Fridex-nepřítel ženy.

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
Uživatelský avatar
blba blondyna
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 13 úno 2011, 15:28

Fridex-nepřítel ženy.

Příspěvek od blba blondyna »

Ehm, mám poněkud blbou otázku, ale prosím, až se vysmějete, poraďte.

Zjistila jsem onehdy při kontrole, že si potřebuju trochu dolít nemrznoucí směs do chladiče. Protože doma už nic nebylo (většinou tam otec má těchhle fujtajblů plno), příležitostně jsem si jednu koupila. Tak nějak instinktivně jsem mezi přehršlí flašek v obchodě popadla Fridex - z těch dvou typů co měli to byl G Plus (Antifreeze typu D/F, G12), což by podle návodu mělo být pro moje auto. (Mám 10 let staré Punto 188). Ovšem ouha, já blbec jsem si nějak nějak nezkontrolovala, jakou to má barvu - fridex je růžový a v autě mám něco modrého a teď nevím, jestli se to vůbec může mísit. Že by se mi to teď v zimě chtělo celý vypouštět, to zrovna ne. Problém je, že vůbec nevím, jakou značku/typ nemrznoucí směsi to tam vlastně mám (něco dolíval tatík ze své pochybné zásoby, něco mi dolili v servisu když jsem tam byla naposled a servisák je nerudnej, tam se mi volat nechce).

Tak co s tím? Může se to míchat? Nebo si to mám jít do obchodu vyměnit za nějakej modrej sajrajt aby to bylo alespoň opticky stejný? Ne že bych na svém autě nějak zvlášť lpěla (je to krám), ale přece jen ho budu ještě chvíli potřebovat a nechci ho dorazit.

Děkuji za rady a prosím, žádné sprosťárny.
Punto MKII, 1.2 8V, r.v.2001, najeto 105 000 km
Reklama
 

abusacek
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 451
Registrován: 01 říj 2007, 19:49
Bydliště: Zdice okres Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Fridex-nepřítel ženy.

Příspěvek od abusacek »

Liší se především ve složení antikorozních přísad tak zvaných inhibitorů koroze. Obě tyto kapaliny se mohou vzajemně dolévat i když se to nedoporučuje protože slábne antikorozní ochrana motorů a údajně by se mohla vytvářet sraženina . Pozor nejsou mísitelné s Monopropylglykolem. Jinak Fridexu existuje asi sedum druhů a jsou na bázi ethylenglykolu, mono ethylenglykolu tak i Monopropylglykolu
Fiat Ulysse, rv. 95, 2.0 benzín
Mr.pilot
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 381
Registrován: 12 bře 2009, 18:46
Bydliště: chocerady

Re: Fridex-nepřítel ženy.

Příspěvek od Mr.pilot »

pokud je to určené pro tvoje auto tak by neměl být problém.pochopitelně by bylo lepší tam dát to samé,ale tohle by alepoň mělo mít specifikace pro tenhle motor.Nevíš jestli je ta chladící směs v autě původní nebo už ji někdo měnil??
Jinak pokud musíš směs dolívat tak to někde prosakuje takže bych se ještě zaměřil i na řešení tohodle problému.
Punto cabrio,motor 1,6
Grande punto 1,2
Uživatelský avatar
blba blondyna
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 13 úno 2011, 15:28

Re: Fridex-nepřítel ženy.

Příspěvek od blba blondyna »

Dolívalo se to asi 2x poté, co mi měnili vodní pumpu - trochu si to sedlo. To je ovšem již asi 3/4 roku, takže tady asi problém nebude. V zimě moc nejezdím, protože v Liberci v tom sajrajtu ze soli a sněhu je s tím víc starostí, než užitku, takže teď, když jsem po skoro 2 měsících stání kontrolovala auto před vyjetím, přišla jsem na to, že by bylo dobré dolít tak 2 decky (pořád nejsem pod značkou Min). Nechci z toho dělat velkou vědu, jen jsem se zarazila při pohledu na ty zářivý barvičky, tak se raději ptám, abych si ve vlastním autě nehrála na alchymistu.
Punto MKII, 1.2 8V, r.v.2001, najeto 105 000 km
Uživatelský avatar
markus48
Fiaťák
Příspěvky: 102
Registrován: 19 dub 2010, 11:57
Bydliště: Košice - Praha

Re: Fridex-nepřítel ženy.

Příspěvek od markus48 »

jak napisal abusacek, mozu sa pri nespravnej kombinacii tvorit zrazeniny, stalo sa to otcovmu kamaratovy ktoremu z chladica vysla pena
radsej by som to nemiesal a zavolal do servisu co tam naliali
Punto MK1 55S 1,1 40kW 3dv. r.v. 1996
Lepší ztratit v životě minutu, než v minutě život
Pun-to
Znalec
Příspěvky: 737
Registrován: 06 čer 2007, 22:25
Bydliště: Česká Třebová

Re: Fridex-nepřítel ženy.

Příspěvek od Pun-to »

Jestli jen dvě deci tak klidně dolej destilovanou vodu.
A až bude pěkně tak si ještě dokup jednu flašku toho fridexu co už máš, starej vypust nalej novej a dolej destlilkou na max.
Můžeš i vypláchnout obyč vodou před novou náplní.
Fiat Punto 1,7TD SX rv95
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“