Samovolné zvyšování otáček motoru

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

armaman
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 26 dub 2009, 15:42
Bydliště: Doma

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od armaman »

pokial sa nemylim tak ak si konektor od krokoveho motorceka odpojil tak zostal v povodnej polohe nakolko jeho polohu nemalo co zmenit jeho princip je zalozeny na zmene z otacaveho pohybu na posuvny.

Ja som tento problem mal tiez a pomohlo ,teda aspon v to dufam, nasledovne.
Vycistenie krokoveho motorka a jeho premazanie, vymena kablov a sviecok, kontrola hodnot odporu na vsetkych sucastiach zapalovania, precistenie skrtiacej klapky a sacieho potrubia, a co nema asi kazdy tak po poruche aj oprava generatora impulzov rychlosti vozidla nakolko mi RJ signalizovalo tuto chybu a tiez aj to, ze mi prestal ukazovat tachometer ktory s tymto zariadeni uzko suvisi. No a v neposlednej rade to bolo pridanie aditiva do paliva.

Efekt? tak ten som postrehol v zivosti vozidla a hlavne mi prestali kolisat otacky.

chapem ,ze moje vozidlo je typovo odlisne no navod moze byt pouzity univerzalne.
Fiatu už "nefandím"
Reklama
 

Uživatelský avatar
Plecháč Tony
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 388
Registrován: 25 bře 2008, 21:22
Bydliště: Plzeň

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od Plecháč Tony »

Jak funguje ten krokovej motorek vim do do posledního detailu i přes elektromagnetický pole a maxwellovi rovnice ;-)

Jde mi o to, že otáčky kolísaly, i když byl odpojenej, tudíž nehybnej... A nebylo to to běžný kolísání otáček kdy je slyšet jak motor trošku zavrčí a ručička se hýbe cca +/- 100ot. Tohle bylo tůrování jako když šlapeš na plyn a lítalo to +/- 1000ot. A zajímalo by mě, co to způsobovalo, nebo kde to spíš bralo vzduch a tak, když klapaka byla zavřená a krokáč nehybnej...
armaman
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 26 dub 2009, 15:42
Bydliště: Doma

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od armaman »

Toť tazka odpoved.
Mne to takto lietalo po tom co som vypol klimu. Pripadalo mi to akoby bateria bola s nej mierne vydojena a dobijanie nakolko malo vacsi odber na bateriu si pytalo vacsiu zataz. Je to moj nazor nevnucujem ho nikomu.
Je kopec veci ktore maju na samovolne zvysenie otacok vplyv. Je to individualne a tazko sa o detekuje. diagnostika nevyriesi a ani nezisti vsetko.
daco sa da zistit len intuiciou a vylozene nahodou
Fiatu už "nefandím"
Uživatelský avatar
Plecháč Tony
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 388
Registrován: 25 bře 2008, 21:22
Bydliště: Plzeň

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od Plecháč Tony »

Tak dneska to o sobě dalo zase vědět. Dojíždim ke křižovatce, tak sundam nohu z plynu a ejhle, auto stále nepatrně přidává a zrychluje. Tak tam dám neutrál a otáčky vyletí přes 5000. Plynovej pedál zaseklej nebyl a klapka byla zavřená, protože jsem hned kouknul do motoru. Vypnul jsem to a znova nastartoval. Opět to vyletělo na maximální otáčky. Tak jsem to znova vypnul, zahejbal jsem konektorem na krokovým motorku a na čidlu teploty nasávanýho vzduchu a od tý doby už je zase všechno OK. Takže je 90% šance, že to bude špatnej kontakt na jednom z těch dvou konektorů, ikdyž jsou oba čištěný a čistý... Škoda jen, že jsem neodpojil jen jeden a nezkusil to, pak bych věděl jakej to byl... Možná je tam třeba taky překlesanej drátek u toho konektoru...

