Zadrety motor?

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
keomatepo
Fiaťák
Příspěvky: 98
Registrován: 11 zář 2008, 21:29
Kontaktovat uživatele:

Zadrety motor?

Příspěvek od keomatepo »

Ahojte,

ked sa povie, ze motor je zadrety, tak auto je nepojazdne? Ci da sa na nom este jazdit?
Stala sa mi nasledovna vec, auto prestalo kurit, nejako som si to nevsimal, myslel som, ze je to studenym pocasim.. Teplota motora bola v pohode, potom som chvilu stal na mieste, zasvietila mi kontrolka prehriatia motora, s autom som sa rychlo pohol, ze mozno sa to ochladi... po chvili sa zacalo ozyvat nejake cudne klepanie z motora, ale len ked som pridal plyn...
Prisiel som domov, auto mierne dymilo a zdalo sa mi akoby bol motor od oleja.

Stalo sa uz niekomu nieco taketo?
Špunto 75, 1.2 8V, 54kW :)
dB Drag Nitrianske Rudno ´09 - 130,5 dB @ 56Hz
Reklama
 

xeromax
Všeználek
Příspěvky: 1525
Registrován: 13 srp 2008, 18:02
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od xeromax »

ked v motore nemas dostatok oleja, niesu piesty pri pohybe dostatocne mazane a chladene, tym padom sa teplota motora dost zvysi, piesty sa prehrievaju az nakoniec sa "zapecu" tj. ostanu nehybne(vplyvom roztahovania materialu) v bloku motora, takisto aj ostatne mechanicke casti (ventily, kluky...) ktore su mazane a chladene olejom, pokial mas motor zvonku mastny je mozne ze blok alebo hlava praskla na nespravnom mieste olej vytiekol a motor sa zacal varit. klepanie:-ventily bez mazania mozu klepat(su to mechanicke casti, bez mazania je klepanie bezne) urcite s tym nejazdit, pokial tam nejaky olej ostal a ako tak to mazalo da sa s tym nieco robit, pokial budes auto startovat zapecies ho uplne a uz ho neda dokopy nikto, v takom pripade sa meni motor.
FIAT PUNTO II 1.2 8V 44kW EL
2009 -- 129,6dB
2010 -- 133,5dB
http://fotoalbumy.azet.sk/xeromax/my-punto/
http://www.xtuning.tk
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od Matto »

tak ako píše xeromax, hlavne sa pozri kolko tam máš oleja a vody (chlad. kvap. ) a obzri riadne tú mastnotu na motore. ak tam nebudeš mať olej tak je to jasné :?
ex - Punto MK1 1,2 ELX 54kw/73k r.v.95
now - Grande Punto 1,9 MultiJet 116kw/160k r.v.07 -powered by Alfatuning.sk
Uživatelský avatar
skybar
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 273
Registrován: 30 črc 2009, 19:51
Bydliště: Slovensko,Pohorelská Maša

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od skybar »

Mne to takto urobilo dvakrát a tesnenie pod hlavou bolo fuč.Preto ak ti to dymilo a po pridaní plynu klepotalo uvaril si motor,mne to urobil termostat, to by ešte šlo,= ale ten olej´=,to môže byť zlé!nechaj to pozrieť niekoho s odbornejším okom .
PUNTO MK1 55,r.v.96,40KW,ELX, 5dver.
keomatepo
Fiaťák
Příspěvky: 98
Registrován: 11 zář 2008, 21:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od keomatepo »

