Motor 1.4 12V - jaký je ?

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
Patrik
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 15 úno 2006, 10:07
Bydliště: Velká Morava

Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od Patrik »

Ahoj,

potřeboval bych zjistit informace o motoru 1.4 12V. Celkově mám zatím z doslechu tyto informace:
1. Má žhavení, před startem žhavit aspoň 20s
2. Při startu startér točí a až po 1-2 sekundách začne vstřikování paliva
3. Zlobí hydraulické zdvihátka
4. Je to nepovedený a nespolehlivý motor od Fiatu

Můžete ty informace nějak potvrdit či vyvrátit ? Nebo jiné postřehy.
Dík
Groupe F.I.A.T. forever ! Uno Turbo i.e. Mk1, Punto 1.2 16V ELX Mk2
Reklama
 

kejml
Znalec
Příspěvky: 590
Registrován: 13 čer 2008, 23:50
Bydliště: Prahá
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od kejml »

Ad 1) Je to benzín, žádné žhavení nemá :-)
Ad 2) Nic o tom nevím, to však neznamená, že to není pravda. Je to ale velmi nepravděpodobné.
Ad 3) Tento motor nemá hydroštely, ale opět se mohu mýlit. Nejsem automechanik a nikdy jsem to nerozebíral.
Ad 4) Motor je opravdu nepovedený. Je velmi citlivý na zanedbanou údržbu. Pak se odvděčí nespolehlivostí.

Hlavním problémem je mazání vršku, kde jsou úzké olejové kanálky, které se rády zanesou usazeninami z pozdě vyměněného oleje. Stejně tak používání nevhodného oleje udělá velkou paseku.

Z benzínů pro Bravo/a je to ten nejhorší. Výkon nic moc, spotřeba taky. Montoval se do prvních modelů.
Nahradil jej ten IMHO nejlepší 1.2 16V 80 PS, starý známý F.I.R.E.
Osobně bych se 1.4 12V vyhnul velkým obloukem a hledal 1.2 16V, nebo aspoň 1.6 16V 74 kW. Dej pozor, dělala se i udušená verze 66 kW. Upgrade na 74 kW se nevyplatí.

Hodně přinosných (ale i těch druhých) informací se dozvíš na fiatbravoklub.com
1.2 F.I.R.E. 44 kW ex.
0.4 i.e. 24 kW
1.8 TSI 132 kW
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od peta.smolik »

Já sem tenhle motor měl rozebranej z důvodu přidření právě tím že se zanesly olejový kanálky...
Mám kamaráda kterej si koupil Fiat Brava 1,4 12v jako nový v roce 97 motor má ve skvělým stavu najeto 320tis ale nikdy neošidil výměnu oleje a vždy striktně po 10tisících dává 10w40 ovšem jinou takovou Bravu s tímhle motorem a v takovým stavu neznám :( Jinak tenhle motor se dával do Fiatu Bravo, Brava, Marea a Lancie Y Všeobecně ho nelze doporučit
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
kejml
Znalec
Příspěvky: 590
Registrován: 13 čer 2008, 23:50
Bydliště: Prahá
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od kejml »

JJ, podepisuju. S malou výhradou, že do Mařky se ten motor nedával. Nejslabší benzín tam byl 1.6 74 kW (možná i ta německá udušená 66 kW) a v naftě 1.9 TD 55 kW.
peta.smolik: má ten motor hydroštely, nebo tam jsou podložky? Děkuju za nachytření.
1.2 F.I.R.E. 44 kW ex.
0.4 i.e. 24 kW
1.8 TSI 132 kW
Patrik
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 15 úno 2006, 10:07
Bydliště: Velká Morava

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od Patrik »

OK, spolehlivosti moc nepobral.

A jak je to s tím žhavením a svérázným startováním ? Je to pravda ? Potřebuji názor někoho, kdo ten motor má, ne od někoho, kdo řekne, že žhavení má jen nafta. (to jsem si myslel i já, než jsem se dozvěděl tuto informaci - chci si ji proto ověřit).
Groupe F.I.A.T. forever ! Uno Turbo i.e. Mk1, Punto 1.2 16V ELX Mk2
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od hanzs »

