Signalizace žhavení

Vše o naftovém motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady, topení a chazení

Moderátoři: kubiii, Minimaxa, peta.smolik, Globusman

Ivan
Začátečník
Příspěvky: 36
Registrován: 07 led 2006, 10:55
Kontaktovat uživatele:

Signalizace žhavení

Příspěvek od Ivan »

Začala mi po startu blikat signalizace žhavení. Při pootočení klíčkem palubní počítač provede test a ten skončí s výsledkem OK. Zároveň se také na chvíli rozsvítí kontrolka žhavení a pak zhasne (to byl donedávna normální stav)-. Teď však se po nastartování znovu rozbliká ikona žhavení (alespoň předpokládám, že ta spirála je žhavení) a půl minuty bliká. Pak zhasne. Co to může být? Mám manuál v italštině a z toho vím úplný prd.
Fiat Multipla 1.9 JTD, r.v. 2002
Reklama
 

barčus
Fiaťák
Příspěvky: 60
Registrován: 27 říj 2005, 22:08
Bydliště: Brno

Příspěvek od barčus »

Kontrolka žhavení mě bliká přesně stejně jak to popisuješ ty už od loňského Listopadu. Myslel jsem si, že to signalizuje vadný žhavič, ale někdo tady na fóru mě tvrdil, že to signalizuje předehřívání nafty při teplotách pod nulou. Jelikož auto startovalo normálně i při teplotách pod -10, tak jsem tomu uvěřil. Ale zmizely mrazy a kontrolka vesele blikala dále. To už jsem nevydržel a navštívil autorizovaný servis a tam mě můj původní odhad potvrdili. Měl by to být vadný žhavič. Na výměnu žhaviče jsem se domluvil až před zimou, protože Multipla mě opravdu startuje bez problémů. Tak zatim nevím, kontrolka bliká, auto jezdí bez problémů, tak napiš, jestli to budeš řešit dříve než já.
Zdraví Barčus
Multipla JTD 105
vítr
Začátečník
Příspěvky: 10
Registrován: 07 říj 2006, 19:54

Příspěvek od vítr »

Počítač asi usoudil,že je potřeba dát nové žhavky,nebo že jim trvá delší čas dosáhnout požadované teploty
joyo
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 02 zář 2006, 20:42
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

kontrolka

Příspěvek od joyo »

Mne zas naopak, minulú zimu auto pri -18 nechcelo štartovať len s pomocou káblov. Myslel som že batéria. Kontrolka žhavenia si veselo blikala ako treba. Nakoniec som zistil, že mi odišla poistka žhavenia 60A. Dal som novú a kontrolka ani neblikne. Teda väčšinou. Niekedy si zmyslí že je tam a bliká ale to je snáď na 100 štartov 1 krát zabliká. Nemal niekto takú závadu?.
Acirek
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 243
Registrován: 25 lis 2005, 19:59
Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: kontrolka

Příspěvek od Acirek »

Co třeba kontrola žárovky pro žhavení?

joyo píše:Mne zas naopak, minulú zimu auto pri -18 nechcelo štartovať len s pomocou káblov. Myslel som že batéria. Kontrolka žhavenia si veselo blikala ako treba. Nakoniec som zistil, že mi odišla poistka žhavenia 60A. Dal som novú a kontrolka ani neblikne. Teda väčšinou. Niekedy si zmyslí že je tam a bliká ale to je snáď na 100 štartov 1 krát zabliká. Nemal niekto takú závadu?.
Multipla 1.9 JTD 110k ... "ucast na setkání Tábor - Červený Kostelec, Olomouc, Jesenice, Rapotín, Věšín, Holice a mnoho dalších" ... http://www.multipla.wz.cz" onclick="window.open(this.href);return false; (vše o Fiat Multipla) ... http://www.multiplaklub.cz" onclick="window.open(this.href);return false; FIAT MULTIPLA KLUB ČR
Martin Untermuller
Fiaťák
Příspěvky: 58
Registrován: 18 čer 2006, 13:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Untermuller »

Musím tě upozornit jestli si myslíš že přístrojová deska s kontrolky má žárovky, dovol abych se zasmál! :D je to osazené led diodama!Jsou prťavé jako hlavička od špendlíku.
Rozebíral jsem nedávno přístrojovku a hle žádná žárovka!Vše je naletované na tišťáku.
Mě nesignalizují otevřené dveře, pojistky jsou v pořádku a žárovky asi taky...teda ledky.Závadu jsem nenašel asi je to vypnuté přes diagnostiku?
Asi...
joyo
Začátečník
Příspěvky: 25
Registrován: 02 zář 2006, 20:42
Bydliště: Považská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

žhavenie

Příspěvek od joyo »

Keby to bola žiarovka či led je to nakoniec jedno tak by nesvietila pri teste a ani občas by neblikala. Stav môže byť len, že svieti alebo nesvieti. Keď vyberiem poistku tak to bliká ako má. Len s poistkou to nechce blikať.
gastan
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 04 pro 2006, 13:55

Příspěvek od gastan »

Tak mne sa to spravalo asi takto:
- po uvodnom zasvieteni vsetkych kontroliek a po starte vsetko zhaslo tak ako malo
- asi po 4-5 sekundach zacala blikat tato kontrolka zeravenia
- v drvivej vacsine pripadov blikala 30x (=cca 30sek.), niekedy menej ale naozaj len niekedy.

