Panda nestartuje

Moderátor: peta.smolik

Jer250
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 11 kvě 2023, 20:52

Panda nestartuje

Příspěvek od Jer250 »

Zdravím vás,
mám problém se svojí pandou 1.2 rok 2012. Ráno jsem přijel do práce, všechno v pohodě, ale odpoledne už jsem nenastartoval. Motor při startování udělal tak půl otáčky a zastavil se. Při opětovném pokusu se nic neděje. Není slyšet ani benzínová pumpa. Na přístrojovce se zobrazuje hlášení "fuel cut off unavailable" a svítí kontrolka auta se zámkem. Benzínu je tam půl nádrže, baterka je půl roku stará. Po jejím odpojení a připojení je stále stejný stav - první poloha klíče nasvítí přístroje kde už ale vyskakuje ono hlášení, a ve druhé poloze se neděje vůbec nic. Při hledání této chyby na internetu jsem našel zvěsti o jakémsi bezpečnostním spínači, který se musí stisknout aby se přívod paliva odblokoval nebo jakási sekvence s páčkou blinkrů. Tlačítko nikde a blinkry nepomáhají. Setkal se s tím někdo? Poradíte?
Děkuji
Reklama
 

Uživatelský avatar
Diwiak
Fiaťák
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2009, 21:54

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Diwiak »

V návode na obsluhu to bude presne popisane "núdzový spínač prívodu paliva" alebo tak nejak. Ak nepomôže tak na diagnostiku. Vraj to môže signalizovať aj problém so vstrekovaním/prívodom paliva.
Cinquecento 1.1 SPi Sporting Grey RIP
Seicento 1.1 MPi Brush Orange/Grey RIP
Panda 1.2 69K EURO6 S&S Sicilia orange
http://www.fiatforum.com
Jer250
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 11 kvě 2023, 20:52

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Jer250 »

V návodu je s touto kontrolkou jen poznámka o Fiat Code a "vyhledejte servis", nic víc...projel jsem ho v zoufalství 4x... takže odtáhnout do servisu... díky.
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 471
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Vladka1 »

Podle popisu (půl otočky a chcíp) baterka = jako první změř napětí na baterce a jeho pokles při startu. POkud padá pod 10V tak jdi po baterce resp. i dobíjení.Vybitá baterka rychle degraduje, u kalciovek stačí den a je nevratně poškozená (sulfatace elektrod) = co nejdřív dobít baterku, když jí nevezme "chytrá" tak nejdřív "nakopnout" blbou nabíječkou (nebo přes kabely z jiný baterky) a až stoupne napětí tak chytrou. Pokud nedobíjí, tak nejjednodušší je nový alternátor (často praská hliníkový blok = nejde repasovat), je vzadu za motorem a pokud máš klimošku tak hezkou zábavu :mrgreen: Návod na výměnu tu je..
Nebo ten bezpečnostní vypínač paliva (při nárazu uzavře přívod paliva, musí se ručně odblokovat, bude možná někde u spolujezdce, nevim.
Pozor odpojením baterky jsi zresetoval ŘJ, je třeba znova jí naučit = studený motor nastartovat bez dotyku plynu a nechat tak ohřát až na provozní teplotu, pak párkrát vytočit k max otáčkám. Je o nastavení volnoběhu. Pokud během startu/ ohřívání přidáš plyn tak se volnoběh nastaví blbě a ŘJ to neumí zkorigovat (nebo až za dlouho), motor pak chcípá. Servisy pak mění lambdy, klapky, čidla atd, furt to chcípá a ty jim to platíš :mrgreen:
Jer250
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 11 kvě 2023, 20:52

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Jer250 »

Já jsem zkoušel i jinou dobrou baterku. Startovaní je ale nějak elektronicky zablokované, to nic nedělá, nesepne ani pumpa natož aby se otočil startér. Ten spínač jsem hledal, oddekloval jsem celého spolujezdce vč. kastlíku, řidiče, hledal jsem v motoru, v kufru nikde nic... nebo je na to nějaká sekvence s blinkry, pedály atd.
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 471
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Vladka1 »

V Puntu je odpojovač paliva u spolujezdce za kastlíkem vpravo na sloupku, zmáčkneš ho a pokud v něm cvakne a zajede dolu tak byl odpojený...
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 471
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Vladka1 »

