Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Nevíte kam to patří, pište to sem...

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

mini2
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 14 bře 2009, 17:57

Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od mini2 »

Chci si koupit Multiplu. Nevím jestli se rozhodnout pro benzín, nebo naftu. Co mi doporučíte ?
Reklama
 

Uživatelský avatar
andreapipo
Fiaťák
Příspěvky: 182
Registrován: 11 úno 2009, 12:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od andreapipo »

Hodně záleží na tom, jak hodně jezdíš. Obecně platí, že nafta se vyplatí při hodně najetých km. Já najedu tak maximálně 6.000 km/rok, takže jsem se rozhodl pro benzín. Vyšší spotřeba mi tak nevadí. Benzínový motor má obecně levnější údržbu, není tak náročný jako naftový.
/F/I/A/T/ Multipla 1.6 100 16V, r. v. 2001
Šťastnou cestu!
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od kubiii »

Jak říká andreapipo. Mám to zhruba stejně.

Nafťa v Multi asi není špatná, ale při nízkým nájezdu (tak do 15 - 20tis) bych vsadil na benzín. Ten motor je dobrej a i s třináctimetrákovým autem slušně zahýbe, samozřejmě to není žádná závodnička, ale to se asi po mlokovi ani nechce. Jen bych upozornil na poměrně strmé převody (u benzínu), kdo jezdí často po dálnici, bude mu chybět šestka. Hlučnost je v pohodě, spotřeba záleží na režimu jízdy, je to v jednom tématu. U benzínu je výhodou, mimo nižších nákladů na údržbu a opravy samotného motoru, také to, že přece jen méně trpí přední náprava, taky je tu o tom nějaké poměrně aktuální téma.

Každopádně všechno má svoje pro a proti, předpokládám, že nějaký majitel nafťáku to tu popíše ze svého pohledu a taky bude mít pravdu. Myslím ale, že se dá celkem zodpověďně tvrdit, že ani benzínová 1,6 ani naftové varianty 1,9 v Multích nejsou nějak průserové motory, kterých by bylo třeba se a priori bát.
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
finmode
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 05 čer 2007, 21:49
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od finmode »

kubiii píše:Jak říká andreapipo. Mám to zhruba stejně.


Každopádně všechno má svoje pro a proti, předpokládám, že nějaký majitel nafťáku to tu popíše ze svého pohledu a taky bude mít pravdu. Myslím ale, že se dá celkem zodpověďně tvrdit, že ani benzínová 1,6 ani naftové varianty 1,9 v Multích nejsou nějak průserové motory, kterých by bylo třeba se a priori bát.
To co píšeš je pravda . Každý si musí srovnat v hlavě svoje potřeby a nároky na toto ,ale i jiné auto . Prostě jezdíš hodně = nafta ; jezdíš málo = benzín ; nebo také k jakému palivu máš lepší přístup (zdroj). :?
Multipla "BOBINA" 1,9 JTD rv.2001
Kubanec
Fiaťák
Příspěvky: 128
Registrován: 18 úno 2007, 09:54
Bydliště: Cheb

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od Kubanec »

Ahoj hlasuju pro naftu nejen protože ji mám ,ale i pro klidnější styl jízdy a větší krouťák,pochopitelně pokud najedeš 6000km za rok tak to neřeš a kup benál.Kubas
Kubas
r.v.2000 294 000km MLOK/multipla/prodáno
r.v.2005 53 300km Fiat Idea červená
r.v.2006 160 000km Multipla ll /mlok podruhé/
r.v.2008 13800km SUZUKI SV 650
bikus
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 224
Registrován: 10 led 2008, 20:30
Bydliště: Sušice, KT
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od bikus »

Nechci lobovat za naftu, nebo natural, protože tohle vlákno nikdy nemůže skončit nějakým jednoznačným závěrem. Jen jsem si to pro zajímavost hodil do kalkulačky, a výsledek je takový, že: při průměrných oficiálních cenách PHM u nás Plzeňském kraji k únoru 2009, předpokládaném průměrném ročním nájezdu asi tak 7.500 km (to asi tak najede každý, kdo má rodinu, ikdyž nejezdí k moři...), dělá rozdíl v nákladech na PHM přesně 3.500,- Kč/rok. Samozřejmě že ve prospěch nafty, s tou se šetří pořád.