Pocul som, ze to moze byt signalizacia chyby zhavica / -ov, tak mi to skontrolovali a zistili, ze mam 2 zle. Teraz ich idem vymenit, akurat este hladam, kde su dake lacnejsie (jeden stoji cca 700-800Sk, vraj sa neoplati kupovat ine ako Bosch, lebo velmi skoro odidu). Mate niekto potuchy, kde by som zohnal lacnejsie Bosch zhavice?
Pekny den.
Multipla ELX, 1.9 JTD 81kW, 01/2002
Obrázek
gastan
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 04 pro 2006, 13:55

Příspěvek od gastan »

Tak minulý týždeň mi vymenili tie 2 zlé žhaviče a kontrolka prestala blikať.

Želám príjemné letné dni a málo problémov s autom.
Multipla ELX, 1.9 JTD 81kW, 01/2002
Obrázek
hu12
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 19 čer 2007, 22:01
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hu12 »

Ahoj, možná už je má zkušenost trochu opožděná, nicméně taky mi chvíli po nastartování blikala kontrolka žhavení(cca 30s) a auto jinak startovalo velmi dobře. Problém přetrvával i po výměně svíček, které při koupi a prohlídce vyskakovaly jako závada, ovšem zmizel po odpojení baterky(při řešení jiné věci). Nejspiš se musela musela nějak resetnout elektronika a bylo to. Takže doporučuji zkusit toto, nevím co to udělá třeba s palubním PC, já ho nemám, takže jsem nastavil akorát hodiny (1,9 JTD,rv 1999). Přeju hodně úspěchů a málo závad. Ahoj
Naposledy upravil(a) hu12 dne 02 lis 2007, 14:56, celkem upraveno 2 x.
doda
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 05 zář 2006, 09:30
Bydliště: nedaleko Trutnova

Příspěvek od doda »

oni novější fiati mají každou žhavičku kontrolovanou sólo a ne jako starší dohromady a proto pokud byť jedna žhavička má větší odpor než má mít tak kontrolka to signalizuje a nepřestane dokud není vyměněna.
Běžný odpor žhavičky je asi 0,8 Ohm ale stačí když vzroste na 2 Ohmy a už je zle .
I když auto startuje dobře neboť takováto žhavička funguje taky tak signalizace nezhasíná.
jaroslebo
Začátečník
Příspěvky: 24
Registrován: 03 led 2007, 12:10
Bydliště: Kosice

Příspěvek od jaroslebo »

ahojte. chcem sa spytat, vy ktori ste uz menili zhavice, ake zhavice tam idu. Zhavice su na maticu alebo len na zasunutie konektora ? Dik za radu
Mam 1.9 JTD 77kW.
Acirek
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 243
Registrován: 25 lis 2005, 19:59
Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acirek »

tak už jsem řešil žhavičky, po startu se na chvilku rozblikala signalizace a pak následně zhasla. Pokud vím, vyrábí se dvě varianty na Multinku. Jedna je s bajonetem, druhá na závit. Výměnu jsem s jinou prácí věnoval mechanikovi co nám uzdravuje Multinku. Udělal jsem dobře. je k tomu špatný přístup.
Jinak po výměně jsem zjistil, že byly dvě žhavičky špatné. Jsem rád, že jsem to vyměnil. Motoru to bez nich nedělá moc dobře a já nerad Multince ubližuji :D
Multipla 1.9 JTD 110k ... "ucast na setkání Tábor - Červený Kostelec, Olomouc, Jesenice, Rapotín, Věšín, Holice a mnoho dalších" ... http://www.multipla.wz.cz" onclick="window.open(this.href);return false; (vše o Fiat Multipla) ... http://www.multiplaklub.cz" onclick="window.open(this.href);return false; FIAT MULTIPLA KLUB ČR
Globusman
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 379
Registrován: 26 lis 2006, 21:07
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Globusman »

Tak já už to mám taky za sebou. Na 105ku existují dva druhy žhavičů (teda aspoň od Boshe, které jsem použil já) - jeden je pro datum výroby do 11/99 a druhý na novější. Přístup je k tomu úplně na pytel - kluci v servisu z toho měli hlavy jak kopačáky a ruce pokroucené až hanba. Dostali se tam nakonec tak, že vymontovali vstřiky a vzniklým prostorem mezi víkem hlavy a sáním se tam nějak zázračně dostali. Po výměně kontrolka ještě asi třikrát blikala, ale pak už si asi všimla toho, že došlo k výměně a blikat přestala.
Minimaxa
Znalec
Příspěvky: 596
Registrován: 11 zář 2006, 20:32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Minimaxa »

jojo, je to tak, pokud počítač zjistí, že svíčka nežhaví tak jak má (jiný proudový odběr než má být) oznámí to blikáním kontrolky žhavení. Pokud jsou žhavičky v pořádku, kontrolka pouze po dobu žhavení svítí. Přístup je k nim opravdu báječný :lol:
www.minimaxa.cz
Odpovědět

Zpět na „Multipla | Motor - diesel“