Auto niekedy nenaštartuje (skrat pri zapalovaní?)

Moderátor: peta.smolik

Odpovědět
TinoArts
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 11 lis 2017, 13:19

Auto niekedy nenaštartuje (skrat pri zapalovaní?)

Příspěvek od TinoArts »

Ahojte, na úvod, už pár krát som sa snažil natočiť video so zvukom, kde by som to zachytil, ale zatiaľ sa mi to nepodarilo. Odteraz sa pokúsim zapnúť kameru pri každom štarte, nech sa máme od čoho odraziť, lebo som podobný problém nikde na nete nenašiel.

O čo ide: Už nejaký čas mám s Bravom 2 1.4 16V problém, že mi občas (pár krát za mesiac) nenaštartuje na prvý raz. Nejde ale o problém s baterkou (tá je bez problémov), nejde ani o "lenivé" točenie pri štartovaní. Ide o to, že otočím kľúč do napájania, počkám kým zhasnú kontrolky (btw., žiadne chybové hlášky) a keď otočím kľúč a naštartujem, počujem zvuk "štartovania" (začiatok točenia motora), ale motor okamžite, v zlomku sekundy zhasnea je to dead. Ako úplny laik mi to prišlo ako nejaký skrat, alebo zlý kontakt v spínacej skrinke? Aby ste si to vedeli predstaviť - pôsobí to tak, ako keby vám niekto okamžite po otočení kľúča odpojil káble z baterky (PS: kontakty na baterke sú OK).

Vždy keď sa toto stalo, musel som otočiť kľúč naspäť, naštartovať znova a vždy to na druhý krát chytilo bez akýchkoľvek problémov. Toto mi robilo asi pri 1 z 20 štartovaní, takže som tomu nepripisoval nejakú váhu. Mal som to odvtedy už aj v servise, ale počas testovania sa to nijako neprejavilo a teda sme to odložili.

Pred pár dňami sa mi ale stalo, že som štartoval, a neskapalo to okamžite po otočení kľúča, ale motor sa stihol zo 1-2 krát otočiť (zvuk štartovania úplne OK, bez jedinej vady) a strihlo/zdochlo to až potom. Zase, okamžite všetko dead, v zlomku sekundy, akurát že teraz sa to nestalo hneď po otočení kľúča, ale pár desatín sekúnd potom.

Dnes sa mi ale stalo, že mi to takto "kapalo" ihneď po otočení kľúča na parkovisku asi 8x po sebe. Čiže osem takýchto pokusov o štart, a potom to zrazu išlo bez problémov.

Až dnes som teda dostal taký impulz aktívne to riešiť, lebo ak ma to takto nechá niekde ďaleko od domu, nebude to boh vie čo. Problém ale je, že stále je to v stave, že to môžem dať na týždeň do servisu a chyba sa neprejaví. Určite sa pokúsim spraviť to video. Medzitým ale - nestretli ste sa s niečím podobným?

Díky.
Reklama
 

Thovt
Fiaťák
Příspěvky: 73
Registrován: 31 kvě 2015, 13:19

Re: Auto niekedy nenaštartuje (skrat pri zapalovaní?)

Příspěvek od Thovt »

Keď to zhasne, tak zhasnú aj kontrolky na prístrojovke? Možno je problém v spínacej skrinke, ktorá vypne motor hoci je kľúčik zapnutý.
Inak by som skontroloval relátka v skrinke s poistkami v motorovom priestore. Ak spadá hlavné relé ktoré dodáva prúd do motora mohlo by sa to prejavovať podobne.
Tiež by som skontroloval ukostrenie motora.
TinoArts
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 11 lis 2017, 13:19

Re: Auto niekedy nenaštartuje (skrat pri zapalovaní?)

Příspěvek od TinoArts »

Podarilo sa mi to natočiť. V čase točenia to opäť spravilo zo 5x po sebe, až na nejaký šiesty to naštartovalo (bez problémov, ako s novou baterkou). 2 pokusy sú natočené na videu, zvyšné som už kameru vypol.

Na otázku, či zhasnú aj kontrolky: Nie, zostanú svietiť. Akurát pri otočení kľúča na zlomok sekundy prebliknú (viď. video). Keď v tom videu zhasnú kontrolky, tak to som ich vypol ja, aby som mohol skúsiť naštartovať znova. Treba si dať trošku hlasnejšie zvuk aby bolo zreteľne počuť, kedy otočím kľúčom a čo to spraví za zvuk.

Video som nahral na YouTube (je to nezaradené video, tak mi tag "youtube" nefunguje, posielam link): https://www.youtube.com/watch?v=wIJSP9R_Slk
TinoArts
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 11 lis 2017, 13:19

Re: Auto niekedy nenaštartuje (skrat pri zapalovaní?)

Příspěvek od TinoArts »

Neviem ci pomoze tato informacia, ale mam podozrenie, ze tento problem nenastava pri studenych startoch (rano a vecer, ked je zima a auto dlhsie stoji).

Naopak, ak autom jazdim, motor sa zohreje, vypnem ho (pumpa/nakup) a o 10 minut startujem zase, problem nastane. Rovnako ak napriklad startujem poobede po praci, kedy auto sice stoji 8+ hodin, ale vonku je teplejsie.

Neviem ci je to len moj subjektivny dojem, ale zda sa mi, ze tam naozaj je takyto tepelny vplyv.
Odpovědět

Zpět na „Bravo 2“