Uvidíme, až se zase v MK1 1.1 ozve skrytý tempomat :-D
corleone
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 271
Registrován: 07 led 2008, 19:41

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od corleone »

Se svou troškou do mlýna k tématu kolísání otáček na volnoběh, samovolnému zvyšování aj. legracem, které se tu pořád vracejí:
U 55 od sacího potrubí vede gumová hadička k snímači podtlaku, je umístěný pod tím černým plastovým krytem nahoře na přepážce mezi motorovým prostorem a kabinou. Pokud tahle hadička v místě připojení k sacímu potrubí zteří, udělá se na ní díra (u mě zespodu, takže nebyla vidět) a motor tak přisává falešný vzduch - směs je řidší, snímač podtlaku pro regulaci hlásí bludy - ŘJ se to zmateně snaží napravovat - předstih a správná bohatost směsi jde do háje - blbne to.
Stačilo z té hadičky uříznout 2 cm a znovu ji narazit :idea:
Punto 55S Mk I
Uživatelský avatar
Plecháč Tony
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 388
Registrován: 25 bře 2008, 21:22
Bydliště: Plzeň

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od Plecháč Tony »

No, tu hadičku už jsem zkracoval 2x, ale díra v ní není. Jen byla vždycky dost zpuchřelá tak jsem to zaříznul. Teď už bych musel dát novou, protože už je tak akorát ;-)
Stanislav Valehrach
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 31 srp 2009, 00:23

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od Stanislav Valehrach »

martl píše:Takže ty vyžvejkaný šroubky se mi povedlo konečně vyšroubovat. Byla to hrozná práce ale nakonec se povedlo. Krokový motorek jsem vyčistil, těleso kde motorek sedí taky a dal jsem tam šroubky se šestihranou hlavou na osmičku klíč. Nyní se otáčky drží (zahřátý motor) zhruba na 850. Takže můžu všem co mají taky takové problémy jen doporučit vyčištění krokového motorku :!: :!: :!:
Cau prosim te mam stejny problem, plavou me otacky za studena i za tepla. Kde najdu ten krokovy motorek? Zkusim to vycistit. Dik
Petr1968
Všeználek
Příspěvky: 1268
Registrován: 21 bře 2009, 16:39

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od Petr1968 »

Je našroubovaný na tělese vstřikování.V posledním měsíci života tohle dělal i můj Favin,ale už jsem to neřešil. Teoreticky to může dělat i snímač polohy klapky,ale ten je tak těsný,že nečistoty tam nepronikají.Jedině,že by byly opotřebené ty plíšky co běhají po odporové dráze. Ta fotka je samozřejmě Favo BMM s odšroubovaným snímačem polohy klapky a vlevo je přišroubovaný mototorek pohonu šk. Fiat to má téměř stejné. Obrázek
Uživatelský avatar
lolo26
Fiaťák
Příspěvky: 99
Registrován: 20 led 2007, 23:48

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od lolo26 »

može to robiť aj snímač teploty chladiacej kvapaliny. ja som mal v háji ten
makoo2
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 29 pro 2008, 18:04

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od makoo2 »

Zdravim, tiez mi po zahriati motora blbnu otacky, ked dam dolu nohu z plynu, pomali klesaju, kolisu a samovolne sa zvysuju. Robi to len niekedy. Precistil som skrtiacu klapku (zatial nie sprayom), prestrekol konektory. Mal by tu byt manual, kde je navod ,ako sa da premerat potenciometer skrtiacej klapky, ale nemozem to najst ... neviete niekto poradit ? Ja som to meral, su tam 3 vyvody, ale ako potenciometer pri merani sa to moc nesprava. Jedna sa o punto2 1.2 8v.
rybicak
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 18 srp 2011, 21:14

Re: Samovolné zvyšování otáček motoru

Příspěvek od rybicak »

Zdar take mam takovy problem stima otackama. Punto mam uz 4 roky a dela to porad. Zezacetku to jeste slo ale ted v polsednim dobe se to zhorsuje zhorsuje cimdal tim vic a vic. A uz se me stava ze to nemuzu ani nastartovat. Nejak jsem to neresil ale ted budu muset. Pritelkine ma take punto a to to nedela. Je to zajimavy.
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“