jaký vzduchový filtr?

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od drpepa »

dobrý den, potřeboval bych poradit před cca 10 tisíci najetými kilometry jsem měnil vzduchový filtr, a dnes jsem se na něj díval a vypadal černý jak uhlí, kupoval jsem tam značky FILTRON, nemáte někdo tip který filtr by mohl déle vydržet, 10000km mám najeté do 4 měsíců. Díky za rady
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
Reklama
 

Uživatelský avatar
Karol
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 01 úno 2011, 22:56

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od Karol »

To akoze zivotnost filtra ma ovplyvnit vyrobca ??? To je ako keby si tvrdil, ze to na kolko vydrzi nadrz paliva zalezi od pumpara (za predpokladu, ze uvazovane benziny su kvalitativne rovnake ohladom vyhrevnosti).

Nuz, filter ma pory urcitej velkosti, aby zachytil co mozno najviac spiny schopnej ublizit motoru. Tak isto ma urcitu plochu. Tieto dva parametre v podstate urcuju kolko spiny moze pohltit kym sa zapcha, resp. kym je spinavy a vhodny na vymenu.
Takze ak maju filtre rovnake pory a rovnaku plochu, nezalezi na vyrobcovi, ale na prostredi, kde auto jazdi. Ked jazdim v mestskej doprave, tak je filter zachvilu spinavy, ale ked jazdim mimo mesta po horskych okreskach, tak vydrzi ovela viac. Jedina vec co by pomohla je zohnat filter vacsej plochy, jednak bude motor lahsie dychat (pri zachovani velkosti porov) a jednak bude mat vacsiu kapacitu a vydrzi dlhsie. Ine ma nenapada. Netusim ci niekto vyraba vacsie filtre co pasuju do serioveho filterboxu. Napriklad olejovy filter davam co mozno najvacsi (miesta je tam dost).

Urcite budu niektori radit aby si pouzival bavlneny sportovy filter, nuz neviem, sice sa da prat, ale niesom si isty ci nema vacsie pory, co moze dostat do motora viac spiny. Osobne pouzivam obycajny filter, pravidelne ho vyberam a prefukavam z opacnej strany stlacenym vzduchom, nakolko to pomaha neviem, mozno len povrchovo. Menim podla farby, ked je sedy, menim.

Vhodny by bol tlakomer z oboch stran filtra ktory by meral rozdiel tlakov pred a za filtrom. Cim je tento rozdiel pre dany prietok vzduchu vacsi - tym spinavsi je filter a tym viac zvysuje spotrebu.
Punto Mk1 1.1 r.v. 1997 cca 140000 km
Uživatelský avatar
straki
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 420
Registrován: 11 říj 2009, 23:14

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od straki »

Jestli máš TD bo JTD nepapá ti auto olej??
Po jaké době ti začne černat?
Fiat Punto MK1 SX 1,7 TD 52kw rv. 95 - Dosloužil :(
Aktualně Fiat Stilo 1,9 JTD 85 kw r.v 03
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od drpepa »

nn, asnd ani kapku :) filtr zčernal (pouze od prachu) po najemtých cca 10000km. Spíše mě zajímá jestli se neprodávají nějaké bavlněné filtry které zachytí více prachu a dají se třeba i čistit?
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
kejml
Znalec
Příspěvky: 590
Registrován: 13 čer 2008, 23:50
Bydliště: Prahá
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od kejml »

Bavlněný filtr stojí 1500 korun, k tomu čistící sada za 500.
Špatná údržba zničí váhu vzduchu, praní a olejování chce čas. Výkon to nepřidá.

Papírový filtr stojí 150 korun. Zdá se Ti to moc?
Při nájezdu 10tkm za kvartál je dostaneš zpátky na spotřebě, když si pořádně nafoukneš gumy.
1.2 F.I.R.E. 44 kW ex.
0.4 i.e. 24 kW
1.8 TSI 132 kW
Uživatelský avatar
R.J.
Fiaťák
Příspěvky: 111
Registrován: 15 říj 2008, 09:58
Bydliště: Trenčín

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od R.J. »

treva ho aj menit naraz pri vímene oleja olejového filtra a palivového malo by sa menit po 15 000 km olej a samozrejme všetky filtre na značke filtra až tak moc nezáleži ale ak xceš byt spokojný že si si nekúpil niečo lacné a tým pádom akože nekvalitné tak si kúp značku MANN ale značka Filtron je uplne v pohode predával som to a že sa špiní tak od toho tam je inak by ten bordel išiel do motora
Sporting 1.2 16V - ex
Bravo 1.9 TD100 - ex
Lancia Lybra SW 2.4JTD
Martin
Fiaťák
Příspěvky: 148
Registrován: 15 kvě 2010, 21:04

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od Martin »

Čaute pánévé.Přidám něco z vlastní zkušennosti.Vzduchový filtr měním spolu s výměnou olejového a motorového oleje,tedy po asi 12 - 15 tis km.Zkoušel jsem vzduchové filtry ruzných značek.Vždy bylo na stěnách za filtrem trošku jemného prachu.Neříkám, že hodně,ale bylo.Teď mám filtr Mann a při kontrole po 4000 km s tímto filtrem je box za filtrem nejčistší.Navíc,při srovnání má filtr Mann po obvodu mnohem více lamel,tedy větší filtrační plochu.A cena filtru 240 Kč není přehnaná.Při příští výměně oleje dám i olejový Mann.




