Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Moderátor: peta.smolik

sulino611
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 17 lis 2015, 16:20

Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od sulino611 »

Dobrý deň, potreboval by som nejaké informácie ohľadom čudných zvukov, ktoré vychádzajú z ľavého predného kolesa pri "plnej" otočke vpravo. Jedná sa o zvláštne vŕzganie keď zabáčam a je úplne jedno akou rýchlosťou idem. Ked idem do zákruty pomalšie frekvencia zvukov je menšia a pravidelná a opačne. Pred pár dňami som si menil pneumatiky na letné a spravili mi aj geometriu prednej nápravy. Zvuky sa objavili hneď potom. Mám podozrenie pre ložisko. Má s tým niekdo skúsenosti ? Má ložisko resp. náboj nejakú signalizáciu opotrebenia ? Ďakujem
Mám FIAT CROMA 2006 88kW 8V
Reklama
 

Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od Vitaml »

Může být homokinetický kloub. Taky mi vrzal, ale už zas přestal, stojí 300-500,- / ks.
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
sulino611
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 17 lis 2015, 16:20

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od sulino611 »

A je to nebezpečné pre jazdu ak by som na tom ďalej chodil ?
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od Vitaml »

Asi ne, maximálně kdyby se tam něco zlomilo, tak se bude protáčet hřídel a nepojede to, pokud je to homokloub.

Kdyby se rozsypalo ložisko, tak nevím, asi to bude šmatlat ...
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
Uživatelský avatar
zdeno255
Fiaťák
Příspěvky: 111
Registrován: 03 dub 2015, 09:11
Bydliště: Nitra, Slovakia

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od zdeno255 »

Ak je to homokĺb alebo ložisko bude sa to časom zhoršovať ale možno aj 2 roky. Zájdi do servisu alebo za nejakým mechanikom nech ti to pozrie. Homokineticky kĺb skôr puká alebo buchne ako vŕzganie. Vŕzganie spôsobujú pridierajúce čapy. Chce to pozrieť od niekoho kto sa tomu rozumie
Fiat Punto II rv.00 1.9 JTD, Fiat Marea 1.9 JTD 105 chip 130 PS
Uživatelský avatar
RUBI
Fiaťák
Příspěvky: 63
Registrován: 28 zář 2013, 14:38

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od RUBI »

Dělalo mi to samé a byl to prihnuty kryt kotouče brzdy ,který se drel o kotouč..
sulino611
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 17 lis 2015, 16:20

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od sulino611 »

Bol som s tym v neautorizovanom servise a tam mi povedali ze mam poskodeny diferencial. Udajne pri pretoceni laveho predneho kolesa (rukou) bolo pocuj nejake zvuky udajne od prevodovky, takze zajtra idem s tym do autorizovaneho servisu FIAT na prehliadku a ak sa to potvrdi tak sa oprava moze vysplhat az na 2000 eur takze niesom moc nadseny. Dnes rano som sa bol objednat a servisak z fiatu mi povedal ze na 90 percent to bude homoklb pretoze cromy nemaju vraj problemove prevodovky a zatial sa este nestretol s rozsypanym diferakom na crome. Uvidime... dufam ze to bude ten klb
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od Vitaml »

No tak to jsem teda zvědavej. Asi by si rád někdo vyměnil převodovku ...
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
sulino611
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 17 lis 2015, 16:20

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od sulino611 »

Mechanik mal pravdu. Je to prevodovka
sulino611
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 17 lis 2015, 16:20

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od sulino611 »

Aby som upresnil svoj problem mozno niekomu pomozem... dal som auto na zdvihak a pri roztoceni laveho predneho kolesa ho nahle zasekne. Motor vypnuty a zaradeny neutral. Homokinetak a lozisko v poriadku (menene). Odideny deferencial ... neprajem nikomu oprava 3500 eur alebo srotovisko popripade ojazdeny diel bez zaruky. Ako prvy priznak je ten ze pri jazde a najma zakrutach to moze vydavat zvuk podobny aky je ked mas bublinu na pneumatike... tymto zahajujem zbierku na novu prevodovku :P
Uživatelský avatar
bambinot
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 18 srp 2013, 22:00
Bydliště: Chomutov

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od bambinot »

sulino611 píše:Aby som upresnil svoj problem mozno niekomu pomozem... dal som auto na zdvihak a pri roztoceni laveho predneho kolesa ho nahle zasekne. Motor vypnuty a zaradeny neutral. Homokinetak a lozisko v poriadku (menene). Odideny deferencial ... neprajem nikomu oprava 3500 eur alebo srotovisko popripade ojazdeny diel bez zaruky. Ako prvy priznak je ten ze pri jazde a najma zakrutach to moze vydavat zvuk podobny aky je ked mas bublinu na pneumatike... tymto zahajujem zbierku na novu prevodovku :P

Zdravím kolego,

tak to je dost nepříjemný, za tu cenu opravy je na zvážení, jestli vůbec má smysl opravovat a nebo sehnat motor s převodovkou či rozprodat na díly a poohlédnout se, po něčem jiném. :evil:
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od Vitaml »

Asi sehnat převodovku, klidně ojetou, tato závada asi bude vzácnější, takže bych se něčeho ojetějšího asi nebál. Třeba z bouračky, z vrakoviště. Toho auta by byla škoda jej odepsat.
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
Uživatelský avatar
Vitaml
Všeználek
Příspěvky: 1218
Registrován: 26 pro 2015, 11:55
Bydliště: Brno

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od Vitaml »

PS: Ještě jsou vnitřní homokinetické klouby přímo u diferenciálu.
vitaml@volny.cz
Fiat Punto 2 ELX - 1,2/8V, 2001, 125 tkm
Brno
sulino611
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 17 lis 2015, 16:20

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od sulino611 »

Okej dakujem aj to si dam preverit
sulino611
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 17 lis 2015, 16:20

Re: Čudné zvuky z ľavého predného kolesa pri zatáčaní

Příspěvek od sulino611 »

Zdravim, takze po dlhom case bezproblemoveho jazdenia na "pokazenej" prevodovke som dospel k jednemu zisteniu. Cudne zvuky ktore som tu spominal vzdy zmiznu akonahle su mokre cesty a teda aj mokre koleso. Vcera mi to nedalo a tak som oblial kolesom ktore mi vydava cudne zvuky vodou a zistil som ze zvuky opat zmizli. Takze poskodeny diferencial vylucujem. Dneska som koleso zhodil a skontroloval som brzdy ktore su dost hmm stare... ide o to zasekavanie kolesa ktore som tu spominal prameni z tejto veci ktorej nechapem.
Obrázek
Na fotografii je brzda. V zelenom kruzku sa to vsetko deje. Modra sipka naznacuje akysi doraz alebo proste nieco co nepoznam. Pri roztoceni kolesa mi vyskoci nieco (cervena sipka) co jednoducho to koleso zablokuje o tu vec co je ozn. modrou sipkou. Stret s vecou oznacenou modrou sipkou som oznacil zltou sipkou a to vlastne sposobi zastavenie kolesa. Druhe koleso takuto anomaliu nevykazuje. Este jedna vec, tocil som koleso volnou rukou a zistil som ze koleso nejde plynule. Proste nieco to tam drhne vsimol som si aj drobne hobliny v okoli brzd.
Pred zablokovanim vyzera tento mechanizmus takto:
Obrázek

Zistil som ze mechanik ktory mi prezuval kolesa mi dotiahol sroby uplne na fest ze som mal problem ich odsrobovat. Nemohol mi tym sposobit nieco s brzdou? Dakujem za odpovede :-)
Odpovědět

Zpět na „Croma“