Vyšší spotřeba

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Uživatelský avatar
flyer_787
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2010, 10:45
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od flyer_787 »

Na dnešek mám půjčenou funkční LS (bohužel ne novou, ale starší). Tak uvidíme.
Zatím díky všem :wink:
Reklama
 

Uživatelský avatar
Karol
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 01 úno 2011, 22:56

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od Karol »

Tou chybnou lambdou by som si nebol taky isty. hodnoty ktore obe davali su vskutku divne. Ono v ustalenom rezime motora (volnobeh resp. staly zaber) vstupuje prave prva lambda sonda do spatnovazobnej regulacie bohatosti zmesi, aby dosiahla optimalny pomer vzduchu a benzinu pre katalyzator, nie pre vykon ani pre spotrebu. Pre vykon je lepsia trochu bohatsia zmes a pre spotrebu mierne ochudobnena, ale pre katalyzator je najlepsia stechiometricka. Ta druha lambda je len kontrolna a hovori ako dobre funguje katalyzator. O to viac ma zaraza, ako sa to cele zmeni ked sa ta druha odpoji. Ta by vobec nemala vstupovat do regulacie. Preto v ustalenom rezime to osciluje - pracuje to v regulacnej slucke, v zatazi ukazuje 0.8 V cize bohatu zmes aby bol vykon a pri brzdeni ukazuje 0V pretoze z motora vychadza len cisty vzduch v ktorom je tolko isto kyslika ako v okolitej atmosfere.

Preco to ale ukazuje 0V na oboch lambdach pri zahriatom motore ? Aby nakoniec nebola chyba niekde uplne inde - zaoxidovany konektor lambdy, pripadne zaoxidovany konektor riadiacej jednotky, pripadne chyba v samotnej RJ. Ta lambda bola zrejme merana cez OBD konektor teda cez RJ, ktovie ale co by ukazalo priame meranie osciloskopom na konektore.

Keby prva lambda hlasila vela vzduchu (0V) RJ by obohatila zmes. OK, ale to by skor pomohlo odpojenie tej prvej a nie druhej.

Ono da sa jednoducho odpojit ta druha a jazdit bez nej, ale je to take poloriesenie.
Punto Mk1 1.1 r.v. 1997 cca 140000 km
Uživatelský avatar
flyer_787
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2010, 10:45
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od flyer_787 »

No já už si nejsem jistej vůbec ničím. Včera jsem vyměnil primární LS. Dle FES už LS osciluje tak jak má (viz odkaz) a spotřeba je taky v normálu (zatím najeto cca 45 km).
Jenže... Když auto stojí na místě a jede na volnoběh, je vše OK. Jakmile šlápnu na plyn, tak občas jakokdyby střelí do výfuku... Ještě tam bude nějakej problém :evil:

http://www.honzaslavik.cz/images/fes.jpg
Uživatelský avatar
Karol
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 301
Registrován: 01 úno 2011, 22:56

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od Karol »

Do vyfuku to striela ked je prilis bohata zmes. Zmes obohacuje RJ hlavne pri pridani plynu aby bol vykon. Vtedy ide regulacia mimo regulacnej slucky lambdy.

Domnievam sa, ze RJ sa adaptovala na zle udaje z vadnej lambdy a bude ju treba zresetovat. Malo by pomoct odpojenie baterky na noc a potom pojazdit par desiatok km a ona sa adaptuje na novy stav a novu lambdu.
Punto Mk1 1.1 r.v. 1997 cca 140000 km
Uživatelský avatar
flyer_787
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2010, 10:45
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od flyer_787 »

Díky za radu. Vyzkouším a dám vědět :wink:
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od hanzs »

Karol: ona i druhá lambda má vliv na chod motoru. Primarne kontroluje katalyzator a pak take ma algoritmus, kdy se podle toho vystupniho signalu snazi nalezt dlouhodobou korekci pro prvni lambdu - neco jako kdyz prvni lambda starne, tak druha dela korekci.
Jenze pokud je prvni uplne spatna, tak druha udela tu korekci uplne nesmyslnou.
Proto souhlasim, ze by bylo dobre smazat pres FES autoadaptace a pak to znova projet, at se to nacte znova.
Kazdopadne prvni uz kmita, takze fungovat by to melo.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
flyer_787
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2010, 10:45
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od flyer_787 »

Taxe zdá, že auto už funguje tak jak má. Spotřeba 4,9-5,3.
Díky všem za rady a informace ;-)
Uživatelský avatar
flyer_787
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2010, 10:45
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od flyer_787 »

Tak až dodnes vše OK. Ráno příjdu k autu a nastartoval jsem až na třetí pokus. FES mi hodil chybovou hlášku P0352. Podotýkám, že na mém Puntu 1,2 8V rv2001 jsem v minulém měsíci vyměnil svíčky, kabely k nim, obě cívky i baterku. A teď babo raď...
Fiat error
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 25 črc 2012, 19:54

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od Fiat error »

Ignition Coil B Primary/Secondary Circuit Malfunction. Takže s mojí chabou znalostí jazyka obyvatel ostrova Anglie a přilehlých kolonií mi vychází,že Zapalovací cívka B je chybná,
Uživatelský avatar
flyer_787
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2010, 10:45
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od flyer_787 »

Jako jo, to jsem si taky vygooglil. Jen mě zaráží, že tohle můžou udělat nový cívky... :evil:
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od hanzs »

No máš 1.2 8V - a u těhle odchází koncový stupeň v ŘJ. Takže to možná cívkou nebude, pokud je nová... zkus prohledat forum a zkontrolovat, jestli máš tu jednotku, která odchází.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
flyer_787
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 26 črc 2010, 10:45
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od flyer_787 »

ŘJ ? Tak to jsem asi nechtěl slyšet :D Ale díky, kouknu na to...
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyšší spotřeba

Příspěvek od peta.smolik »

jj strejčkovi taky odešla řj, má r.v. 2001 1.majitel((( odešla mu když najel 90tis. nenapadlo ho nic lepšího než koupit novou v autorizovaným servise zaplatil přes 20tis. a tu vadnou jim musel dát páč jinak by to bylo o 10tis. dražší(((
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“