Pod sedačku řidiče.. Anglicky "Fuel cut off switch", video od 0:25:
https://www.scegliauto.com/en/video/fia ... ial/40164/
Jer250
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 11 kvě 2023, 20:52

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Jer250 »

To tlačítko není ani za kastlíken spolujezdce (vyndal jsem ho ven z palubky) ani nikde pod okolním obložením. Stejně tak u řidiče. A pod sedačky jsem koukal jako první. Vím že třeba fordy ho mívali pod obložením v kufru, ale nebudu rozebírat obložení v celém autě... :lol: třeba tam tlačítko jako takové už není.
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 471
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Vladka1 »

Co přesně máš za auto? 2012 je MK2 i MK3
Odpojovač paliva tam je určitě... Hledej na cizích forech, naslepo rozebírat půl auta je blbost.. Nebo si zavolej do autorizáku kde je.. Holt takový vtípek od konstruktérů, vožrali se a "hledej šmudlo" :mrgreen:
Jer250
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 11 kvě 2023, 20:52

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Jer250 »

Je to už Mk. 3. Kdyby se tu našel někdo, kdo by řekl je tam a tam, byla by to bomba :D
Vladka1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 471
Registrován: 20 úno 2020, 11:39

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Vladka1 »

MK3 je druhá generace s hranatejma světlama.. (Panda169);
MK4 je poslední kulatá..
Stará Panda ja MK1 a 2..
Trošku hledej nebo si zavolej do Fiatu kde a jestli tam je.. Možná to je řešený elektronicky že odpojí čerpadlo atd. Podobnou hlášku by mohlo vyhodit i chcíplý čerpadlo ale to by točilo furt asi..
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od tomass »

Je někde po cestě s kabeláží a nemusí být vidět. Občas se vyklepe jízdou a není od věci ho třeba 1x za rok promáčknout. (Například Seicento r.v.2002 ho má mezi přepážkou motoru a šaltpákou. Je na cestě mezi baterkou, která je ale na rozdíl od jiných Fiatů před spolujezdcem v motorovém prostoru, pojistky velkých proudů hned vedle a kabeláž vede zjevně středem auta. Spínač není vidět, jen se dá nasahat. Píšou o něm v uživatelským manuálu. V Seicentu jde nasahat, když si klekneš vedle auta a natáhneš ruku. Při tom se můžeš pomodlit, nebo zanadávat, protože pokud Tě nezabolí v zádech a narovnáš se bez housera, tak jsi sportovec. :o) ) Nevím to jistě, ale typoval bych, že odpojuje spíš zapalování, než palivo. Jeden frajer s hondou, co mě kdysi naboural, tak zastavil asi po 100 metrech a pak už nenastartoval a šel na podvál. Kdyby se odpojilo palivo, tak to sem tam může blafnout na výpary, což se neděje. Těch 100 m brzdil, protože jel rychle a nemohl spotřebovat palivo z trubičky při brždění motorem, nebo na volnoběh za 3 sekundy.

Ještě bych poopravil to napětí. Musí být při startování víc, než cca 11V, jinak Fiat točí, ale nechytá, podobně jako Feldy, Fáčka atd.
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od tomass »

Spíš bych hledal taky kostru k motoru, mínus pol k baterce, plus ke startéru a stykači a hlavně vysokoproudový pojistky, protože to může být také jen přepálená jedna z nich ke stykači startéru.
Jer250
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 11 kvě 2023, 20:52

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od Jer250 »

MK. 3 je verze 2012 - (nevím jestli ji ještě dělají), ne? Je to prostě ta "nová" kulatá, ikdyž už je to starý pekáč. Pojistky jsem prošel všechny, jsou ok.
tomass
Fiaťák
Příspěvky: 138
Registrován: 04 dub 2013, 17:21

Re: Panda nestartuje

Příspěvek od tomass »

I ty výkonové 30, 40, 60 Ampér ? Pojistky jsou snad asi na třech místech. Samozřejmě záleží na autě.
Pak přechoďák na pojistkách. Vyndat po jedné a zandat. Jinak zbývá to proměření baterky a základní proměření obvodů, jestli protéká proud.
Odpovědět

Zpět na „Panda“