No olej bol meneny pred 3 tyzdnami, tak isto aj voda bola menena ze nemrznucu zmes... Olej som pozeral na ten kontrolnej ryske a je ho tam dost, ale voda tam nieje vobec... Radsej som to mam odparkovane pred domom, nejazdim na tom..
Ale ja uz na to auto nemam nervy... Behom 3 mesiacov som do neho vrazil 900 eur - GO motora, brzdy a zadna naprava.
Špunto 75, 1.2 8V, 54kW :)
dB Drag Nitrianske Rudno ´09 - 130,5 dB @ 56Hz
xeromax
Všeználek
Příspěvky: 1525
Registrován: 13 srp 2008, 18:02
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od xeromax »

v pripade vody plati to iste akurat ta obteka z druhej strany ako olej, to klepanie by mohla sposobovat pridreta aleb rozpadnuta vodna pumpa, ak tam teda nieje ziadna voda,
FIAT PUNTO II 1.2 8V 44kW EL
2009 -- 129,6dB
2010 -- 133,5dB
http://fotoalbumy.azet.sk/xeromax/my-punto/
http://www.xtuning.tk
keomatepo
Fiaťák
Příspěvky: 98
Registrován: 11 zář 2008, 21:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od keomatepo »

xeromax píše:v pripade vody plati to iste akurat ta obteka z druhej strany ako olej, to klepanie by mohla sposobovat pridreta aleb rozpadnuta vodna pumpa, ak tam teda nieje ziadna voda,
Kolko km vydrzi vodna pumpa? Minuly rok v oktobri bola menena aj s rozvodmi... Odvtedy som nabehal cca 30tkm
Špunto 75, 1.2 8V, 54kW :)
dB Drag Nitrianske Rudno ´09 - 130,5 dB @ 56Hz
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od Matto »

hmmm, podla mna vodná pumpa by mala tých 100 tis. km vydržať, píšeš že máš tiež po GO motora, predpokladám že tesnenie pod hlavou sa menilo, ale aj tak pokial Ti zmizla voda dal by som to pre istotu pozrieť, najlepšie tomu čo ti tu GO robil, možno čosi odflákol, nikdy nevieš... .
ináč ta chápem, tiež som do mojho punta natlačil už hádam aj 1000€ ... aspon že teraz mám už relatívne klud, čo sa opráv týka...asi máme nejaké shitné kusy :?
ex - Punto MK1 1,2 ELX 54kw/73k r.v.95
now - Grande Punto 1,9 MultiJet 116kw/160k r.v.07 -powered by Alfatuning.sk
Uživatelský avatar
skybar
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 273
Registrován: 30 črc 2009, 19:51
Bydliště: Slovensko,Pohorelská Maša

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od skybar »

Ak vyparilo všetku chladiacu kvapalinu,vyzerá to byť vadný termostat,ja by som skúsil naliať tam vodu a skúsiť to štartnúť,čo už môžeš tým pokaziť.Keď štartne,tak budeš vedieť že nieje zadretý.Ak to je len ten termostat tak sa ti znova začne prehrievať,ak si na tom prehriatom nešiel veľmi dlho,tak by zadretý nemal byť,lebo olej tam máš,ale môžu byť pripečené krúžky,atď.Ten termostat môže blbnúť tak,že raz ho otvorí a druhý krát nie,mne to tak robilo,čiže výmena.
PUNTO MK1 55,r.v.96,40KW,ELX, 5dver.
keomatepo
Fiaťák
Příspěvky: 98
Registrován: 11 zář 2008, 21:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od keomatepo »

Matto píše:hmmm, podla mna vodná pumpa by mala tých 100 tis. km vydržať, píšeš že máš tiež po GO motora, predpokladám že tesnenie pod hlavou sa menilo, ale aj tak pokial Ti zmizla voda dal by som to pre istotu pozrieť, najlepšie tomu čo ti tu GO robil, možno čosi odflákol, nikdy nevieš... .
ináč ta chápem, tiež som do mojho punta natlačil už hádam aj 1000€ ... aspon že teraz mám už relatívne klud, čo sa opráv týka...asi máme nejaké shitné kusy :?
menilo sa tesnenie, hlava, kruzky, loziska ... V pondelok mu beriem auto tak uvidime
Špunto 75, 1.2 8V, 54kW :)
dB Drag Nitrianske Rudno ´09 - 130,5 dB @ 56Hz
keomatepo
Fiaťák
Příspěvky: 98
Registrován: 11 zář 2008, 21:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od keomatepo »

