Hučení pneumatik

Moderátor: peta.smolik

sazynek
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 09 pro 2008, 20:23

Hučení pneumatik

Příspěvek od sazynek »

Zdarec Fiaťáci,
mám opět dotaz na vaše zkušenosti.Začátkem dubna jsem přezul na letní přehodil jsem přední gumy do zadu a naopak a začalo se ozývat hučení.Ze začátku jsem to neřešil ,ale postupem času se to zhoršuje.Jen upřesňuji ,že mám gumy z výroby Bridgestone Turanza ER300 16" a je na nich najetý max 6tisíc.Geometrie je v pořádku ložiska a tlumiče taky.Přesto je na vnější straně pláště hromada otřepů a připadne mi že guma je nerovnoměrně sjetá.Každopadně správný tlak a podvozek OK dělají Vám vaše auta něco podobnýho projevuje se to hlavně na lepších silncích okolo 80km/h Je to hukot a při překročení 100 je klid.(nebo to už není slyšet tolik).Přijde mi, že to dělá hlavně zadek.Díky za rady.Mám Lineu 1.4 T jet.Jinak super kára.
Fiat Linea 1.4 T Jet 88KW
Reklama
 

Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od peta.smolik »

sazynek píše:Zdarec Fiaťáci,
mám opět dotaz na vaše zkušenosti.Začátkem dubna jsem přezul na letní přehodil jsem přední gumy do zadu a naopak a začalo se ozývat hučení.Ze začátku jsem to neřešil ,ale postupem času se to zhoršuje.Jen upřesňuji ,že mám gumy z výroby Bridgestone Turanza ER300 16" a je na nich najetý max 6tisíc.Geometrie je v pořádku ložiska a tlumiče taky.Přesto je na vnější straně pláště hromada otřepů a připadne mi že guma je nerovnoměrně sjetá.Každopadně správný tlak a podvozek OK dělají Vám vaše auta něco podobnýho projevuje se to hlavně na lepších silncích okolo 80km/h Je to hukot a při překročení 100 je klid.(nebo to už není slyšet tolik).Přijde mi, že to dělá hlavně zadek.Díky za rady.Mám Lineu 1.4 T jet.Jinak super kára.
A máš správně směrovou charakteristiku? Jestli si to náhodou nepřehodil obráceně ? Správně to má být pravá přední na pravá zadní, levá přední na levá zadní a taky na boku gumy bejvá šipka kam se má kolo točit.
Taky je možný jestli přezouváš na jedny kola zimní i letní gumy že máš otočený gumy zevnitř ven prostě nazutý obráceně
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
sazynek
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 09 pro 2008, 20:23

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od sazynek »

No to právě ne, na zimacích mám 15" plecháče, kdežto letní mám 16" liťáky originál.Takže přezutím určitě ne co se týče záměny tak na turanzách jsem si nevšiml žádné šipky pro označení rotace jak je to třeba na zimních je tam jen nápis určující vnitřní a vnější stranu a to je v pořádku.Všechny kola májí označení správně.No a co se týče té záměny tak nevím jak to poznat ? Přemýšlím že sjedu do pneuservisu aby je zkusili vyvážit a mrknout ještě tam protože jinak už fakt nevím.
Fiat Linea 1.4 T Jet 88KW
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od peta.smolik »

sazynek píše:No to právě ne, na zimacích mám 15" plecháče, kdežto letní mám 16" liťáky originál.Takže přezutím určitě ne co se týče záměny tak na turanzách jsem si nevšiml žádné šipky pro označení rotace jak je to třeba na zimních je tam jen nápis určující vnitřní a vnější stranu a to je v pořádku.Všechny kola májí označení správně.No a co se týče té záměny tak nevím jak to poznat ? Přemýšlím že sjedu do pneuservisu aby je zkusili vyvážit a mrknout ještě tam protože jinak už fakt nevím.
Musí tam bejt směr rotace a šipka kam se má kolo točit
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od peta.smolik »

peta.smolik píše:
sazynek píše:No to právě ne, na zimacích mám 15" plecháče, kdežto letní mám 16" liťáky originál.Takže přezutím určitě ne co se týče záměny tak na turanzách jsem si nevšiml žádné šipky pro označení rotace jak je to třeba na zimních je tam jen nápis určující vnitřní a vnější stranu a to je v pořádku.Všechny kola májí označení správně.No a co se týče té záměny tak nevím jak to poznat ? Přemýšlím že sjedu do pneuservisu aby je zkusili vyvážit a mrknout ještě tam protože jinak už fakt nevím.
Musí tam bejt směr rotace a šipka kam se má kolo točit
Koukal jsem na ten dezén na netu a myslím že tam ta šipka musí bejt protože pneu má 4 drážky a z nich ta druhá není rovná takže zkus se podívat pořádně na oba boky pneumatiky
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od Buchtič »