Patrik: a ty pořád věříš, že žhavení má jo? :shock: :roll: :lol:
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od peta.smolik »

kejml píše:JJ, podepisuju. S malou výhradou, že do Mařky se ten motor nedával. Nejslabší benzín tam byl 1.6 74 kW (možná i ta německá udušená 66 kW) a v naftě 1.9 TD 55 kW.
peta.smolik: má ten motor hydroštely, nebo tam jsou podložky? Děkuju za nachytření.
Motor 1,4 12v má hydroštely a vyvedu tě z omylu i do Marey se dával viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Fiat_Marea#Motory" onclick="window.open(this.href);return false;
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Patrik
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 15 úno 2006, 10:07
Bydliště: Velká Morava

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od Patrik »

Dobrá. Nechal jsem si to od známého upřesnit. Prej tam je nějaká kontrolka se symbolem vstřiků. Ta po nějakých 10-15 sekundách zhasne a pak se dá nastartovat.
Z toho od odvozuje, že se jedná o žhavení.

Co ta kontrolka znamená ? Je to žhavení ? Je to snad nějaká chyba vstřikování, která sama zmizne ? Co to je ?
Groupe F.I.A.T. forever ! Uno Turbo i.e. Mk1, Punto 1.2 16V ELX Mk2
kejml
Znalec
Příspěvky: 590
Registrován: 13 čer 2008, 23:50
Bydliště: Prahá
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od kejml »

peta.smolik: podle Wikipedie do Mařky dávali i 1.2 16V a 2.0 turbo. Asi jich nevyrobili mnoho, protože ani 1.2, ani 1.4, ani 2.0T není v nabídkách ojetin běžně k vidění. Za info o hydroštelech děkuji.

Patrik: 15 s svítící kontrolka vstřikování (není to žhavení) bez možnosti nastartovat je chyba. Co to je, zjistí diagnostika.
1.2 F.I.R.E. 44 kW ex.
0.4 i.e. 24 kW
1.8 TSI 132 kW
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od peta.smolik »

kejml píše:peta.smolik: podle Wikipedie do Mařky dávali i 1.2 16V a 2.0 turbo. Asi jich nevyrobili mnoho, protože ani 1.2, ani 1.4, ani 2.0T není v nabídkách ojetin běžně k vidění. Za info o hydroštelech děkuji.

Patrik: 15 s svítící kontrolka vstřikování (není to žhavení) bez možnosti nastartovat je chyba. Co to je, zjistí diagnostika.
Ale asi jak kde jsou k vidění tady u nás jezdi dvě Marey 2,0 20v Turbo obě kombi a obě tuším r.v.2001, tu s 1,2 16v jsem neviděl ale 1,4 12v byli jen 96-97 a byly určeny jako nejlevnější economy verze pro jižní Itálii a Sicílii byly úplně bez výbavy Jednu jsem kdysi viděl v Calabrii měl ju kolega z práce(asi 3 měsíce sem dělal pro Bosch v Bari) párkrát mně svezl nebylo to zlý převodovka byla do silna takže to nejelo zle a právě sem se divil že auto nemělo ani elektriku která byla v Mareách sériově v základu ale i na tak slabej motor to bylo kombi
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
kejml
Znalec
Příspěvky: 590
Registrován: 13 čer 2008, 23:50
Bydliště: Prahá
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od kejml »

peta.smolik: Nezpochybňuju Tě ani náhodou :mrgreen:
To, že jsem to nenašel na sauto.cz a mobile.de neznamená, že to neexistuje. Jenom to zrovna nikdo neprodává. <hul9c9 smajl9k>
1.2 F.I.R.E. 44 kW ex.
0.4 i.e. 24 kW
1.8 TSI 132 kW
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor 1.4 12V - jaký je ?

Příspěvek od peta.smolik »

kejml píše:peta.smolik: Nezpochybňuju Tě ani náhodou :mrgreen:
To, že jsem to nenašel na sauto.cz a mobile.de neznamená, že to neexistuje. Jenom to zrovna nikdo neprodává. <hul9c9 smajl9k>
Nemyslím že bys něco zpochybňoval... To já se jen vyjadřuju obšírně a někdy trvá dlouho než se vykecám :lol: Já nějakou takovou Mareu hledal i na autoscout.de a ani tam sem na žádnou nenatrefil :lol:
Taky sem si vzpomněl že je tady v okolí jen jedna Marea 20v Turbo... Ten co měl tu druhou ju prodal a koupil si Cromu, byl to zajímavej přerod páč před Mareou obliboval jen BMW a takhle to dopadlo :D
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Odpovědět

Zpět na „Bravo / Brava“