Neklidný volnoněh

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Buchtič »

Yes, jak říkám od začátku, toto je můj motor, ale dosud jsem nepřišel na příčinu problému :/ Snad to na technické nebude nikomu vadit, resp. když tam nepojedu s ohřátym motorem tak by nemusel být problém.
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
Reklama
 

djblacktiger
Fiaťák
Příspěvky: 54
Registrován: 08 pro 2011, 20:26
Bydliště: Vamberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od djblacktiger »

Tak už jsem to vyřešil - ta díra tam je na filtr s aktivním uhlím nebo co - tu jsem zaslepil a potom tam byla ještě jedna prasklá hadička, kde si to bralo falešný vzduch, teď už zase jede krásně.
P.S. kde se dá sehnat ten přímý filtr takovýhle?
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od hanzs »

djblacktiger: tak gratulace! Jinak ten filtr by měli mít v každým tuning shopu.

Buchtič: pochybuju, že ti budou dělat emise na studeným motoru - to není zahřátý katalyzátor a tím pádem by měření určitě nevyšlo.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Buchtič »

Jedna hadička byla prasklá a přisávalo to zřejmě vzduch => výměna, ale žádná změna.
Obtokový ventil vyčištěn, ale žádná změna.
Ovšem pokud je obtokový ventil odpojen, tak se to chová normálně a volnoběh při zahřátém motoru nekolísá. Takže otázka, k čemu tam teda obtokový ventil je a vadí něčemu, že je odpojen?
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od hanzs »

Obtokový ventil reguluje volnoběh - tj. např. u studeného motoru se nastaví víc (sytič), když se zapnou světla, tak to opět dorovná atd.
Když bude odpojený, tak regulovat nebude - chvíli pak může být volnoběh vyšší nebo nižší, nebo to i chcípat, ale jinak se nic moc stát nemůže.
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Buchtič »

Tak bez krokového motorku neboli obtokového ventilu (nepochopim proč každý tomu říká jinak a všude se to jmenuje jinak) to skutečně není nic moc. Obzvláště při studeném startu to nezvýší otáčky a tak na +-500 to má zvuk jak traktor.
Každopádně po výměně za nový změně k lepšímu. Například při puštění plynu za jízdy to necukne a začne zpomaloval postupně. Co se týče volnoběhu, již nelítá v takovém rozsahu, ale po ohřátí jen mezi zhruba 700-800. Problém bude zřejmě ještě malinko někde jinde, ale to už je snad asi jedno
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
Uživatelský avatar
Buchtič
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 448
Registrován: 11 úno 2008, 19:48
Bydliště: Broumov/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Buchtič »

Tak časem se vše vrátilo více méně ke starému i s novým krokovým motorkem, resp. záleží na náladě, někdy to hupe a cuká, jindy ne. Takže mě nenapadá co jiného by to mohlo dělat. Odněkud chodí špatné signály?
Překvapivě nevzdory houpavému volnoběhu sem misemi při technické prošel v pohodě.
Fiat Punto 60 SX Cult, r.v. 1998, 5dv black -> Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Sport 2008 5DV black
Obrázek
grande-punto.buchtic.net - https://www.club-fiat.com/viewtopic.php?f=74&t=18787 - osobní
dubi
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 250
Registrován: 17 bře 2011, 21:40
Bydliště: Bernartice(near Písek)

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od dubi »

Ahoj, vyřešil to tedy někdo? Mám ten samý problém, na volnoběh houpou otáčky mezi cca 800-1000ot/min, auto trošku prdí do výfuku, sem tam cuká... prostě to co tu popisoval Buchtič.
Pomalinku, ale jistě, mně to začíná sr*t... :?
Asi zkusím to, co tady doporučujete, ale bojim se, že to nepomůže...
G1-->Punto(Prodáno)-->Corsa
Uživatelský avatar
Redycz
Začátečník
Příspěvky: 48
Registrován: 22 kvě 2012, 20:44
Bydliště: Ostrava

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Redycz »

To Wocass : Jak je to s tím nastavováním klapky? Můžeš to prosím tě lip popsat ,třeba jak se to nastavuje ? dík
Fiat Punto 55S, 1.1 40kw, r.v.96
Your car is your story! So don´t let someone else write book!
Uživatelský avatar
Wocass
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 08 říj 2011, 18:31
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Wocass »

Redycz píše:To Wocass : Jak je to s tím nastavováním klapky? Můžeš to prosím tě lip popsat ,třeba jak se to nastavuje ? dík
Jak se to nastavuje je složitější. Musíš to vzít na diagnostiku a tam dát základní nastavení ovšem u starších modelů je problém, že nemají EOBD, která je sjednocená až od roku 2000. Takže jediné co můžeš je klapku vyčistit a potom cca 100 km jezdit a ona se sama nastaví do základní polohy. Je lepší tomu ještě pomoct odpojedím baterky na nějaký čas. Kolik je to u Fiatu nevím, každý vůz má jiný interval pro vymazání nastavených map škrtící klapky. Ale počítej s tím, že kolem těch 100 km to bude zlobit, mě se to pak samo nastavilo.