Jako když je jedna strana gumy označená inside a druhá outside, tak je to snad jasný a proč by tam měl bejt směr rotace?
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od peta.smolik »

Buchtič píše:Jako když je jedna strana gumy označená inside a druhá outside, tak je to snad jasný a proč by tam měl bejt směr rotace?
To jo vnitřní a vnější strana ale co když jí dáš vlevo a nebo v pravo???
Vnitřní a vnější dodržíš ale co směrová charakteristika???
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Petr1968
Všeználek
Příspěvky: 1268
Registrován: 21 bře 2009, 16:39

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od Petr1968 »

Nic. Je pouze vnitřní a vnější
sazynek
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 09 pro 2008, 20:23

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od sazynek »

Jsem asi slepej já tam fakt žádnou šipku směru rotace nevidím díval jsem se fakt pořádně a nic... jedině zkusit přehazovat ale než se do toho pustím potřeboval bych aspoň vědět jak se orientovat teoreticky v těch dezénech jak poznat jak se má otáčet...
Fiat Linea 1.4 T Jet 88KW
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od peta.smolik »

sazynek píše:Jsem asi slepej já tam fakt žádnou šipku směru rotace nevidím díval jsem se fakt pořádně a nic... jedině zkusit přehazovat ale než se do toho pustím potřeboval bych aspoň vědět jak se orientovat teoreticky v těch dezénech jak poznat jak se má otáčet...
Když koukneš na ten dezén tak jedna ze středových drážek není rovná je jako by zvlněná z jedný strany
Pak chce vědět který ty kola ti fakt hučej
A taky aby lamely šly stejným směrem na všech kolech
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
sazynek
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 09 pro 2008, 20:23

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od sazynek »

No právě na to jsem se díval jenže pokud mám dodržet od výrobce vnitřní a vnější stranu kol tak to nejde otočit aby šly stejně.Dezen te zvlněné drážky je na vnitřní straně na obou stranách auta ,ale jinak už nic podle mě nesedí jenže když to otočím budu popírát značení výrobce...
Fiat Linea 1.4 T Jet 88KW
dalibordn
Fiaťák
Příspěvky: 58
Registrován: 04 led 2010, 21:59
Bydliště: Náměšť na Hané

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od dalibordn »

Kluci žádná šipka tam být nemusí.Pneu je jen jak již tady psal přede mnou Petr1968 vnější strana outside a vnitřní strana.To by pak musely být ještě levé a pravé a to snad ne.
Fiat Linea 1.3Mjet
Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od Buchtič »

Jak už jsem řekl, u asymetrických se rozlišuje pouze outside/inside. Potom vždycky druhá podle mě pusobí opačně a v tom je právě ten efekt. Směr se řeší pouze u směrových.

asymetrický dezén všechny pneu stejné, určena strana pneumatiky, která patří vně auta
(např.Conti Premium Contact, Dunlop SP01)
asymetrický směrový dezén pravá a levá pneumatika, která má určenou stranu vně auta i směr otáčení
(dnes se prakticky nevyrábí)
směrový dezén všechny pneu stejné, každá pneumatika má určen směr otáčení
(např.Dunlop SP9000, Goodyear F1)

takže pokud ti hučí pneu, tak vyvážit a nebo vyhodit
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od peta.smolik »

Buchtič píše:Jak už jsem řekl, u asymetrických se rozlišuje pouze outside/inside. Potom vždycky druhá podle mě pusobí opačně a v tom je právě ten efekt. Směr se řeší pouze u směrových.

asymetrický dezén všechny pneu stejné, určena strana pneumatiky, která patří vně auta
(např.Conti Premium Contact, Dunlop SP01)
asymetrický směrový dezén pravá a levá pneumatika, která má určenou stranu vně auta i směr otáčení
(dnes se prakticky nevyrábí)
směrový dezén všechny pneu stejné, každá pneumatika má určen směr otáčení
(např.Dunlop SP9000, Goodyear F1)

takže pokud ti hučí pneu, tak vyvážit a nebo vyhodit
Dnes jsem viděl podobný kola jak máš ale tohle byly Barumky a taky tam šipka nebyla tak má asi pravdu Petr1968 Na některejch gumách ta směrová charakteristika nebyla co sem měl Debica ale na Firestone co mám teď to tam je...
A nehučej ti náhodou ložiska? Respektive nechal jsi ty kola převážit když jsi je tam dával?
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Petr1968
Všeználek
Příspěvky: 1268
Registrován: 21 bře 2009, 16:39

Re: Hučení pneumatik

Příspěvek od Petr1968 »

Jaké Firestone? Směrové symetrické?
Odpovědět

Zpět na „Linea“