Nepočítám rozdíl v servisních nákladech na dieslový a benzínový motor. Benzíňáci tvrdí, že nám ropákům odchází turbo, žhavice, váha atd., já tvrdím že do benzínového motoru se ve 100.000 km taky docela slušně cpou peníze. Jaký je aktuální rozdíl v cenách stejně starých Mloků se stejným nájezdem km v autobazarech, nevím. To by bylo na delší rozbor.

Jestli se někdo rozhoduje, jaký druh pohonu, zvážil bych, jestli jezdí 80% jízd ve dvou, nebo furt v pěti, jestli chce tahat karavan, koně v přívěsu, nebo jachtu, jestli startuje auto třikrát týdně, nebo sedmkrát za den, jak dlouhá je nejkratší pojížďka, kterou s autem pravidelná jezdí atd. atd.


Příklad: Je jasný, že nafta nemá ráda v zimě při -10´C nastartovat, po kilometru zhasnout, čekat na dalšího maníka kterýho rozvezu do práce, pak zastavit po dalším kilometru u školky, pak znovu nažhavit a popojet k pumpě, kde si dávám každý ráno kafe. A taky nemá nafta ráda manželku, která nechápe jaký je rozdíl v palivech, kromě barvy pistole u pumpy, sedne ráno do nafty, dá jí čoud až jsou černý pátý dveře, protože jí to táta učil ve stodvacítce, aby jí nechcípla na sytič . . . . .
Prostě je třeba přemýšlet, jak jsem jezdil dodnes, nevěřte tomu, že od základu změníte s novým autem styl jízdy.
AlexAG
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 210
Registrován: 28 lis 2008, 19:46
Bydliště: Slovensko

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od AlexAG »

Ahoj, konečne mam čas a možem si s vami popisať. Kedže donedavna moja multa viac ako mesiac bola odstavena kôli poruche, kamoš mi pichol OKTAVKU 1,9 tdi 66 KW a poviem vam chalani bol som velmi prekvapeny. Akože interier a miesto v ňom do uvahy neberiem ide predovšetkym o motor. Spotreba, kruťak, zrychlenie, uplna pecka nehovorim že by som mu ešte zopar konikov nepridal ale na taky vykon to paradne šlape.Jedine čo mi vadilo bol zvuk motora, doteraz som jazdil stale z benzinovymi motormi a akosi zvuk dizlaku vomne nevyvolaval dobry dojem. Teraz sa musim priznať, zmenil som nazor aj napriek tomu že diesel ma možno vätšie naklady na udržbu ,keby som mal možnosť kupiť dalšiu Mulťu tak utčite bi to bolo JTD.
bikus
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 224
Registrován: 10 led 2008, 20:30
Bydliště: Sušice, KT
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od bikus »

4 Alex AG

Osobně jsem se setkal se zajímavými reakcemi lidí, které vezu uvnitř ve svém dieselovém Mlokovi, např.:

"...tyvoe to je fakt nafta - jo?! Dyť to není ani slyšet...!"
"...ale jak to, že to neklepe jako jiný nafťáky...?"
"...a kde máš votáčkoměr - jak poznáš, kdy máš řadit...?" (Moje odpověď: "S naftou je to jednoduchý: Teď, ve městě jedu na 4ku a hned u cedule na konci dám 5ku. O nic se nestaráš....". )

Já bych už dneska, po 15 tis. s naftovým Mlokem, asi za benzín neměnil. Ale přiznávám, jak jsem napsal výše, s naftou se musíte podle toho k motoru chovat. Přiznávám, že s benzínem bych jezdil o mnoho bezstarostněji.
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od kubiii »

Ještě mně napadl jeden ne nepodstatný argument pro benzín v případě, že se jedná o koupi ojetiny: nafťáky totiž mají většinou na tachometru mnohem větší porce, a když nemají, tak se tomu nedá moc věřit.

