Nemocné Seicento - posilovač?

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
Boris
Fiaťák
Příspěvky: 67
Registrován: 27 úno 2008, 19:15

Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od Boris »

Zdravím všechny zkušené fiaťáky:) a prosím o radu.
Cca před 2 týdny se po nastartování začal ozývat takový chraplavý zvuk nevím odkud z motorového prostoru, v kabině to však bylo slyšet víc než po otevření kapoty. Po zahřátí motoru to bylo slyšet trochu míň.
Asi po týdnu se to náhle vystupňovalo, začalo to chrčet, kvílet, vrzat a trochu i smrdět. Zastavil jsem, ale z pod kapoty jsem nic nevykoukal.
Od této doby má to chrčení jiný charakter, je to jako by se někde něco točilo nasucho bez oleje a také se občas rozsvítí červená kontrolka posilovače řízení. Posilovač pak samozřejmě nefunguje a ještě se znatelně zvýší intenzita světla světlometů. Za chvíli kontrolka zhasne, posilovač posiluje a světlomety opět o něco (dost znatelně) pohasnou.
To chrčení vychází asi z takové plastové "krabičky" jak je tuším vzduchový filtr.
Zkusíte prosím někdo stanovit diagnózu? Co by to mohlo být?
Odchází posilovač řízení? Dá se to spravit?
Hrozí poškození/zničení něčeho dalšího, když s tím budu takto jezdit?
Jo, ještě poznámka (nevím jestli je to důležité, stalo se to jen jednou) - na chvíli se rozsvítila i kontrolka dobíjení, ale za pár sekund zase zhasla a rozsvítila se opět kontrolka posilovače.
Díky moc.
Reklama
 

Uživatelský avatar
mad mike
Všeználek
Příspěvky: 1872
Registrován: 20 říj 2008, 18:33
Bydliště: Olomouc

Re: Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od mad mike »

pokud to má čerpadlo posilovače poháněné řemenem (tím co pohání i alternátor), tak bych se zaměřil nejprve na jeho kontrolu popř výměnu. viz. kvičení, smrad a kontrolky
Fiat Freemont 2.0 125kw 4x4
Fiat Marea weekend 1,6 16V 76kW
Fiat Punto II 1,8 16V Hgt, 96kW azurový démon, na ND
Fiat Tipo 1,7D dgt http://www.fiattipo.net už jen ve vzpomínkách
Boris
Fiaťák
Příspěvky: 67
Registrován: 27 úno 2008, 19:15

Re: Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od Boris »

Kontrolka dobíjení se už nerozsvítila, alternátor tedy snad ok.
Najel jsem od té doby asi 150 km a baterka zatím dobrá.
shaggy777
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 12 srp 2009, 19:00

Re: Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od shaggy777 »

seicento nikdy nemalo čerpadlo na posilovač a niečo podobne posilovač je riešený elektricky ja by som sa pozrel na regler a ložiska alternatora -
jak je zadrete ložisko tak to stačí vymeniť proste niekedy sa to stane vtedy to vrčí hrka a podobne
regler može byť chybny prebíja bateriu a teda začne svietiť kontrolka dobíjania teda bud prebíja alebo dáva málo mne to robilo vymenil som a nič sa otvtedy nedeje. Podla mňa je to chybný regler a ložiska v alternatore ako jazdiť sa na tom dá ale jak to vydere to miesto tam kde je umiestnená rotor alternatora teda tá oska bude treba celý komplet kryt alternatora alebo nový alternator - je možne že máš aj zodrate uhliky - mimochodom kolko to má najazdene ?
Uživatelský avatar
SpiritWolker
Všeználek
Příspěvky: 1331
Registrován: 11 dub 2008, 00:56
Bydliště: Bratislava

Re: Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od SpiritWolker »

skus skontrolovat ake je napätie na baterke, a potom pridaj otacky aby zacal alternator dobijat a pozeraj na napätie baterky na kolko stupne, ak bude okolo 18v tak je pokazeny regler na alternatore, malo by tam byt cca 14v

Opravujem servo-riadenia Fiat Punto II, Punto Grande EVO, Panda
Servo-motory Punto II (188 rv1999-2003) cena 50e/1400kč posielam aj poštou
SK mobil +421 905 642 805
CZ mobil +420 739 929 544
alebo napište spravu
Boris
Fiaťák
Příspěvky: 67
Registrován: 27 úno 2008, 19:15

Re: Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od Boris »

To chrčení ale (zřejmě) nejde od alternátoru. Zdá se jako by to šlo z té plastové "krabice" jak je vzduchový filtr, to je právě to.
Taky mám dojem, že se ten zvuk nemění s otáčkami motoru (a pokud ano, tak neznatelně).
Dnes jsem jel 2x50 km. Při prvních 50 km se za cestu kontrolka posilovače rozsvítila jen jednou a při cestě zpátky na 50 km už se nerozsvítila vůbec. Kontrolka dobíjení nesvítí vůbec.
Jen ten hrozný zvuk.
Nejsou tam ještě někde jiná ložiska, která by to mohla dělat?
Najeto mám 110 000 km.
shaggy777 píše:seicento nikdy nemalo čerpadlo na posilovač a niečo podobne posilovač je riešený elektricky ja by som sa pozrel na regler a ložiska alternatora -
jak je zadrete ložisko tak to stačí vymeniť proste niekedy sa to stane vtedy to vrčí hrka a podobne
regler može byť chybny prebíja bateriu a teda začne svietiť kontrolka dobíjania teda bud prebíja alebo dáva málo mne to robilo vymenil som a nič sa otvtedy nedeje. Podla mňa je to chybný regler a ložiska v alternatore ako jazdiť sa na tom dá ale jak to vydere to miesto tam kde je umiestnená rotor alternatora teda tá oska bude treba celý komplet kryt alternatora alebo nový alternator - je možne že máš aj zodrate uhliky - mimochodom kolko to má najazdene ?
Boris
Fiaťák
Příspěvky: 67
Registrován: 27 úno 2008, 19:15

Re: Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od Boris »

OK, vyzkouším.
SpiritWolker píše:skus skontrolovat ake je napätie na baterke, a potom pridaj otacky aby zacal alternator dobijat a pozeraj na napätie baterky na kolko stupne, ak bude okolo 18v tak je pokazeny regler na alternatore, malo by tam byt cca 14v
Boris
Fiaťák
Příspěvky: 67
Registrován: 27 úno 2008, 19:15

Re: Nemocné Seicento - posilovač?

Příspěvek od Boris »

Tak to byl nakonec alternátor.
Matoucí bylo, že to chrčení nebylo slyšet od alternátoriu, ale ten zvuk se přenášel až ke vzduchovému filtru.
Nedostatek dobíjení také zřejmě způsobil chvilkové odpojování posilovače řízení.
Odpovědět

Zpět na „Seicento“