špatná. Po návratu domu jsem váhu vytáhl ven, snímací čidlo pečlivě vyčistil ale auto jezdí stále stejně. Auto jezdí stejně celou dobu co ho mám a nepřijde mi že by nějak moc žralo a nemělo výkon. spotřeba kolem 7,5l. dnes jsem zkusil odpojit váhu od konektoru a auto jede stále stejně. Jak se špatná váha může projevit na jízdních vlastnostech - výkon? Pokud koupím novou váhu, mohla by jít spotřeba o něco dolů, nebo ne? Nadruhou stranu se mi nechce vyhazovat prachy za novou. Ale diagnostika říká jasně že je špatná. Mám tedy dilema. poradíte?
www.minimaxa.cz
Reklama
 

majco
Všeználek
Příspěvky: 1078
Registrován: 10 úno 2006, 14:48
Bydliště: Žilina

Re: Váha vzduchu JTD ještě jednou

Příspěvek od majco »

Minimaxa píše:byl jsem s Multiplou na srazu vozů jiné značky a měli jsme tam pojízdnou diagnostiku. Napíchnul mi auto na diag a řekl mi že je špatná váha vzduchu, ještě ji projistotu změřil v provozu a je prý špatná. Po návratu domu jsem váhu vytáhl ven, snímací čidlo pečlivě vyčistil ale auto jezdí stále stejně. Auto jezdí stejně celou dobu co ho mám a nepřijde mi že by nějak moc žralo a nemělo výkon. spotřeba kolem 7,5l. dnes jsem zkusil odpojit váhu od konektoru a auto jede stále stejně. Jak se špatná váha může projevit na jízdních vlastnostech - výkon? Pokud koupím novou váhu, mohla by jít spotřeba o něco dolů, nebo ne? Nadruhou stranu se mi nechce vyhazovat prachy za novou. Ale diagnostika říká jasně že je špatná. Mám tedy dilema. poradíte?
Spotreba dole výkon hore takže kupiť novú :wink:
Punto-MK2 1,2 8V 2001
Punto-Mk1 1,1 8V 1996
marcel.pce
Fiaťák
Příspěvky: 159
Registrován: 09 srp 2006, 10:44
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marcel.pce »

Ahoj Miloši, když se po odpojení váhy "nic nemění" je vysoká pravděpodobnost, že je opravdu "v kopru". Řídící jednotka si po zapnutí zapalování diagnostikuje všechny snímače a když ji vyhodnotí jako vadnou, přejde do "náhradního režimu", tedy využívá všechny ostatní veličiny (teplotu vzduchu, motoru, CO v plynech, klepání motoru a pod) a váhu obchází.
Když je váha v pořádku, je rozdíl po odpojení patrný (na jízdních vlastnostech, při tůrování v parkovišti ne).
Paradoxně se auto bez váhy někdy chová lépe, je živější, ale žere - nemůže si nadávkovat správný poměr vzduchu a paliva, potom vychází pouze z údajů lambda sondy a podle obsahu CO2 přidává a ubírá palivo.
MULTIPLA 1,9 JTD 110/81kW, 2001
marcel.pce
Fiaťák
Příspěvky: 159
Registrován: 09 srp 2006, 10:44
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marcel.pce »

A ještě dodatek: Ve váze u Multiply jsou "dvě zařízení":
- vyhřívání
- snímání
když vyčistíš snímač (termistor), nemusí to mít vliv, je-li v háji výhřev a ten odchází častěji. Jen podotýkám, že je to napsáno velmi zjednodušeně. Každá váha je jiná a dalo by se o funkci a způsobech konstrukce vah napsat ... ...nóó hodně. Doporučuji internet.
Ještě si občas vzpomenu, jak nám páni inženýři na školeních zaníceně vykládali, že váhu může zničit i trocha prachu z nedokonalého filtru. Kdybych jim tehdy řekl, že ji někdo pucuje lihem, rovnou to s nimi sekne... :lol:
To nebylo rýpnutí do nikoho, dějí se věci různé.
MULTIPLA 1,9 JTD 110/81kW, 2001
Minimaxa
Znalec
Příspěvky: 596
Registrován: 11 zář 2006, 20:32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Minimaxa »