___________________________
Punto 1,2 8V 2000
Uživatelský avatar
R.J.
Fiaťák
Příspěvky: 111
Registrován: 15 říj 2008, 09:58
Bydliště: Trenčín

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od R.J. »

ja používam len MANN
Sporting 1.2 16V - ex
Bravo 1.9 TD100 - ex
Lancia Lybra SW 2.4JTD
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od drpepa »

takže říkáte MAN, a co značka UFI, zkoušel ho někdo z vás?
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
Martin
Fiaťák
Příspěvky: 148
Registrován: 15 kvě 2010, 21:04

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od Martin »

Zkoušel jsem UFI,CLEAN,BOSCH,PURFLUX.UFI take propouštěl ten nejjemnejši prach.Ted s MANNem no problem.Vlastní zkušennost.Navíc je vidět rozdíl v konstrukci a stavbě filtru.Zdá se mi,že MANN je vyšší,lepe těsní horní víko.Nechci už jinou značku.
Uživatelský avatar
mad mike
Všeználek
Příspěvky: 1872
Registrován: 20 říj 2008, 18:33
Bydliště: Olomouc

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od mad mike »

ten prach se tam může taky dostat kvůli možným netěsnostem airboxu či špatným dosednutím těsnění filtru(rozdíly ve velikostech filtrů různých výrobců)
Fiat Freemont 2.0 125kw 4x4
Fiat Marea weekend 1,6 16V 76kW
Fiat Punto II 1,8 16V Hgt, 96kW azurový démon, na ND
Fiat Tipo 1,7D dgt http://www.fiattipo.net už jen ve vzpomínkách
eNman
Fiaťák
Příspěvky: 147
Registrován: 09 srp 2010, 22:47
Bydliště: Nitra

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od eNman »

Chcel by som sa spitat, dnes som menil filter a dostala ma jedna vec. Na obrazku bolo ulozenie filtra - lamelami dole - smer na motor. V knizke Jak nato je ulozenie filtra s lamelami hore - od motora. Ako tam ma byt, moze to ovplyvnit spotrebu ? 1,7TD. A podarilo sa mi zlomit 2 uchytky ktore drzia vzduchove potrubie cez ktore nasava. Bude vadit ak to potrubie tam nebude a bude nasavat vzduch priemo do boxu ?
Fiat Punto MK1 1,7TD 70HP Stile 5D '98

http://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=22258
Uživatelský avatar
Dj_Sedativee
Fiaťák
Příspěvky: 59
Registrován: 22 úno 2011, 18:04
Bydliště: Kežmarok a okolie

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od Dj_Sedativee »

Filter ma byt zasadeny lamelami do odnimatelneho boxu.. a to potrubie je tam lepsie mat, inak ti nabera zbytocne bordel zospodu a zase sa ti ten filter rychlejsie zasvini..
Fiat Punto 75 (1996), 1.2 MPI 54kW (sem-tam, za dobrej nálady aj 1000kW)TOTALED
moje ex-vozitka: Mitsubishi Lancer 1300 GLXi (1996) 1.3 24V, Audi Quattro (1994) 1.9 TDi..
Uživatelský avatar
linomaniac
Fiaťák
Příspěvky: 118
Registrován: 03 pro 2010, 14:24

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od linomaniac »

eNman píše:Chcel by som sa spitat, dnes som menil filter a dostala ma jedna vec. Na obrazku bolo ulozenie filtra - lamelami dole - smer na motor. V knizke Jak nato je ulozenie filtra s lamelami hore - od motora. Ako tam ma byt, moze to ovplyvnit spotrebu ? 1,7TD. A podarilo sa mi zlomit 2 uchytky ktore drzia vzduchove potrubie cez ktore nasava. Bude vadit ak to potrubie tam nebude a bude nasavat vzduch priemo do boxu ?
neviem ako na D, ale na benzinaku ked stojis pred autom, tesnenie pri sebe, vytrcajuce lamely od seba, smerom k celnemu sklu.
ta ulomena trubka sposobi to, ze budes nasavat horuci vzduch, v zime super, v lete sa moze v kritickych situaciach rychlejsie zavarit motor. Je lepsie nasavat studeny vzduch. Urob to ako Mac Gyver - oblep to tou striebornou silno lepiacou paskou :mrgreen:
Punto Cabrio S60
Fix
It
Again
Tomorrow
eNman
Fiaťák
Příspěvky: 147
Registrován: 09 srp 2010, 22:47
Bydliště: Nitra

Re: jaký vzduchový filtr?

Příspěvek od eNman »

Ono sa mi odlomili tie 2 uchytky s ktorymi sa to potrubie srobuje na motor. Jedna uz bola nalomena.
Takze lamelami hore - aby sme sa rozumeli http://www.imagebanana.com/view/k892625b/sdf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) eNman dne 11 kvě 2011, 21:09, celkem upraveno 1 x.
Fiat Punto MK1 1,7TD 70HP Stile 5D '98

http://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=22258
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“