Subwoofer

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
ondrasdnb
Fiaťák
Příspěvky: 51
Registrován: 28 led 2012, 13:00

Subwoofer

Příspěvek od ondrasdnb »

Ahoj. Sice to tu moc nepatri pač jde o tuning ale zeptam se jestli se tu najde par zkušenych. Chci si do sveho stila udělat subwoofer. Koupil jsem aktivni subwoofer FLI Active Trap12 1000W. Jenže mi přijde divné že to nemá otvor pro bassreflex (Takový ten otvor z ktereho to fouká). Tudiž se mi zda že se ten reprak prostě dusí když to tak amatersky řeknu. Což podle mě je přičinou že basy tak dobře nevyniknou. Tak jsem se rozhodl že si postavim svou vlastni bednu jen se chci poradit pokud s tim někdo mate zkušenost jak docilit stavbou to aby ten zvuk krasně vynikl. Pokud možno jak velká by měla byt bedna a jak zaleži na tvaru a podobně. Děkuju všem za rady.
Fiat Stilo 1.9JTD 85kw ex
Fiat Stilo Abarth 2.4 20V 125kw ex
Abarth Grande Punto
Fiat Doblo 1.3JTD 62kw
Audi A6 Avant 2.7TDI 132kw
Reklama
 

hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Subwoofer

Příspěvek od hanzs »

Každý reproduktor má tzv. T-S parametry a podle nich se dá spočítat (udělat simulace), jaká bedna je pro něj nejvýhodnější. Viz. třeba tady http://www.audioweb.cz/vase-antonio1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Pokud tedy výrobce udělal bednu jakou udělal (uzavřenou) tak asi ví proč, tak bych to tak nechal.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
ondrasdnb
Fiaťák
Příspěvky: 51
Registrován: 28 led 2012, 13:00

Re: Subwoofer

Příspěvek od ondrasdnb »

Jo diky. Početl jsem si. Možná je fakt že to vyrobce udělal jak to ma byt ale stejně bych rad zkusil z toho dostat vic. Jen bych potřeboval tak trochu poradit. Jak udělat tu bednu jestli je lepší udělat velkou at je větší objem a nebo malou a nebo to něčím vycpat. Slyšel jsem že molitan zvyšuje kvalitu zvuku. Práve bych potřeboval takove nějake rady a triky at mužu zkusit. Jen bych potřeboval poradit co ma na co jaky vliv co se tyče velikosti, tvaru, otvoru pro bass reflex jestli je lepsi vic nebo min velky nebo maly a podobně pokud s tim někdo ma zkušenost.

Jinak jedna se o tento subwoofer: http://www.tuning-in.cz/fli-trap-12-act ... -boxu.html" onclick="window.open(this.href);return false; Jen ho chci vykuchat a udělat novou bednu. Protože se mi to zda opravdu hodně udušené a malo kvalitni zvuk. Kamarad má o 300w slabší subwoofer ma tvar krychle ma tam i ten otvor a basy jsou fakt hluboke a pěkně mu vyniknou a to ma obyčejny subwoofer ne žadný značkový.

Děkuju za další rady :-)
Fiat Stilo 1.9JTD 85kw ex
Fiat Stilo Abarth 2.4 20V 125kw ex
Abarth Grande Punto
Fiat Doblo 1.3JTD 62kw
Audi A6 Avant 2.7TDI 132kw
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Subwoofer

Příspěvek od hanzs »

Obecně vzato s bassreflexem se obvykle opravdu dostaneš níž, tj. víc hlubokých frekvencí - ale jsou tu rizika, že už třeba při 100W bude membrána lítat moc, vysloveně plácat a nic z toho.
A bez TS parametru se dá těžko odhadnout jak by to mělo být nejlíp.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Subwoofer

Příspěvek od hanzs »

Každopádně - můžeš udělat novou bednu, která bude mít vnitřní objem cca o 30% větší než ta stávající. Udělat tam bassreflex podobný jako se používá u podobných subbasů - pokud to bude lepší, tak ok, pokud ne, tak tu trubku ucpeš a máš rázem uzavřený box. Z těch dvou variat si vybereš co bude lepší.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
ondrasdnb
Fiaťák
Příspěvky: 51
Registrován: 28 led 2012, 13:00

Re: Subwoofer

Příspěvek od ondrasdnb »

Jasně a co to teda jsou ty TS parametry?
Fiat Stilo 1.9JTD 85kw ex
Fiat Stilo Abarth 2.4 20V 125kw ex
Abarth Grande Punto
Fiat Doblo 1.3JTD 62kw
Audi A6 Avant 2.7TDI 132kw
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Subwoofer

Příspěvek od hanzs »

TS parametry popisuji jak se reproduktor fyzikalne chova, patri tam napr. rezonancni frekvence, hmotnost membrany, tuhost zavesu atd...

