Nestartuje

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
Lucifer
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2010, 10:48

Nestartuje

Příspěvek od Lucifer »

Dobrý den,

vlastním Punto r.v. 1999 1.1 benzín, najeto poctivých a skutečných 65.000 ("zděděno" po otci, neumřel, ale koupil si nové :D ). Tím chci říci, že auto je celkově v dobré kondici, pravidelně měněn olej, kontrolovány provozní kapaliny, garážováno...

Přesto...

S autem jsem normálně přijel a postavil je na dvůr u našeho RD. Zde auto cca týden stálo, potom jsem chtěl jet a hups - po otočení klíčkem dojde k pootočení motoru startérem, odhadem jedna obrátka, potom se startér jakoby zasekne a ozve se podivný jakoby skřípavý či vrzavý zvuk. Při startování opakovaném ihned po prvním už nemá sílu ani na to 1x otočit motor a ozve se jenom ono skřípání či snad vrzání, těžko se ten pazvuk popisuje. Až do tohoto okamžiku to vypadá na baterku... To je trivialita a z toho jsem původně vycházel a nabíjel celou noc. Bohužel, auto se chová stále stejně :evil: Zkoušel jsem i připojit startovací kabely z jiného auta - nic. Druhé auto běželo a při pokusu o nastartování klesl volnoběh (tudíž evidentně Punto a nejspíše i jeho startér brali proud). Nepomohlo ani vytočení druhého auta do otáček kvůli vyšší dodávce proudu.

Zdůraznil bych, že jsem v zapalování nechal klíček, protože auto stálo/stojí na dvoře u baráku - samozřejmě, nesvítila palubka :wink: . Je možné, že někde zůstal sepnutý nějaký obvod? Je možné, že se tak "něco" během onoho týdne spálilo? Když nad tím tak uvažuji, kdysi se mi to již stalo - nechal jsem v zapalování klíček přes víkend a baterka byla kaputt, tehdy pomohlo prosté nabití.

Update: tak baterka je OK, testována v jiném voze a točí jak o život.
Reklama
 

corleone
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 271
Registrován: 07 led 2008, 19:41

Re: Nestartuje

Příspěvek od corleone »

Nejdřív očistit kabely, přípoje. Pokud to nepomůže, startér vyndat, vyzkoušet, promazat ev. rozebrat a vyčistit.
Punto 55S Mk I
Pepik
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 252
Registrován: 25 říj 2008, 17:48
Bydliště: Úpice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nestartuje

Příspěvek od Pepik »

Taky se stává,že startér má větší vůli ve futrech( kluzné ložiska) a když jim začne protékat proud tak se rotor přicvakne ke statoru (funguje jako elektromagnet) a startér se zadírá.To je ten divný zvuk.Do zadírajícího startéru teče obrovský proud a enormě vybíjí akumulátor.Když startér vyndáte a budete s ním otáčet rukou tak se bude jevit jako v pořádku.
Punto II-SX,8V,3 dv.r.v.2000
Lucifer
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2010, 10:48

Re: Nestartuje

Příspěvek od Lucifer »

Děkuji za reakce - byl to alternátor. Totálně zadřený, po vyndání se mi jej ovšem povedlo rozhýbat klíčem. Má to nějakou budoucnost? Bude sloužit, nebo udělám dobře, když koupím nový?
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nestartuje

Příspěvek od peta.smolik »

To záleží jestli je ten alternátor prasklej... Bejvá prasklej po obvodu někdy větší někdy menší prasklina a jestli je tak je v řiti Opravovat ho nedoporučuju páč je to jen na chvíli a nemá to cenu
Pokud prasklej není opravit se dá bo se dá koupit jen vadná část ale moc tim neušetříš
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Lucifer
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2010, 10:48

Re: Nestartuje

Příspěvek od Lucifer »

peta.smolik píše:To záleží jestli je ten alternátor prasklej... Bejvá prasklej po obvodu někdy větší někdy menší prasklina a jestli je tak je v řiti Opravovat ho nedoporučuju páč je to jen na chvíli a nemá to cenu
Pokud prasklej není opravit se dá bo se dá koupit jen vadná část ale moc tim neušetříš
Skvělá připomínka :!: Ano, je na něm veliká prasklina, prý od toho, jak na jeho motorem rozpálené těleso stříká studená voda od kol. Za pár dní bych měl mít nový - stojí cca 5 tisíc - a jsem rád za potvrzení, že jsem nevyhodil peníze oknem :wink: (tj. že repase, která stojí +/-50% ceny nového dílu, by zde byla "šetřením na nesprávném místě").
Uživatelský avatar
skybar
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 273
Registrován: 30 črc 2009, 19:51
Bydliště: Slovensko,Pohorelská Maša

Re: Nestartuje

Příspěvek od skybar »

No 5000 je dosť,ja som kúpil repas za 3000sk( potom som našiel na aukre aj za 2000sk!!!),už mi 2 roky fachčí,ak vydrží 5rokov,pôjde punto do šrotu alebo za 2000 kúpim ďalší altík,takže 2tisícky zatiaľ mám zatiaľ ušetrené.
PUNTO MK1 55,r.v.96,40KW,ELX, 5dver.
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nestartuje

Příspěvek od peta.smolik »

Já sem alternátor řešil před rokem kdy začal jiskřit a byl už špatnej Nic-méně prasklej byl už dva roky předtím a podle rady mechoše (Nech ho tam dokud neklekne a vydrží ještě tak dva roky) Měl pravdu a trefil se na chlup Já to řešil narychlo ale podařilo se mi tehdy sehnat novej altík za 5500 Je to Marelli a není to repas ale vím že se dá koupit nebo dal koupit Bosch za 4000 repas ale ten zrovna nebyl Alternátory z Aukra jsou levnější ale né každej je dobrej a se zárukou bejvá problém-jsem slyšel
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“