Olej

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

oldoss
Znalec
Příspěvky: 622
Registrován: 02 úno 2009, 17:59

Olej

Příspěvek od oldoss »

Zdar Fiaťáci. Chcel by som sa trošku poinfo. Mám Punto Sporting 1.2 16v 03 A pozeral som v múdrej knihe od fiatu, že odporúča Seléniu 20k 10W40 polosintetiku. Ja som ten olej kúpil, len ked som pozeral tak na krabicu od oleja je plná syntetika. Ako nalial som ho tam a šlape celkom gúúd. Nemalo by sa s ním nič stať či ako to je pri týchto olejoch. Moc do aut sa zase nevýzanám. Je to moja prvá kára do vtedy som sa o tieto veci nezaujímal. Dík za každú odpoved.
Fiat Punto 1,2 16V Sporting.
Reklama
 

Uživatelský avatar
mad mike
Všeználek
Příspěvky: 1872
Registrován: 20 říj 2008, 18:33
Bydliště: Olomouc

Re: Olej

Příspěvek od mad mike »

já jsem ho kupoval taky a je pro punto doporučený, takže pohoda a je jedno jestli je to syntetika nepo polo. je napísané - musí byt.
nějaké info:http://oleje.cz/index.php?left=main&page=clanky_mytus3
Fiat Freemont 2.0 125kw 4x4
Fiat Marea weekend 1,6 16V 76kW
Fiat Punto II 1,8 16V Hgt, 96kW azurový démon, na ND
Fiat Tipo 1,7D dgt http://www.fiattipo.net už jen ve vzpomínkách
Petr1968
Všeználek
Příspěvky: 1268
Registrován: 21 bře 2009, 16:39

Re: Olej

Příspěvek od Petr1968 »

AGIP
corleone
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 271
Registrován: 07 led 2008, 19:41

Re: Olej

Příspěvek od corleone »

Doporučuju přečíst ten článek.
I podprůměrně inteligentnímu šimpanzovi pak dojde, že nezáleží na značce, ale na viskozitě a specifikaci oleje (např. podle API).
Stručně řečeno - 10W40 je dnes stejný olej, ať ho vyrábí Selena, Shell, Paramo nebo Marťani na Saturnu.
Punto 55S Mk I
Graun
Znalec
Příspěvky: 683
Registrován: 03 zář 2008, 20:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej

Příspěvek od Graun »

corleone píše:Doporučuju přečíst ten článek.
I podprůměrně inteligentnímu šimpanzovi pak dojde, že nezáleží na značce, ale na viskozitě a specifikaci oleje (např. podle API).
Stručně řečeno - 10W40 je dnes stejný olej, ať ho vyrábí Selena, Shell, Paramo nebo Marťani na Saturnu.
Njn, ale nekup si Selenii za 520kc/2litry :D
Osobne liju do motoru 10W40 v zavislosti na aktualni nabidce (nepreferuji nejakeho spesl vyrobce). Dneska je nabidka celkem vyrovnana co se tyce kvality oleju. Staci si vybrat.
F/I/A/T MAREA WEEKEND 1.6 16V ELX 7/1998 76kW
F/I/A/T PUNTO 1.2 8V ELX 11/1999 44kW (MK2)
elektromusic
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 320
Registrován: 11 srp 2008, 22:33
Bydliště: Kosice-sidl. THC

Re: Olej

Příspěvek od elektromusic »

Ja som vždy lial do punta Valvoline Maxlife 10W40 ...a spokojnosť..nikdy mi ho nežralo a auto ide ako hodinky po motoristickej stranke..už ho budem pomaly musieť meniť a stale mam po maximum risky a nedolieval som ešte vobec od vymeny :)
Uživatelský avatar
mad mike
Všeználek
Příspěvky: 1872
Registrován: 20 říj 2008, 18:33
Bydliště: Olomouc

Re: Olej

Příspěvek od mad mike »