Povedlo se mi najit TS parametry pro to FLI12 - udelal jsem simulace:
bila barva - bassreflex 55 litru
zluta barva - uzavrena 40 litru (tj. jak to mas ted)

Na prvnim grafu je to bez korekci na druhem je videt, ze pokud se pouzije ten superbass eq nebo jak se to jmenuje, coz je vlastne parametricky filtr na 45Hz a da se o polovinu vic, tak se priblizuje bassreflex bedne - proto ho tam asi vyrobce dal.
http://merkur_sound.sweb.cz/fli12.PNG" onclick="window.open(this.href);return false;
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
ondrasdnb
Fiaťák
Příspěvky: 51
Registrován: 28 led 2012, 13:00

Re: Subwoofer

Příspěvek od ondrasdnb »

No snažím se v tom nějak zorientovat ale nějak se mi to nedaří :-D A jinak co by jste doporučili. Jak hrubá kabeláž by měla být. Mám natažený kabel z vystupu z rádia je to klasicka dvojlinka na koncich CYNCHE(bila, červená) a prumer je tak 1mm vic mit nebude. Slysel jsem ze je lepsi mit hrube kabely že to hodně ovlivní kvalitu zvuku tak jak hrubé by měly být kabely přenášející audio signál, popřípadě jestli je i lepší mít hrubší napajecí jestli se i těmi nějak ovlivní výkon. Díky.
Fiat Stilo 1.9JTD 85kw ex
Fiat Stilo Abarth 2.4 20V 125kw ex
Abarth Grande Punto
Fiat Doblo 1.3JTD 62kw
Audi A6 Avant 2.7TDI 132kw
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Subwoofer

Příspěvek od hanzs »

ad kabely - aby to bylo lehce pochopitelne:
signalove kabely - no šnůrky jak ke sluchátkám od mp3 to být nemají, ale něco jako toto vyhovuje: http://shop.autohifi.cz/shop_goods.php3 ... 13251-BULK" onclick="window.open(this.href);return false;

Napájecí kabely tj. přívod 12V: ty musí odpovídat výkonu zesilovače, a musí být poměrně silné, jinak jde výkon dolů.
Pro tvůj by bylo vhodné něco s průřezem cca 4mm2, jako toto:
http://www.autoprofi.cz/nespecifikovano ... -rudy.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Případně 6mm2 pokud je kabel dlouhý (od baterky až do kufru bych radsi dal pruřez 6mm2).
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
ondrasdnb
Fiaťák
Příspěvky: 51
Registrován: 28 led 2012, 13:00

Re: Subwoofer

Příspěvek od ondrasdnb »

Jasně. Každopádně díky. Ještě nějak zkusím pochopit ty TS parametry jak to postavit a podobně a snad to bude ok. Popřípadě pak hodím foto a koment jak to dopadlo.
Fiat Stilo 1.9JTD 85kw ex
Fiat Stilo Abarth 2.4 20V 125kw ex
Abarth Grande Punto
Fiat Doblo 1.3JTD 62kw
Audi A6 Avant 2.7TDI 132kw
jinhazman
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 05 bře 2012, 12:33

Re: Subwoofer

Příspěvek od jinhazman »

Dobry den,

Chci se zeptat, mam v kufru original SW od Fiatu, a ten funguje jen kdyz pouzivam original radio, koupil jsem si nove radio s USB atd. a ted potrebuju nejak sprovoznit ten SW, nezkousel uz to nekdo? nebo nevite jake kabely potrebuju a jak/kam to mam pripojit aby to fungovalo s mojim stavajicim radiem?

Diky
Alexandr.
Fiat Stilo 3D 1.4(70kw) 2004
Odpovědět

Zpět na „Stilo“