Pneumatiky co nic nevydrží

Moderátor: peta.smolik

tatko Tom
Zkušenej Fiaťák

Re: Pneumatiky co nic nevydrží

Příspěvek od tatko Tom » 20 bře 2021, 16:35

Určite na jadzy do najbližšieho obchoďáku stačia aj najlacnejšie gumy. Ak náhodou niekto podbehne alebo zabudne dať prednosť, môžu sa ukázať ako sakra drahé.

Moja osobná skúsenosť:
Dve matador MP44 vpredu a dve Firestone Roadhawk vzadu (naopak byť nemohli, lebo ma za dažďa v križovatkách obiehal zadok) mi vydržali sotva 7000 km a boli v prdeli (...2 milimetre). Spotreba na nich bola vyššia, než na zimných Nokianoch.
Nokiany WRD4 mám vyše 12000 km a majú všetky viac, než 6 milimerov vzorku. To sneh moc nevideli, zato zažili aj horúčavy. Mňa vyjdu drahšie gumy menej...
Tie lacné gumy s polovičnou aj menšou kilometrovou životnosťou sú naozaj lacné? Majú vyššiu spotrebu, treba po ne ísť, dačo stojí prezutie, vyváženie atd. Roky si píšem tankovania, kilometre, výmeny atd.
Môj nájazd je 12-16000 ročne, ak niekto jazdí tak málo, že než mizerné gumy zoderie mu aj tak natoľko zostarnú, že musia dole - OK. :)
Punto 1.1 - r.v. 1995
Punto 1.9JTD - - r.v. 1999
Multipla - r.v. 2004

Reklama

Gembler
Fiaťák

Příspěvek od Gembler » 20 bře 2021, 20:36

Tak ja si hľadám gumy cez heur... , dám rozmery, priľnavosť za mokra A a hotovo,ak chcete lacnejšie pozrite na baz.. presne ten model. Naposledy som kupoval GoodYear R19 runflat 2ks 40€, potom som zistil že sú ešte tvrdšie ako obyčajné a dojazd mi klesol o 50km.
CHRYSLER CROSSFIRE 3.2
EX Punto mk1 55S, 90ELX, 16v sporting

tomass
Fiaťák

Příspěvek od tomass » 21 bře 2021, 00:02

Vladka1 píše:
20 bře 2021, 14:15
O rozdílu kdy o pár metrů nedobrzdíš ani nemluvim, tam je pak rozdíl v desítkách tisíc nebo i na zdraví.. Šetřit na gumách neni moc chytrý šetření...
To je svatá pravda. Rozdíl v kvalitě pneu se pozná až když je už pozdě, v kritické situaci, kdy na špatné gumě z 80km/hod dobrzdíš o 1-2 délky auta později, nebo když máš kvalitní gumy, dobrzdíš a někdo kdo šetřil ti vletí do kufru. Typicky je to vidět na přechodech pro chodce. Takových nehod vídám soustu. I když jedou auta většinou před přechodem zhruba 30-50 km/hod, první před přechodem zastaví a druhý ho odhodí do půlky přechodu, nebo taky až za něj.

tomass
Fiaťák

Příspěvek od tomass » 21 bře 2021, 00:33

m.scale píše:
20 bře 2021, 16:10
Ono je pěkný se podívat na uživatelský recenze různých pneu a rozměrů. U jedný pneu je klidně polovina nespokojených a druhá půlka pneumatiku vychvaluje do nebe. A jaká pak ta pneumatika je ?
Uživatelské recenze na vyhledávačích bohužel nejsou objektivní (z mého pohledu spíše zavádějící - píši níže) a jsou v podstatě k ničemu. Hodnocení chodí cca po 10 dnech od koupě a to uživatel většinou sotva rozbalil zásilku, ale neměl možnost výrobek déle vyzkoušet v provozu. Tím spíše u pneumatik hodnotí, že mu zásilka přišla a měl z ni radost jako kvalitní výrobek. Mnohem více vypovídají recenze spotřebitelských organizací typu ADAC, kde výrobky podrobí v laboratoři stejným podmínkám a ty posléze porovnávají. Před léty jsem pracoval v e-shopu (nic co by souviselo s automobilovým průmyslem) a hodnocení značkového výrobku, který je proslulý mezi veřejností bylo ve vyhledávačích cca 95-100%. Řeklo by se, že nebyla chyba koupit. Opak byl pravdou. Během cca 8 let prodeje výrobku se z mnoha set prodaných kusů kolem 60% výrobků reklamovalo. V drtivé většině případů nešlo o chybu uživatelů, ale skutečně o nekvalitní výrobek. Šlo o přístroj určený k určitému typu měření a bylo možné snadno porovnat výrobky a jejich nepředstavitelné odchylky vzájemně mezi sebou. Blíže to nechci rozvádět.

Jsem rád, že se tu takhle pěkně rozjela diskuse. Ze zimních pneu jsem opomněl zde zmíněnou Continental WinterContact TS 860. Dle testů je výborná, ale v rozměru na seicento nebyla (v polovině srpna) dostupná ke koupi, přesto že se tento rozměr vyrábí. Odhaduji, že jde celá produkce pouze na německý trh.

Ještě bych chtěl dodat, že mi připadá, že v minulosti se vyráběly všechny pneu na trhu ze stejné (nebo velmi podobné) směsi a kvalitu pneu odlišoval především vzorek, podle kterého se vybíralo. V posledním desetiletí a dnes se nedá najít na pneumatice vzorek, který by nevypadal moderně a pokrokově. Tak dramatická odlišnost v přilnavosti pneu jako je v současnosti musí být dána čistě a jen použitou směsí. Utvrzuje mne v tomto názoru třeba značka Falken. Nejsem si jistý, protože mě tahle netradiční značka vůbec nezajímá, snad čínský výrobce ? Před řekněme cca 6 lety byla na konci žebříčků testů jako jedna z nejhorších pneumatika. Letos je kupodivu první ještě před Continentalem. Pro mě se nikdy totální žumpa nemůže stát jedničkou. Nevěřím takto diametrálně proměnlivé kvalitě. Kde mám jistotu, že na trh například nedodali pár tisíc kousků pneu vyrobené z výborné směsi a druhá serie tentýž rok (po nákupu pro testy ADAC) již nebude zase z podřadných sazí, nebo jak se trefně na autodiskusích hovoří u nekvalitních gumových výrobků (typicky hardyspojky a prachovky kloubů) o "stlačené tmě" ?

HeFab
Fiaťák

Příspěvek od HeFab » 01 dub 2021, 08:15

Už som prezul na letné a tie zimné ešte aspoň na jednu zimu odkladám, nič im nie je :wink:
DOT 4204 :mrgreen:
Ale ticho :mrgreen:
Přílohy
DOT 4204.jpg
DOT 4204.jpg (91.63 KiB) Zobrazeno 249 x
Fiat Stilo 1.6 16V 76kW r.v.2003
Fiat Croma 1.9 TDid 66kW r.v. 1988 ex
Fiat Ritmo 1.5 75 i.e. 55kW r.v. 1986 ex
Fiat 850 Special 35kW r.v. 1972 ex

Odpovědět

Zpět na „Seicento“