DISKUZE - Motorové oleje

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
jery
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 23 bře 2006, 17:25

DISKUZE - Motorové oleje

Příspěvek od jery »

nepoužíváte někdo olej hekra 5W 40 nějak se mi ztrácí olej.dával jsem castrol ale kašlu na to je to drahý.
Reklama
 

Patrik
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 15 úno 2006, 10:07
Bydliště: Velká Morava

Příspěvek od Patrik »

Kupovali jsme Mogul Racing 5W-40 (4l za 510Kč s DPH), taky se olej trošku ztrácel rychleji. Předtím Selenia 10W-40 s minimální spotřebou. Teď přecházím na Mogul GX-FE PRO 10W-40 (4l za 400Kč s DPH).

Do starýho Una Turba 105PS jsem lil Mogul GX 15W-40. Spotřeba byla nulová, což je u turba nevídaný úspěch ....

Co doporučíte vy ostatní ?
Groupe F.I.A.T. forever ! Uno Turbo i.e. Mk1, Punto 1.2 16V ELX Mk2
lacin
Znalec
Příspěvky: 991
Registrován: 05 lis 2005, 13:04
Bydliště: taky JM

Příspěvek od lacin »

Ja tam liju to, co je po ruce, ale nic horsiho, nez polo, nebo plnou synteniku bych tam nedal.... V Unu litrovym sem jezdil Seleniu 10W-40, trocha oleja to zralo, tak sem dolival co prislo pod ruku, at uz Castrol 5W-40, nebo Mogul 10W-40. Tedka sem si sehnal za dobry penize ESSO Ultra 10W-40, tak se bude jezdit na to... Koupil sem si zrovna celej 60ti litrovej barel, takze cela rodina bude jezdit na co??? Kazdopadne na Puntu sem si motor spravil, takze olej nezere....
Hustokrutost
Vasek
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 21 úno 2006, 21:39
Bydliště: Uhersky Brod

Olej

Příspěvek od Vasek »

Nekolik mych postrehu ...
Venoval jsem doslova nekolik stovek hodin studiu oleju a sbíráni informacii o nich. Nebudu rozebirat teorii zakladovych oleju delanych z tzv. zapadni (Belgie) a vychodni ropy ...
Spise nekolik drobnych zaveru - predevsim bych se u noveho popr. novejsiho auta drzel oleje predepsane viskozity a snazil bych se pouzivat jednu znacku oleje - (i kdyz ja sam to nedodrzuju, ale ja nekupoval nove auto).
Praxe z Punta - mam doporuceny olej 10W/40 - zacinal jsem na oleji Shell Helix Plus 10W/40 (asi nejlepsi, ale drazsi), pozdeji OMV Control light 10W/40 a ted pouzivam asi tretim rokem FUCHS TITAN CARAT 10W/40. Ten asi vychazi cenove celkem slusne - 5 l cca 600 Kc a vzhledem k mym zkusenostem s nim u neho asi zustanu.
Jinak v soucasnosti mam na PUNTU najeto asi 140 000 km, rocne ujedu cca 12 - 15 000 km, moje spotreba oleje (dolevani) je tak kolem 1 l na ten 1 rok tzn. asi 12 000 km. A to POZOR - muj styl jizdy je vzhledem k oleji ten nejhorsi mozny - pojizdeni na kratke vzdalenosti cca 70% vsech jizd.
Nejsem si uplne jist, zda bych tam daval 5W/40 popr. lepsi (max. bych ho doleval od stejne znacky pres zimu do 10W/40) - duvod - lepsi olej sice zlepsi zimni starty, motor je drive mazan, ALE ve starsim motoru rozpusti usazeniny (i ty "dobre" - motor pak muze hure tesnit). Pokud bych to teda menil za plnou syntetiku, tak bych pres tim pouzil asi perfektni vyplach motoru a nejakych vhodnym cisticem abych max. odstranil usazeniny.
A drzel bych se syntetik z tzv. zapadni ropy (asi Belgie) nebo Shell (ne vsechny jeho oleje u nas). A dle me nemene dulezity vzhledem k udrzovani kvality oleje je i styl jizdy a udrzovani jeho spravne hladiny.
Jinak zrovna Vami uvadeny Castrol (ne zcela vhodna skladba oleje - neverte reklamam) je dle odborniku na oleje spise horsi typ oleje ... :wink:
Vasek
Abarth
Fiaťák
Příspěvky: 153
Registrován: 12 lis 2005, 21:57
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Abarth »