takže, na staré váze bosch zjištěna závada na ohřívací části. objednal jsem v autokelly novou váhu od dovozce Starline. dnes váha dorazila, po otevření balení jsem na váze objevil nápis magneti mareli (nevím jak přesně se to píše) což mě překvapilo. váha už je ve voze, po kratší cestě mi přijde zvýšený záběr turba ve vyšších otáčkách, až zjistím skutečnou spotřebu, hned se pochlubím. je na ní prodloužená záruka 36 měsíců. jo, a ještě cena, ta byla 1790,- vč. dph.
www.minimaxa.cz
jaroslebo
Začátečník
Příspěvky: 24
Registrován: 03 led 2007, 12:10
Bydliště: Kosice

vaha vzduchu

Příspěvek od jaroslebo »

Chcem sa s vami poradit. Pred nedavnom som vymenil vahu vzduchu a auto sa sprava ovela zivsie. Stava sa mi ale, ze niekedy mam problem nastartovat. Vymenil som palivovy filter ale nepomohlo. Moze to mat suvis s vymenou vahy vzduchu ? Mam JTD 1,9 77kW. Ak to nema s tym suvis, s cim to moze suvisiet. So startovanim mam problem mozno raz za 10 startovani, pricom kontrolky na palubnej doske nabehnu ako maju.
Globusman
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 379
Registrován: 26 lis 2006, 21:07
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Globusman »

Minimaxa píše:takže, na staré váze bosch zjištěna závada na ohřívací části. objednal jsem v autokelly novou váhu od dovozce Starline. dnes váha dorazila, po otevření balení jsem na váze objevil nápis magneti mareli (nevím jak přesně se to píše) což mě překvapilo. váha už je ve voze, po kratší cestě mi přijde zvýšený záběr turba ve vyšších otáčkách, až zjistím skutečnou spotřebu, hned se pochlubím. je na ní prodloužená záruka 36 měsíců. jo, a ještě cena, ta byla 1790,- vč. dph.
Starline je privatno znacka AutoKelly. Nechavaji si touto znackou oznacit nejlevnejsi vyrobky...
jaroslebo
Začátečník
Příspěvky: 24
Registrován: 03 led 2007, 12:10
Bydliště: Kosice

Příspěvek od jaroslebo »

Problem so startovanim nebol samozrejma vo vahe vzduchu, ale v snimaci otacok (RPM sensor). Po vymene uz to staruje perfektne. Dakujem Gabci Murinovej za radu.
Minimaxa
Znalec
Příspěvky: 596
Registrován: 11 zář 2006, 20:32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Minimaxa »

Globusman píše:
Minimaxa píše:takže, na staré váze bosch zjištěna závada na ohřívací části. objednal jsem v autokelly novou váhu od dovozce Starline. dnes váha dorazila, po otevření balení jsem na váze objevil nápis magneti mareli (nevím jak přesně se to píše) což mě překvapilo. váha už je ve voze, po kratší cestě mi přijde zvýšený záběr turba ve vyšších otáčkách, až zjistím skutečnou spotřebu, hned se pochlubím. je na ní prodloužená záruka 36 měsíců. jo, a ještě cena, ta byla 1790,- vč. dph.
Starline je privatno znacka AutoKelly. Nechavaji si touto znackou oznacit nejlevnejsi vyrobky...
jojo, koukal jsem, ale starline neprodává jen Autokelly, jen mě udivilo, že přímo na váze je značka megneti mareli. dneska jsem natankoval konečně plnou, tak po vyjetí uvidím, o kolik šla dolu spotřeba :?:
www.minimaxa.cz
Minimaxa
Znalec
Příspěvky: 596
Registrován: 11 zář 2006, 20:32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Minimaxa »

takže po najetí cca 2000km hlásím pokles spotřeby z původního průměru 7,8l na 6,2l
www.minimaxa.cz
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Motor - diesel“