Kontrolka dobíjania

Elektronika, el. výbava, diagnostika, kontrolky, přístroje

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Odpovědět
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Kontrolka dobíjania

Příspěvek od Matto »

Dnes mi z ničoho nič začala svietiť kontrolka dobíjania,zaujímave je že svieti iba v tedy ked mám zapnuté svetla,alebo stojím na volnobehu,elektrika v aute normálne funguje,v čom môže byť problém?zlý altík?prípadne chyba v prístrojovke?nemôže to byť spôsobené tým že mi nesvieti ľavé zadné svetlo?dík za rady
Reklama
 

alain1
Začátečník
Příspěvky: 48
Registrován: 22 dub 2007, 15:30

Příspěvek od alain1 »

Viděl bych to na uhlíky jsou už krátké a tím jak odebíráš více proudu tak nemají ten správný přítlak na komutátor tak ti to bude opalovat komutátor až ti to přestane dobíjet.
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Příspěvek od Matto »

toho som sa bál :cry: ,ale je to možné,lebo v motorom priestore(podla čuchu to vizeralo že z alternátora) bol taký divný smrad,dá sa to vôbec ešte nejako opraviť,alebo bude treba nový altík?
alain1
Začátečník
Příspěvky: 48
Registrován: 22 dub 2007, 15:30

Příspěvek od alain1 »

Pokud není komutátor hodně sjetý tak se to soustruží,při nejhorším jemný šmirgl papírem se to obrousí a jak už je to moc tak vyměnit rotor, komutátor se nemění i když možná by se našli borci kteří to vymění.Jo ale mrkni na ty uhlíky.
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Příspěvek od Matto »

dík za radu,len ešte otázočka,alternátor som zatial nemal rozobratý,tak sa chcem opýtať zhruba aký postup je pri odmontovaní a rozobratí?a zvládnem to aj ked som ,,laik,, a ako dlho to ešte vydrží bez opravy,nie že by som na tom chcel jazdiť ešte rok,ale nemám zrovna teraz moc času takže to musím odložiť o 2,3dni
dedo.miki
Fiaťák
Příspěvky: 197
Registrován: 04 led 2007, 16:35
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dedo.miki »

Tak uhlíky to určite nebudú.Najprv skontroluj či nemáš prasknutý obal na spodku alternátora.Po rozobratí treba skontrolovať stator , diody a regulátor.Podla toho ,ako píšeš je potrebné pred rozoberaním auta-demontážou alternátora, premerať napätia na výstupoch.Raz premeráš výstup na baterku -ten hrubý kábel, aké napätie tam nameráš a potom priamo na baterke.Na oboch miestach musí byť rovnaké napätie -len nepatrný rozdiel.Merať treba pri zapnutých svetlách a trochu zvýšených otáčkach motora.Potom treba premerať aj výstup na kontrolku-ten tenký kábel.Rozdiel medzi hrobým a tenkým musí byť zase len velmi malý.
Tolerancia +- 0,3V.
Ak bude rozdiel väčší tak podla hodnôt čo nameráš sa dá určiť závada.
Pun-to
Znalec
Příspěvky: 737
Registrován: 06 čer 2007, 22:25
Bydliště: Česká Třebová

Příspěvek od Pun-to »

Proražená dioda. Jezdit s tím ti moc nedoporučuji abys neusmažil vinutí na statoru.
Fiat Punto 1,7TD SX rv95
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Příspěvek od Matto »

uf,a teraz ktorá možnosť je správna?a nemôže to byť jednoducho chyba v prístrojovke?lebo dneska som sa bol odviesť a kontrolka nesvietila :?: tak fakt neviem
Fafik
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 15 pro 2006, 16:54

Příspěvek od Fafik »

Muzu se zeptat jakej ze to je smrad? Zda se mi ze mam to samy, vcera jsem mel altik u elektrikare, na servisu a pry vypada v poradku... Ale pokud jedu dal nez cca 5km v motorovem prostoru(asi) je citit smrad jako kdyz se pali svicka (parafin) :-0... help pls
Uživatelský avatar
Matto
Všeználek
Příspěvky: 2443
Registrován: 12 zář 2007, 11:05
Bydliště: Trenčín,Horné Srnie

Příspěvek od Matto »

Fafik,presne tak,ako ked sa páli sviečka,alebo horí nejaký plast,neviem presne,ale čo je zaujímave,prešlo už 10 dní a od vtedy mi tá kontrolka už nesvietila a smrad tiež zmizol,tak neviem čo to malo znamenať :?:
dedo.miki
Fiaťák
Příspěvky: 197
Registrován: 04 led 2007, 16:35
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dedo.miki »

Tak máš prasknutý obal.
Fafik
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 15 pro 2006, 16:54

Příspěvek od Fafik »

U mne obal v poradku, dnes jsem vyndal altik a zkouknul....
Odpovědět

Zpět na „Punto - elektrika“