Selenia RACING - Plně syntetický motorový olej pro benzínové motory s nasáváním, s turbodmýchadlem a víceventilové, používaný pro motory sportovních a závodních vozidel. Selenia Racing byl vyroben FL Group za účelem jejího použití pro sportovní vozidla, která vyrábí Alfa Romeo a Maserati, což nevylučuje jeho plnou použitelnost ve vozidlech sériové výroby.
SAE 10W-60
Je pravej Italskej a nic jiného tam nepatří!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jdown
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 16 led 2006, 09:55
Bydliště: Klášterec nad Ohří

Příspěvek od Jdown »

Abarth píše:Selenia RACING - Plně syntetický motorový olej pro benzínové motory s nasáváním, s turbodmýchadlem a víceventilové, používaný pro motory sportovních a závodních vozidel. Selenia Racing byl vyroben FL Group za účelem jejího použití pro sportovní vozidla, která vyrábí Alfa Romeo a Maserati, což nevylučuje jeho plnou použitelnost ve vozidlech sériové výroby.
SAE 10W-60
Je pravej Italskej a nic jiného tam nepatří!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Přesně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink:
Fiat Brava 1.6 16v 1999
Radus
Fiaťák
Příspěvky: 94
Registrován: 17 úno 2006, 11:10
Bydliště: JM
Kontaktovat uživatele:

castrol

Příspěvek od Radus »

Taky by me zajimalo jak nekdo prisel na to, ze Castrol neni dobry olej. Pouzival jsem jej v Seatu cordoba 1,9 D "5w40", predtim tam byl nejaky esso ci co. Zkusenosti jsou takove: auto po vymene se stavalo zivejsim, spotreba nafty klesla a celkove motor slapal perfektne, proto i to punta dam Castrol 10w40 Castrol magnetic GTX, verim, ze i toto pak pojede jak hodinky. Jen se ted rozmyslim, jaky koupit olej do prevodovky, uvazoval jsem o oleji Repsol, ale ted mi v obchode doporucoval novy olej od Parama, ze se jim obzvlaste povedl a je dobry, ale paramo jsem lil tak to skodovky :).
lacin
Znalec
Příspěvky: 991
Registrován: 05 lis 2005, 13:04
Bydliště: taky JM

Příspěvek od lacin »

No, pravda, Kastról.... Nevim. Samozrejme kastról 15W-40 nepatri ani do sekacek. Uz sem videl Alfu 147, ktere se propalily pisty skrz kastrola... :-) Samozrejme pokud je to 10W-40, tak je uplne jedno, jestli je to Mogul, nebo Selenia nebo co. Ja sem v zivote rozdil mezi olejama nepoznal. Kdyz se dete zeptat do Mogulu, kterej olej je nejlepsi, tak co asi reknou? Kdyz sem se ptal v Essu, co by me doporucili, doporucili mi Esso... Divny, ze? :-D

Ale vseobecne: Kastról je normalni olej, nicim horsi, nicim vyjimecny, krom ceny. Ta je vice, nez vyjimecna... :-) Mimochodem Selca Rejsink taky nic levnyho.
Hustokrutost
Radus
Fiaťák
Příspěvky: 94
Registrován: 17 úno 2006, 11:10
Bydliště: JM
Kontaktovat uživatele:

Castrol

Příspěvek od Radus »

Castrol me vyjde 5 L za 1200,- coz neni tak strasny, sam jsem zvedavy jak se ukaze, ale i v obchode mi kamos doporucil castrol, lije ho do audi a taky dobry. Kazdopadne kdyz se tam neda nejaky fritak, tak by to snad melo byt dobry :lol:
Abarth
Fiaťák
Příspěvky: 153
Registrován: 12 lis 2005, 21:57
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Abarth »