Na druhou stranu, při koupi novýho auta bych se nafty nebál, protože bych si ho příkladně hleděl a krmil jen lahůdkami.

Každopádně se všemi příspěvky výše souhlasím a stejně to nakonec bude o individuální úvaze a osobních prioritách, důležitý je, jak už jsem psal, že obě motorové varianty jsou v pohodě. Existují modely aut, které mají vyloženě problematické motorizace a to se mloka netýká...
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
stillo
Fiaťák
Příspěvky: 57
Registrován: 25 pro 2007, 12:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od stillo »

bikus píše:Osobně jsem se setkal se zajímavými reakcemi lidí, které vezu uvnitř ve svém dieselovém Mlokovi, např.:

"...tyvoe to je fakt nafta - jo?! Dyť to není ani slyšet...!"
"...ale jak to, že to neklepe jako jiný nafťáky...?"
"...a kde máš votáčkoměr - jak poznáš, kdy máš řadit...?" (Moje odpověď: "S naftou je to jednoduchý: Teď, ve městě jedu na 4ku a hned u cedule na konci dám 5ku. O nic se nestaráš....". )
Heheh, a ja sa smejem keď zoberiem nejakých kolegov na studenom motory (olej Castrol Magnatec GTX 5W-40) a sa ma pýtajú:
"To je diesel?"
"Nie nie, benzín". :)
Multipla 1.6 16V, 12/2007
AlexAG
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 210
Registrován: 28 lis 2008, 19:46
Bydliště: Slovensko

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od AlexAG »

Ahoj,a kolko maš na nom nabehane, šak to je neako skoro na 2007.
bikus
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 224
Registrován: 10 led 2008, 20:30
Bydliště: Sušice, KT
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od bikus »

4 stillo

...tak to mi fakt pobavilo, děkuju !
Ale s takovýmhle olejem, jako máš, tedy zjevně lehkoběžným, full-syn by to asi nemělo být slyšet, ne . . . ?!

Samozřejmě že já jsem ty postřehy kamarádů slyšel vesměs ve chvíli, když jsem je nakládal při jízdě, ne ránov lednu v garáži....
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od kubiii »

Už o tom šla řeč na jiným vlákně, že 1,6 má hydroštely a i v návodu je napsáno, že u studenýho motoru je během prvních chvil zvýšená hlučnost, než se vymezí vůle. Na druhou stranu můj ročník 99 se 145tis by si nikdo soudnej z dieselem nespletl ani při mínus 20, to se mi zdá divný...

Jinak bych si do do Mloka vysnil nějakej turbo-benzín, stačil by 1,8, něco jako TSI od VW... to by se mi líbilo :mrgreen: To by se trhal asfalt :twisted:
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
stillo
Fiaťák
Příspěvky: 57
Registrován: 25 pro 2007, 12:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od stillo »

AlexAG píše:Ahoj,a kolko maš na nom nabehane, šak to je neako skoro na 2007.
Nič sa nebojte, podľa mňa je všetko v poriadku. Mám cca 28 000km.
Som verný iba svojej Multiple, divné, že nikdy som nemal možnosť sa previezť v inej, takže nemôžem porovnať. Čo sa zvuku týka, ako už bolo spomínané (pri studenom má prvých pár minút iný zvuk...).
No horšie je, že niekedy na diaľnici omylom vyradím 5-tku, pretože hľadám chýbajúcu 6-tku :? (tých cca 3800ot/min pri 130kmh je na mňa moc)
Multipla 1.6 16V, 12/2007
Uživatelský avatar
kubiii
Znalec
Příspěvky: 597
Registrován: 27 srp 2008, 23:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzín nebo nafta ? ? ? ?

Příspěvek od kubiii »

stillo píše: No horšie je, že niekedy na diaľnici omylom vyradím 5-tku, pretože hľadám chýbajúcu 6-tku :? (tých cca 3800ot/min pri 130kmh je na mňa moc)
A našels??? :lol:
Fiat Scudo
r.v. 2008, 201000 km
2.0 MultiJet 100kW
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Ostatní“