náhrada termostatu

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

náhrada termostatu

Příspěvek od drpepa »

Dobrý den, chtěl bych vědět váš názor, zkušenosti s touto úpravou termostatu na mém fiat punto 1,9 jtd, r.v.99, 59kw. Pře rokem jsem měnil termostat, protože mi auto špatně topilo, tak jsem koupil nový a zase mi auto špatně topí. Trvá mi cca 13km než se mi ručička vyšplhá na teplotu jaká má být, ale pokud stojím na místě 10 min tak mi jde ručička teploty dolů. Chtěl bych vyzkoušet toto http://www.fiatbravo-bravaklub.sk/reada ... icle_id=36" onclick="window.open(this.href);return false; máte s tím někdo zkušenosti? Díky za rady
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
Reklama
 

Uživatelský avatar
radekrat
Znalec
Příspěvky: 770
Registrován: 17 úno 2008, 20:31
Bydliště: Brno

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od radekrat »

Na stilo.org timle termostatem nekdo resil 1.9JTD 85. Podle nej celkem uspesne. Zkus to tam kdyztak dohledat.
Uživatelský avatar
Banshee
Znalec
Příspěvky: 606
Registrován: 16 pro 2010, 19:02
Bydliště: Košice

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od Banshee »

Skús dať kartón alebo ALU fóliu pred chladič, mne toto pomohlo, zohreje sa skôr aj topí silnejšie
Bravo 198 1.4 T-jet Sport
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od hanzs »

Jo funguje je to - na stilo.org to má už víc lidí v JTD... a ten termostat z R5 se používá k poléčení i jiných aut celkem běžně.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od drpepa »

dobrý den, nikde to nemůžu najít, hlavně by mě zajímalo proč se tam dává jako náhrada jenom od R5 a jakou má mít otevírací teplotu, protože je více druhů.
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
Uživatelský avatar
Jaroslav1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 399
Registrován: 06 říj 2010, 20:42

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od Jaroslav1 »

JTD 1,9 má otevírat mezi 86% až 90%.Také jsem ho měnil před dvěma roky ale zatím v pohodě. Až přestane fungovat tak taky uvažuji o této levnější variantě, ten původní termostat ale vydlabu a nebo aspoň část aby náhodou nezůstal zavřený a to by byl průser. Ten z R 5 je s držákem který se nasouvá do hadice (co nejblíže k tomu původnímu) a jiné termostaty mají tkzv kapličku a nebo srdce,které mají vývody na hadice.
FIAT PUNTO MK ll HLX 1,9 JTD 80/59KW. 9.99 5 dv.šedostříbr.meta.
Uživatelský avatar
Jaroslav1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 399
Registrován: 06 říj 2010, 20:42

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od Jaroslav1 »

Tak teď jsem to zkoumal,vnitřní rozměr hadice na Fiatu je 35mm a ten termostat z R 5 má vnější rozměr 43,5mm,tak že tam nevleze. Potom ještě v originále je termostat dvojčinný a to by mohlo dělat problém s cirkulací přes chladič. Tak-že asi investovat do origo.
FIAT PUNTO MK ll HLX 1,9 JTD 80/59KW. 9.99 5 dv.šedostříbr.meta.
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od drpepa »

taky jsem na to dnes doplatil, počítal jsem s tím že se termostat z R5 vleze v pohodě do hadice, a ani ránu. V pondělí jdu koupit 45mm hadici a termostat tam nacpu a utáhnu objímkou a snad nebude protíkat na chladiči a termostatu když bude větší. Jinak koupil jsem termostat přesněji z R5 rapid s otevírací teplotou 89°C, stál 280,- a snad to bude dobré.
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
Uživatelský avatar
Jaroslav1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 399
Registrován: 06 říj 2010, 20:42