Jasně že Selenia není levný olej ale je to to pravé a nějakých 340-400 za litr za to stojí!!!
Vasek
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 21 úno 2006, 21:39
Bydliště: Uhersky Brod

Oleje

Příspěvek od Vasek »

Nemam ted moc casu,ale ... ztotoznuji se temer 100% s clankem na netu, stoji minimalne za precteni.

http://www.mjauto.cz/newdocs/oleje.htm

Vynatek z clanku ...
Chtěl bych se zmínit o velmi oblíbeném oleji Castrol GTX 3. Tento olej se začal vyrábět snad ještě v době, kdy jsem seděl na nočníku. Už tehdy nepatřil mezi špičku, byl a je velmi oblíben proto, že proti tuzemským olejům pomaleji černá. Ovšem to byla dlouho jeho jediná pozitivní vlastnost. Jeho cena je na to, co skutečně umí, velmi vysoká. V testech v Německu byl vyhodnocen jako vůbec nejhorší minerální olej na trhu, hlavně co se týká vnitřní koroze motoru. Prostě špatné složení aditiv. Dlouho byl konkurentem Mogulu Super, přestože neměl lepší vlastnosti....

Panove, viskozita oleje neni vsechno ! A rady kamarada nebo firemnich prodejcu ??? V zadnem pripade oleje 10W/40 nejsou stejne, jak si nekdo mysli....
Ja bych se drzel se svych znalosti a zkusenosti.
Jinak Selenia je pro Fiat idealni olej ! :wink:
Vasek
Jill
Fiaťák
Příspěvky: 63
Registrován: 23 led 2006, 08:23
Bydliště: Praha/Zlin

Příspěvek od Jill »

K tomuto snad jen jedno. Podle toho co je na oleje.cz je Castrol GTX 3 mineralni olej 15W-40, do Punta se ale lije Castrol GTX Magnatec, syntetika 10W-40..... takze tak... :o
Patrik
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 277
Registrován: 15 úno 2006, 10:07
Bydliště: Velká Morava

Příspěvek od Patrik »

CASTROL ne ! Ztotožňuji se s Lacinem. Normální olej za nenormální peníze.
Oleje řady GTX patří tak na mazání řetězů horských kol, a přesto cena odpovídá běžnému automobilovému oleji :). Magnatecy jsou dobré oleje, ale pokud přihlédnu k ceně, je to zase olej podřadný. Castrol je dobrý jen pro ty, co rádi platí víc, než platí ostatní (i tací lidi jsou..). Každopádně marketing má Castrol prostě skvělý.
Groupe F.I.A.T. forever ! Uno Turbo i.e. Mk1, Punto 1.2 16V ELX Mk2
Vasek
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 21 úno 2006, 21:39
Bydliště: Uhersky Brod

Příspěvek od Vasek »

To jill:
Ano, mas pravdu, ve clanku se odkazuji na miner. olej, ale mel sis ho precist cely, mozna bys pak pochopil princip fi Castrol. Zkus to jeste jednou ... :P
Vasek
lacin
Znalec
Příspěvky: 991
Registrován: 05 lis 2005, 13:04
Bydliště: taky JM

Příspěvek od lacin »

radus: pokud ti prijde normalni davat do 55tky Punta olej 5 litru za 12 kil, tak ok... To by me mohl doporucovat sam panbuh, ale do obyc 10W-40 bych tolik penez nikdy nedal... ;-)

Vasek ma pravdu, ikdyz takovy drama z toho delat taky nemuzeme... ;-) Jo, kdybych mel vykonnej a hodne zatezovanej motor, tam bych si rozmyslel, co tam liju... Ale zrovna laik nejsem... ;-) Pravda, nestravil sem mesice v laboratori testovanim oleju, ja dam na to, co mam vyzkouseny... A v tom clanku maji pravdu v tom, ze se z LPG delaji usady jako krava... A jestli od toho odpomuze nejakej olej, to sem nezkousel... Ale je to mozny...

Ale ze nekterej olej stejne specifikace ma motor zklidnit, nebo ztisit... Nevim. Psychicky urcite. Kdybych tam nalil olej za 12 kil, tak bych si to ticho taky vsugeroval... :-D
Hustokrutost
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“