chybná RJ?

Elektronika, el. výbava, diagnostika, kontrolky, přístroje

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

slabostka
Fiaťák
Příspěvky: 149
Registrován: 18 lis 2009, 17:38

Re: chybná RJ?

Příspěvek od slabostka »

lambdu zmeriaš bud osciloskopom alebo lacným diodovým merákom, o tom netreba diskutovať, stojí to 15e a funguje to pre potrebu meria dobre zle úplne dostatočne...
Tak som to premeral s dvoma MAF... jedna bola origo Bosch a druhá náhrada Elite. Tá bosch mi ukazuje podstatne menšie hodnoty množstva vzduchu, následne mám kratšiu dobu vstreku a percento zaťaženia motora. Príklad pri teplote vody 6, vzduchu -0.9, doba vstreku 4.7, množstvo vzduchu 19, záťaž motora 33%, tlak vzduchu 408
S tým druhým Maf je to pri tej teplote vody ale inej teplote vzduhu - o 3 st. viac ... doba vstreku 7.5, zaťaženie 57, množstvo vzduchu 32, tlak 614.auto stálo.
Čo je hlavný parameter ktorý riadi motor po štarte? Teplota vody či vzduchu? Tlak mám pri vypnutom motore stále 0, parametre z lambdy sú v podstate rovnaké pri oboch váhach...
akonáhle sa oteplilo ide to dobre, len tie parametre sú myslím značne odlišné. Jediné čo je rozdiel pri meranýach je že s tou bosch bolo mierne chladnejšie okolo -1 pri štarte.
sporting speedgear r.v. 2000
Reklama
 

little_boy
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 280
Registrován: 11 pro 2015, 15:47

Re: chybná RJ?

Příspěvek od little_boy »

No ja bych tam nic jineho nez origo (to asi bude ten bosch) nedaval. Ten tvuj vypada ze je po smrti. Davka paliva po startu se pocita predevsim z MAP - tlak a teplota vzduchu v sani (ma to v sobe dva snimace). Tohle uz v podstate rika delku vstriku. Pak se to jeste obohacuje teplotou vody motoru (studenej motor se dela bohatej, neco jako byl sytic).
Na kontrolu lambdy je nejjednodusi diagnostika s logovanim, zadne meraky a osciloskopy.

Edit: ten tlak by to melo merit pri chcipnutem motoru, ale zapnutym zapalovani. To je situace kdy by melo vsechno fungovat a tim ze se netoci motor neni v sani zadnej podtlak, takze senzor ukazuje 1 atmosferu.
slabostka
Fiaťák
Příspěvky: 149
Registrován: 18 lis 2009, 17:38

Re: chybná RJ?

Příspěvek od slabostka »

lambdu sa nezhodneme, merákom výstup zmerám pohodlne, je to jednoúčelové zariadenie vyrobené na toto, samozrejme viem len aký je výstup zo sondy, čo ide do rj a ako to tam zhodnotí neviem...mám to overené na chybných aj dobrých, osciloskop je top...
Tu je jediná otázka aké su normálne parametre... pri teplote xx vzduchu, xy vody je vstrek cc, záťaž xc, množstvo vzduchu vv, iné nepotrebujem vedieť... autoadaptácie sa týkajú marelli rj? Tu mám bosch... inak to neviem zhodnotiť či sú tie parametre dobré alebo nie.
Neviem preniesť tabuľku z FES - excel sem... ako na to?
skúsim ešte tú lambdu pozrieť na grafe, čo ukazuje RJ
sporting speedgear r.v. 2000
little_boy
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 280
Registrován: 11 pro 2015, 15:47

Re: chybná RJ?