skybar píše:Ak vyparilo všetku chladiacu kvapalinu,vyzerá to byť vadný termostat,ja by som skúsil naliať tam vodu a skúsiť to štartnúť,čo už môžeš tým pokaziť.Keď štartne,tak budeš vedieť že nieje zadretý.Ak to je len ten termostat tak sa ti znova začne prehrievať,ak si na tom prehriatom nešiel veľmi dlho,tak by zadretý nemal byť,lebo olej tam máš,ale môžu byť pripečené krúžky,atď.Ten termostat môže blbnúť tak,že raz ho otvorí a druhý krát nie,mne to tak robilo,čiže výmena.
startovat to radsej nechcem, ked Ta uz nieco klepe ... Termostat bol tiez meneny, cca pred rokom...

V tom aute je povodna hadam len mriezka na kureni... uz na to nemam nervy.. vrrr
Špunto 75, 1.2 8V, 54kW :)
dB Drag Nitrianske Rudno ´09 - 130,5 dB @ 56Hz
Snowfox
Znalec
Příspěvky: 686
Registrován: 29 zář 2007, 21:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od Snowfox »

Taky jestli ti nějakej chytrolín měnil destilku za fridex a nalil ti tam JENOM fridex tzn.že ho nezředil tak ti to rozežralo těsnení pod hlavou jak nic...tzn by se ti odpařovala hodně kvalitně voda = by se ti to přehřívalo a jaxe to přehřeje tak už tam může bouchat všechno,nebo se ti odsrala vodní pumpa..to je jedno s druhým...
Edit: nebo ti tam ještě nějakej kutil měnil tu nemrznoucí blbě a nechal tam část té původní a fridexi máš 2 ->červenej a modrej a pokud jsi tam měl modrej a on ti to mixl s červeným taxe ti to srazilo a ucpalo vodní pumpu = přehřeje motor,podfoukne těsnění a taky ti může rupnout hlava...ttěch možností je fakt hodně...
Edit2 : taky to můžeš mít blbě odvzdušněný po té výměne chladící kapaliny,pže nevidim důvod (kdyžs řikal že termostat byl měnenej) aby se ti přehřál motor,jo jedině že by bylo blbý čidlo na chladiču ale tomu moc nevěřím...na těch čidlech se nemá co posrat...já ho nedávno měnil taky ale bylo dobrý,problem u mě byl s těsnením pod hlavou...tajkže ti to mechoš taky mohl blbě odvzdušnit pže pokud člověk neví že Punto má ještě odvzdušnovák vzadu a odvzdušní ti jenom chladič tak tje stejně napikaču jako bys to neovdzušnil ubec
Edit3: když se ti rozsvítí kontrolka přehřátí tak je podle mě totální kravina se s tím motorem rychle rozjet...první co udělám je že to pokud možno na prvním mítě co nejrychleji odstavím,otevřu kapotu a pomalu otevírám expanzku abych ulehčil motoru od toho tlaku...ne že vidím červenou a je to pro mě znamení jak pro býka tomu dát plnej kotel... :?
*´¨ )
¸.•´¸.•´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´ (¸.•*´¯`*•->Punto

Fiat Punto MK1 1.2 8V 60SX Cult 1999 - Forsaken's ◄
Fiat Grande Punto 1,2 8V Dynamic 2007 - Forsaken's ◄
xeromax
Všeználek
Příspěvky: 1525
Registrován: 13 srp 2008, 18:02
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadrety motor?

Příspěvek od xeromax »

doplnim este moznu vadu vodnej pumpy, ak sa odlomila cast lopatiek ktora moze s tou rotujucou castou rachotat, moze to mat aj suvis s pehrievanim motora - kolobeh vody nieje dostatocny, voda mohla zmiznut aj popri nej ako mne! ber to len ako teoreticku poznamku, to ma le tak napadlo, ale pozriet sa urcite oplati aj na to
FIAT PUNTO II 1.2 8V 44kW EL
2009 -- 129,6dB
2010 -- 133,5dB
http://fotoalbumy.azet.sk/xeromax/my-punto/
http://www.xtuning.tk
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“