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od Jaroslav1 »

drpepa píše:taky jsem na to dnes doplatil, počítal jsem s tím že se termostat z R5 vleze v pohodě do hadice, a ani ránu. V pondělí jdu koupit 45mm hadici a termostat tam nacpu a utáhnu objímkou a snad nebude protíkat na chladiči a termostatu když bude větší. Jinak koupil jsem termostat přesněji z R5 rapid s otevírací teplotou 89°C, stál 280,- a snad to bude dobré.
Ten rozdíl mezi hadicema budeš mít 1 cm děleno dvěma je 0,5mm a to asi dobře nebude těsnit.Já bych tam navlík asi 5cm - 35ky a na ní potom tu 45ku. Vnitřek hadice slabě namáznu vodní vazelinou, jde to snáze navléci a potom celkem lechce sundat.Ale ta hadice 45 jak chceš koupit musí bý takové esíčko a to se dá sehnat kde? :) Jaroslav
FIAT PUNTO MK ll HLX 1,9 JTD 80/59KW. 9.99 5 dv.šedostříbr.meta.
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od drpepa »

tak teoreticky, nemusel by být esíčko, může být i rovná, ale při tom tvárování se nesmí zlomit. No pořeším to nejdříve v pondělí, do té doby můžete sdělovat své nápady.
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od drpepa »

takže, dnes jsem zjistil že je obtížné sehnat hadici tohoto průměru za co nejnižší náklady. Takže jestli máte někdo nějaké nápady jak to udělat, tak prosím napiště. Díky
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
Uživatelský avatar
Jaroslav1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 399
Registrován: 06 říj 2010, 20:42

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od Jaroslav1 »

A co takhle na vrakovišti sehnat celou samostatnou kapličku,někde jsem četl že to měl žigulík a nebo to vysoustružit na hadice 35mm a vložit do toho esíčka.
Dnes ráno jsem ujel 8km a ručička se nezvedla,hadice od term.slabě vlažná,až po 12km teprve se hnula až na polovic ,takže už termostat taky asi nedovírá. Je tam 2 roky,což je na dnešní výrobky asi dost.
FIAT PUNTO MK ll HLX 1,9 JTD 80/59KW. 9.99 5 dv.šedostříbr.meta.
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od drpepa »

podle mě ten termostat musí být umístěný co nejlblíže k tomu původnímu (aby motor ohříval co nejméně vody), ihned za termostatem je vzduchový filtr, takže na nějakou baňku tam ani místo není - je to jen můj názor. Jinak zahřívá se nám to nějak podobně, motor mám zahřátý asi po 13km, s tím že když stojím 5 min na křižovatce, tak teplota jde dolů, a to mám 13 měsíců starý termostat od VERNET a myslím že záruka je jen 12 měsíců v prodejně kde jsem to kupoval. Podle mě jedinné řešení je sehnat hadici s průměrem 45mm.
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
drpepa
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 245
Registrován: 16 lis 2010, 14:58

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od drpepa »

nakonec jsem vrátil termostat z renaultu zpět do prodejny, protože jsem nesehnal hadici. Zajímalo by mě, proč zrvona se na fiata používá náhrada termostatu z renaultu 5. Vnitřní průměr hadice na fiat punto je 33mm. Takže budu muset hledat termostat s tímto vnější průměrem. Pokud by jste o nějakém věděli, tak dejte vědět. Díky
Fiat Punto 1,9jtd, 59kw, r.v.99
Uživatelský avatar
Jaroslav1
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 399
Registrován: 06 říj 2010, 20:42

Re: náhrada termostatu

Příspěvek od Jaroslav1 »

Na FIAT MAREA clubu ten z R5 natlačují do orig.hadice v MAREI,jde to prý blbě,musí se to hodně namazat.Ty hadice jsou podle mě o stejném průměru jak máme my ,tedy 33mm nebo 34mm. Ale ten termostat musí mít zaoblenou hranu.(jsou dva druhy a teplotu dávají 89°) Když jsem vyhledal termostat na Mareu a Punto tak jsou stejné jenom se liší v počtu vývodů a počet snímačů teploty.Najdi si Marea club a tam je toho až 71 odpovědí.
FIAT PUNTO MK ll HLX 1,9 JTD 80/59KW. 9.99 5 dv.šedostříbr.meta.
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“