Příspěvek od little_boy »

To co jsi nameril tim MAPem od bosche zni hodne jako typicke hodnoty tlaku / vstriku.
Presne cisla se nedaji rict, jako hodne super je mit ty hodnoty od nekoho komu to funguje nebo si je schovat kdyz je vsechno OK. Treba Ford ma v servicnim manualu komplet vypis typickych hodnot na volnobeh a pri ustalene jizde 50kou.
Na volnobeh je normalni tlak v sani 0.3 - 0.4 baru a vstrikovaci pulzy kolem 3-4ms.
Do motoru se pri volnobehu dostane tak pulka toho vzduchu (tomu se rika volumetric effectivity), takze tam mas 0.15-0.2 bar vzduchu. Vstrikovace se dimenzujou aby delka vstriku byla kolem 15-20ms pokud se do valce dostane 100% vzduchu (== 1bar u atmosfery). Takze na ten volnobeh pak ocekavana delka vstriku je 0.2 (vzduch ve valci) * 20 (ms pri 100% vzduchu) => 3-4ms na ten volnobeh. K tomu se prida sytic, pro motor co ma 0C je to obohaceni az na dvojnasobek a sytic se prestane uplatnovat kdyz ma motor > 70C.
Uživatelský avatar
zdeno255
Fiaťák
Příspěvky: 111
Registrován: 03 dub 2015, 09:11
Bydliště: Nitra, Slovakia

Re: chybná RJ?

Příspěvek od zdeno255 »

Ale ty máš benzín a hovoríš o MAP senzore snímač tlaku v saní. On hovorí o váhe vzduchu MAF ktoru nemáš
Fiat Punto II rv.00 1.9 JTD, Fiat Marea 1.9 JTD 105 chip 130 PS
Uživatelský avatar
zdeno255
Fiaťák
Příspěvky: 111
Registrován: 03 dub 2015, 09:11
Bydliště: Nitra, Slovakia

Re: chybná RJ?

Příspěvek od zdeno255 »

Chcel by som vidiet ako zmeriaš hodnotu lambdy keď za 1 s zmeni hodnotu niekoľko krát. Lambda nemusí byť KO ale môže byť tzv. pomalá - lenivá. Ani diagnostika to nezistí. Odmeriaš akurát obvod ohrevu.
Fiat Punto II rv.00 1.9 JTD, Fiat Marea 1.9 JTD 105 chip 130 PS
slabostka
Fiaťák
Příspěvky: 149
Registrován: 18 lis 2009, 17:38

Re: chybná RJ?

Příspěvek od slabostka »

pozri ked neveríš nedá sa nič robiť... za 15e kúpiš jednoduchý merák ktorý nemá výstup vo forme ručičky alebo cifry ale stupnica diod ktoré preblikávajú presne tak rýchlo ako beží sonda. X krát za sekundu hore dole. Ano vyskúšal som na niekoľkých autách, vidíš aj unavenú sondu aj blbú sondu. Funguje to, nemám chuť riešiť osciloskop aj ked tato je elektrikár a doma niečo má... pre laika lacné jednoduché rýchle. Vidím aj to ako rýchlo nabehne ... ak má ohrev do x sekúnd, ak nemá o poznanie dlhšie.
K váhe vzduchu... je jedno či map maf.. principiálne meria množstvo pretečeného vzduchu.. punto má a moja Elit meria zle, pôvodná Bosch lepšie... takže som ju tam dal späť, tú Elit vyreklamujem. Auto jazdí teraz dobre,beztak si myslím že je to aj RJ... problém je že sa oteplilo. Predsa ak sonda nehreje tak je jedno kolko je vonku stupnov a počase beži aj bez ohrevu. Ohrev je len aby nabehla rýchlejšie.Problém auta je že sa vyskytovalo vždy viac chýb naraz - napr. bol blbý soft plus netesnila hlava plus v riadiačke boli nejaké studené spoje..Zajednal som jednu RJ tak až poriešim klúč poskúšam a uvidím..
sporting speedgear r.v. 2000
Uživatelský avatar
zdeno255
Fiaťák
Příspěvky: 111
Registrován: 03 dub 2015, 09:11
Bydliště: Nitra, Slovakia

Re: chybná RJ?

Příspěvek od zdeno255 »

Váha vzduchu (MAF) meria množsvo hmotnost vzduchu a teplotu. Snímac tlaku meria tlak v saní. Sú to rozdielne snímače. Neplet ho zbytocne. Nie je to to isté. Na JTD máš vahu aj snimač tlaku ktory sa nachádza v saní. Váha je za vzduchovym filtrom
Fiat Punto II rv.00 1.9 JTD, Fiat Marea 1.9 JTD 105 chip 130 PS
little_boy
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 280
Registrován: 11 pro 2015, 15:47

Re: chybná RJ?

Příspěvek od little_boy »

slabostka: proti tomu se neda asi nic rict, taky bych neveril jednou otevrene jednotce do ktere navic nekdo vrtal.