Graun píše:
corleone píše:Doporučuju přečíst ten článek.
I podprůměrně inteligentnímu šimpanzovi pak dojde, že nezáleží na značce, ale na viskozitě a specifikaci oleje (např. podle API).
Stručně řečeno - 10W40 je dnes stejný olej, ať ho vyrábí Selena, Shell, Paramo nebo Marťani na Saturnu.
Njn, ale nekup si Selenii za 520kc/2litry :D
Osobne liju do motoru 10W40 v zavislosti na aktualni nabidce (nepreferuji nejakeho spesl vyrobce). Dneska je nabidka celkem vyrovnana co se tyce kvality oleju. Staci si vybrat.
jo je to balík, ale já ji koupil(a rovnou 5 litrů) :D a motor je spokojený.a s tím, že jde o stejný olej, at je jakýkoli výrobce si dovolím nesouhlasit. těžko bych se odvážil do Punta nalít olej 10W40 z LIDLU(300kč/5L) který jsem lil do Tipa, jelikož žralo víc oleje než nafty
Fiat Freemont 2.0 125kw 4x4
Fiat Marea weekend 1,6 16V 76kW
Fiat Punto II 1,8 16V Hgt, 96kW azurový démon, na ND
Fiat Tipo 1,7D dgt http://www.fiattipo.net už jen ve vzpomínkách
xeromax
Všeználek
Příspěvky: 1525
Registrován: 13 srp 2008, 18:02
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej

Příspěvek od xeromax »

ja som vlani v auguste ked som punta kupil nalial valvoline durablend 10W40, doteraz nezozral ani kvapky, trosku sa cudujem lebo zacal trochu presakovat, ale na ryske ukazovalo stale cca rovnako
FIAT PUNTO II 1.2 8V 44kW EL
2009 -- 129,6dB
2010 -- 133,5dB
http://fotoalbumy.azet.sk/xeromax/my-punto/
http://www.xtuning.tk
Zambrotta
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 24 říj 2007, 11:04

Re: Olej

Příspěvek od Zambrotta »

Já do svého PUNTA II 16V dávám olej 5W30 Kuttenkeuler 560kč/4l. Za rok klesla hladina z max na min, najel jsem 12.000km a před měsícem měnil. Motor je krásně tichoučký. Servisák si myslel, že motor vůbec nejede. Prostě je to SUPER car. :D
oldoss
Znalec
Příspěvky: 622
Registrován: 02 úno 2009, 17:59

Re: Olej

Příspěvek od oldoss »

corleone píše:Doporučuju přečíst ten článek.
I podprůměrně inteligentnímu šimpanzovi pak dojde, že nezáleží na značce, ale na viskozitě a specifikaci oleje (např. podle API).
Stručně řečeno - 10W40 je dnes stejný olej, ať ho vyrábí Selena, Shell, Paramo nebo Marťani na Saturnu.

Nie su náhodou marťani z Marsu? :D
Fiat Punto 1,2 16V Sporting.
Uživatelský avatar
l-cizek
Znalec
Příspěvky: 740
Registrován: 26 kvě 2008, 18:11
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej

Příspěvek od l-cizek »

mad mike píše:
Graun píše:
corleone píše:Doporučuju přečíst ten článek.
I podprůměrně inteligentnímu šimpanzovi pak dojde, že nezáleží na značce, ale na viskozitě a specifikaci oleje (např. podle API).
Stručně řečeno - 10W40 je dnes stejný olej, ať ho vyrábí Selena, Shell, Paramo nebo Marťani na Saturnu.
Njn, ale nekup si Selenii za 520kc/2litry :D
Osobne liju do motoru 10W40 v zavislosti na aktualni nabidce (nepreferuji nejakeho spesl vyrobce). Dneska je nabidka celkem vyrovnana co se tyce kvality oleju. Staci si vybrat.
jo je to balík, ale já ji koupil(a rovnou 5 litrů) :D a motor je spokojený.a s tím, že jde o stejný olej, at je jakýkoli výrobce si dovolím nesouhlasit. těžko bych se odvážil do Punta nalít olej 10W40 z LIDLU(300kč/5L) který jsem lil do Tipa, jelikož žralo víc oleje než nafty
já taky nesouhlasim...ted budu měnit motor a do něj budu lejt asi Shell Helix... měl by čistit od usazenin, tak uvidim :wink:
keomatepo
Fiaťák
Příspěvky: 98
Registrován: 11 zář 2008, 21:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej

Příspěvek od keomatepo »

xeromax píše:ja som vlani v auguste ked som punta kupil nalial valvoline durablend 10W40, doteraz nezozral ani kvapky, trosku sa cudujem lebo zacal trochu presakovat, ale na ryske ukazovalo stale cca rovnako
tento olej lejem do mojho punta aj ja, od vymeny som dolial asi 2,5l oleja, chvalabohu ze idem na vymenu, inak by som zase vymienal. Moze to byt sposobene tym, ze z casu na cas jazdim na tom aute trosku agresivnejsie?? :)
Špunto 75, 1.2 8V, 54kW :)
dB Drag Nitrianske Rudno ´09 - 130,5 dB @ 56Hz
Uživatelský avatar
slavek311
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 234
Registrován: 26 dub 2007, 17:01
Bydliště: Morava-Beskydy

Re: Olej

Příspěvek od slavek311 »

keomatepo píše:
xeromax píše:ja som vlani v auguste ked som punta kupil nalial valvoline durablend 10W40, doteraz nezozral ani kvapky, trosku sa cudujem lebo zacal trochu presakovat, ale na ryske ukazovalo stale cca rovnako
tento olej lejem do mojho punta aj ja, od vymeny som dolial asi 2,5l oleja, chvalabohu ze idem na vymenu, inak by som zase vymienal. Moze to byt sposobene tym, ze z casu na cas jazdim na tom aute trosku agresivnejsie?? :)
agresiví jízda ma trochu vliv na spotřebu oleje,ale hlavní příčinou jsou opotřebované nebo tvrdé gufera na ventilech,ale vím,že mužou být gufera vyměněná a olej té nejlepší značky a stejně si to ten olej vezme.Prostě u Punt jeden motor žere méně a druhý více oleje.
Stilo hatchback 1,6 r.v.01,Ba+CNG
corleone
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 271
Registrován: 07 led 2008, 19:41

Re: Olej

Příspěvek od corleone »

oldoss píše:Nie su náhodou marťani z Marsu? :D
Jsou, ale na Saturnu vyrábějí nejhustotuzing oleje.

Ale abych se jen nehádal, s motory FIRE 2. generace nemám osobní zkušenost, takže si tam lejte, na co komu kapsa stačí. Motory FIRE 1. generace (750, 999 a 1108 ccm) jsou ale konstruované na minerální olej 15W40 API SG, což byl v té době nejhustovotuzenější olej.
Dnes je co do obsahu aditiv kvalitnější i ten 10W40 API SL z Tesca nebo Lidlu, ale pro tyhle motory to není to pravé ořechové - ne proto, že by ty oleje stály za pendrek (stejně nejspíš tečou ze stejné rafinerie jako ty "značkové"), ale proto, že ho tyhle motory budou nutně spotřebovávat víc než oleje 15W40 kvůlivá jeho jiné viskozitě.
Ostatně o motorech FIRE 1. generace se říká, že jsou tak dokonale "blbuvzdorné", že jezdí snad i s vazelinou :lol:.
Punto 55S Mk I
Uživatelský avatar
mad mike
Všeználek
Příspěvky: 1872
Registrován: 20 říj 2008, 18:33
Bydliště: Olomouc

Re: Olej

Příspěvek od mad mike »

no tak vazelínu jsem na vlastní oči viděl v motoru octavie a nejela, a to ten motor měl okolo 90tisíc
Fiat Freemont 2.0 125kw 4x4
Fiat Marea weekend 1,6 16V 76kW
Fiat Punto II 1,8 16V Hgt, 96kW azurový démon, na ND
Fiat Tipo 1,7D dgt http://www.fiattipo.net už jen ve vzpomínkách
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“