Pískání, vrzání....

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

ladislav.divis1
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro 2010, 20:03

Pískání, vrzání....

Příspěvek od ladislav.divis1 »

Ahoj chtěl bych se zeptat mám punto 1.1 a ozývají se divné zvuky jde to od rozvodu bud je to vodní pumpa nebo ložisko na klice nebo vačka nevíte co to nejčastěji dělá děkuji za odpovědi
Reklama
 

Uživatelský avatar
straki
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 420
Registrován: 11 říj 2009, 23:14

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od straki »

Podle mne to nejčastěji dělá uvolněný klíňák nebo ložisko na altíku ale je to jen moje teorie
Fiat Punto MK1 SX 1,7 TD 52kw rv. 95 - Dosloužil :(
Aktualně Fiat Stilo 1,9 JTD 85 kw r.v 03
Uživatelský avatar
jahnny
Fiaťák
Příspěvky: 56
Registrován: 19 dub 2009, 21:18
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od jahnny »

Napada ma este mastny remen piska. Tak kukni ci ti nan niekde nepresakuje olej ci voda
Fiat Punto 60SX Cult 1.2 8V mk1
Fiat Punto Sporting 1.2 16V mk2a
Uživatelský avatar
blba blondyna
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 13 úno 2011, 15:28

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od blba blondyna »

Pokud to slyšíš od rozvodů, tak mně to například dělala napínací kladka - vadné ložisko. Znělo to trochu jako když se klouže řemen. Nejvíc se to projevovalo až po ohřátí, když se to roztáhlo a začlo dřít - za studena šlo volně. Zvuk se znatelně měnil s otáčkami. Mechanik říkal, že tohle vydává pomalu každý druhý starší fiat a že se to může a taky nemusí zadřít. Mě to znervózňovalo, tak jsem ji vyměnila a mám pokoj. Jinak souhlasím s kolegou výše že častá možnost je i alternátor. Už se to tady v diskusi řešilo, zkus pohledat.
Naposledy upravil(a) blba blondyna dne 17 zář 2011, 08:22, celkem upraveno 1 x.
Punto MKII, 1.2 8V, r.v.2001, najeto 105 000 km
ladislav.divis1
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 08 pro 2010, 20:03

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od ladislav.divis1 »

Dík moc za odpovědi ale kladka to nebude protože to dělalo už dřív ale trochu jinak a po výměně rozvodů se to změnilo ja jiný zvuk a rozmezí otáček ten zvuk to mění podle našponování rozvodového řemenu myslím si že to bude ta vačka ale jistě to nevím
lacin
Znalec
Příspěvky: 991
Registrován: 05 lis 2005, 13:04
Bydliště: taky JM

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od lacin »

Ložisko na klice určitě ne, na vačce taky ne (pokud teda nemáš ucpaný mazací kanálky a ložisko se ti nehobluje nasucho), pumpa taky ne. Takže zbývá kladka, anebo altík. A jestli se to mění podle našponování řemene, tak prostě kladka. :-) Vím, říkals, že se měnily rozvody, ale dělals to ty - určitě byla kladka vyměněná za novou? Anebo nemáš moc řemen našponovaný? Když je moc, tak to děla velmi divný zvuky. :-) Povol ho tzv. "na kšandy" a uvidíš.
Hustokrutost
Uživatelský avatar
blba blondyna
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 13 úno 2011, 15:28

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od blba blondyna »

Ta kladka to být může i tak - mmě to dělala nová kladka, po výměně rozvodů. Nechala jsem tam dát jinou a ta je už OK. není to ojedinělý případ, údajně se to stává celkem často. Asi ty ložiska montujou Mongolové... A co ten alternátor?
Naposledy upravil(a) blba blondyna dne 17 zář 2011, 08:23, celkem upraveno 1 x.
Punto MKII, 1.2 8V, r.v.2001, najeto 105 000 km
Uživatelský avatar
Reno
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 304
Registrován: 01 črc 2009, 17:00
Bydliště: Topoľčany

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od Reno »

mam presne tieto iste priznaky a ten zvuk po zohriati motora je hlavne pri volnobehu,tak som rad,ze ste mi takto poradili, ale som si vsimol este jeden zvlastny zvuk a to za jazdy,ked prudsie pridam,tak je pocut take cinkanie a ked sa uz motor dostane nad 2000 otaciek,auto sa rozbehne a cinkanie prestane. Dakujem za vsetky rady. Prosim rady,ako daj si radio hlasnejsie,zatvor okno atd. netreba
Punto 1,2 8V 5dv
netechnik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2011, 16:55

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od netechnik »

Zdravím Fiaťákov,

poprosím o Váš názor k nasledovnému stavu:
Pred cca 2 mesiacmi som komplet menila spojku.
Po cca 2000 km začal vŕzgať spojkový pedál....20 km jazda večer, 20 km ráno.....potom večer pri jazde už toľko nevŕzgal, ale keď som vytlačila spojku v motore hrkoce, ako keby sa chcel rozpadnúť...Išla som hneď za mechanikom, ktorý mi menil spojku. Počúval, čudoval sa a že vraj aké šmejdy to vyrábajú, že to nič nevydrží. Aby som to reklamovala, kúpila (tuším) ložisko, že to vymení.
Moja otázka: Je naozaj možné, aby boli na trhu takéto náhradné diely? Auto mám 7 rokov a neboli s ním väčšie problémy. Počula som aj názor, že montáž spojky je možné zvrzať.
Aký je Vás názor?
Ďakujem.
Pany
Fiaťák
Příspěvky: 139
Registrován: 18 zář 2010, 04:35
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od Pany »

s tim vrzánim... Mě jaksi vrže servo čerpadlo. :-/
netechnik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2011, 16:55

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od netechnik »

Servo počujem tiež, ale aktuálne neriešim....silnejší (zvuk) vyhráva :(
racer
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 313
Registrován: 16 dub 2009, 17:06
Bydliště: Pardubice

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od racer »

na spojce se toho moc zvrzat nedá.
a) spojkový ložisko na trhu se dá najít všeljaká veteš
b)vysypaný ložisko u hnacího hřídele převodovky
fiat punto II 1,2-8V (44KW)
netechnik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2011, 16:55

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od netechnik »

Díky moc...diagnostika mechanika bola zatiaľ sluchovo-vizuálna...vytlač spojku...počúvanie...

Zajtra ide moje auto na opravu. Kupujem ložisko spojky, ak to bude niečo iné dohodnem si s mechanikom, že kúpi on a vymení.
Samozrejme posuniem info o výsledku aj pre ostatných :)
Pany
Fiaťák
Příspěvky: 139
Registrován: 18 zář 2010, 04:35
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od Pany »

Jsem zvědavej. ;-) Napiš ;-)
netechnik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2011, 16:55

Re: Pískání, vrzání....

Příspěvek od netechnik »

Výsledok opravy: ložisko bolo naozaj KO...asi to bol riadny "šit". Obávam sa, že podobne šitný je aj zvyšok spojkovej sady :( ktorý zostal nevymenený...
Mám nový problém :) Rosia sa mi predné svetlá z vnútornej strany (od žiarovky). Normálne na nich "stojí" voda. Zlé utesnenie, alebo bežný stav pri Fiatoch?
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“