Jezisi zdeno, my jsme si rozumeli, nevim o tom ze by nejaky FIRE motor pouzival MAF senzor, tak co to sem furt tahas. K tematu jsi nemel nic, zmatenej jak goro. BTW pokud chces bejt rejpavej, ani jeden z tech senzoru primo nemeri hmotnost, z obou se to musi prepocist.
slabostka
Fiaťák
Příspěvky: 149
Registrován: 18 lis 2009, 17:38

Re: chybná RJ?

Příspěvek od slabostka »

tak som s tou bosch pojazdil a žiadna chyba ohrevu nenaskakuje... na druhej strane mi počítač ukazuje stále nemenné napätie lambdy 0.65, aj pri nastavení max. vzork frekvencie ani ťuk, jedine maličké zmeny pri práci s pedálom plynu čo by skôr nemalo byť? na volnobehu nič, pritom priamo na sonde prekmity sú. Čiže bud kábel k RJ alebo RJ.Záver... pojazdím, počkám na inú RJ a uvidím čo bude ukazovať. Ono aj ventilátor chladiča nespúšťala pričom z RJ ju natvrdo prepojením pinu spustil , takže bud RJ alebo kabel od čidla k RJ. Šialené...
v lete sa stalo že prestalo tlačiť čerpadlo benzín a po vypnutí klúčom sa spustilo, presne naopak... bežalo až do vybitia baterie...počas státia pred dielnou sa to po pár dnoch opravilo samo a nezopakovalo sa to.... to auto proste robí psie kúsky...
sporting speedgear r.v. 2000
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: chybná RJ?

Příspěvek od Vitaml »

Je to Punťa
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
slabostka
Fiaťák
Příspěvky: 149
Registrován: 18 lis 2009, 17:38

Re: chybná RJ?

Příspěvek od slabostka »

Tak som to premeral ešte raz za zhruba rovnakých podmienok pretože v Elite chcú k reklamácii aj výstup z diagnostiky?... takže ten Elit meria vysoké hodnoty vzduchu, zmes je veľmi bohatá veľmi dlho a naskočí hláška ohrev lambdy...
pokiaľ je tam Bosch síce stará... hodnoty min. o 50% nižšie od začiatku, pokles zaťaženia motora rýchly, rýchly pokles doby vstreku a bez hlášky ohrev lambdy...
takže to vyzerá že jedna vec snáď poriešená, otáznik o RJ trvá, nová skúsenosť s diagnostikou ktorá potvrdzuje že chybová hláška je skoronič.....
zatiaľ vďaka za podporu a záujem....
sporting speedgear r.v. 2000
little_boy
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 280
Registrován: 11 pro 2015, 15:47

Re: chybná RJ?

Příspěvek od little_boy »

slabostka: k tomu napeti lambdy 0.65V - mam podezreni, ze ECU ma zdroj tohohle napeti a pousti ho do to lambda sondy. Dokud je studena, je pak na ni tohle napeti a jakmile se ohreje, sonda 'prepere' tenhle zdoj v ECU a zacne to hopsat podle bohatosti. Alespon moje GP se tak chova, kdyz je to sudene, tak tohle napeti mam i primo na lambde (zmereno).
Pokud to na tvojem aute bude udelane stejne, tak z toho co popisujes to vypada, ze mas asi problem v kabelazi k lambde nebo primo v ECU...
slabostka
Fiaťák
Příspěvky: 149
Registrován: 18 lis 2009, 17:38

Re: chybná RJ?

Příspěvek od slabostka »

zabudol som vás poinformovať ako som dopadol... MAP sensor chybný, reklácia v Elite uznaná, nedoporučujem kúpovať ich "elit" značku - neznačku.... spotreba-emisie OK aj bez úplatku takže lambdu neriešim, motor beží konečne výborne....
Mal som na aute súčasne tieto chyby: chybnú RJ, mierne netesné tesnenie pod hlavou, zlý termostat... a k tomu som namontoval v dobrej viere chybný MAP senzor... dajte si to dokopy a máte vybavenú radosť na pár mesiacov, u mňa sa to riešilo cca 3 roky?
sporting speedgear r.v. 2000
Odpovědět

Zpět na „Punto - elektrika“