PS: Pozor na nové vozy. Napřiklad u nového stila se odpojením baterky zablokuje servo a jde odblokovat pouze přez diagnostiku.
Fiat Punto S55 - motor z 75ky na LPG 54 kW - Sršáň
hanzs
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 417
Registrován: 27 kvě 2009, 00:34

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od hanzs »

hmm, mám Stilo, baterku jsem měl odpojenou hodněkrát, a nikdy se nic nezablokovalo...
Fiat Stilo 1.6 16V
ex Fiat Tipo 1.4 i.e.
Uživatelský avatar
Redycz
Začátečník
Příspěvky: 48
Registrován: 22 kvě 2012, 20:44
Bydliště: Ostrava

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Redycz »

Wocass píše:
Redycz píše:To Wocass : Jak je to s tím nastavováním klapky? Můžeš to prosím tě lip popsat ,třeba jak se to nastavuje ? dík
Jak se to nastavuje je složitější. Musíš to vzít na diagnostiku a tam dát základní nastavení ovšem u starších modelů je problém, že nemají EOBD, která je sjednocená až od roku 2000. Takže jediné co můžeš je klapku vyčistit a potom cca 100 km jezdit a ona se sama nastaví do základní polohy. Je lepší tomu ještě pomoct odpojedím baterky na nějaký čas. Kolik je to u Fiatu nevím, každý vůz má jiný interval pro vymazání nastavených map škrtící klapky. Ale počítej s tím, že kolem těch 100 km to bude zlobit, mě se to pak samo nastavilo.

PS: Pozor na nové vozy. Napřiklad u nového stila se odpojením baterky zablokuje servo a jde odblokovat pouze přez diagnostiku.
Aha ok dikes aspoň ted vím že to tak má zlobit =) ps. baterku odpojuju vždycky u "větších" zásahu do motoru =)
Fiat Punto 55S, 1.1 40kw, r.v.96
Your car is your story! So don´t let someone else write book!
Uživatelský avatar
Wocass
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 08 říj 2011, 18:31
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od Wocass »

hanzs píše:hmm, mám Stilo, baterku jsem měl odpojenou hodněkrát, a nikdy se nic nezablokovalo...
A máš nové nebo staré? Už několikrát se mi stalo, že když se baterka jen vybila, tak posilovač řekl ne a alou na diagnostiku. Potom vím, že u nového Mondea (2008) byl zase problém s centrálem, ale tam stačilo několikrát zevnitř zamknout a odemknout, podržet tlačítko atd. a šlo to.
Redycz píše: Aha ok dikes aspoň ted vím že to tak má zlobit =) ps. baterku odpojuju vždycky u "větších" zásahu do motoru =)
Také to mám ve zvyku, ale u toho stila mě to opravdu překvapilo, proto jsem to raději napsal.
Fiat Punto S55 - motor z 75ky na LPG 54 kW - Sršáň
Uživatelský avatar
šutr
Fiaťák
Příspěvky: 107
Registrován: 07 říj 2011, 10:45
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od šutr »

Na nic jste nepřišli? To kolísání je fakt hnus. Chvilku se otáčky udrží konstantní cca 700, ale když déle stojím na volnoběh tak to začne jakoby poškubávat. Nebo vyřadím 100m před křižovatkou, dojíždím na volnoběh tak otáčky lítají 700-1000 pořád dokola než zastavím, pak spadnou definitivně na 700. Klapku mám novou, cívku mám novou, svíčky nové, kabely, též, vzduch. filtr, měněný olej + filtr...to bude určitě nějaký čidlo nebo jen špatný kontakt na čidle.
Fiat Punťo II, 1.2 16V - 59KW, r.v. 2000

http://www.fiatclub.eu/vozidlo/fiat-punto-1057
Uživatelský avatar
peta.smolik
Všeználek
Příspěvky: 2559
Registrován: 26 dub 2010, 15:19
Bydliště: V.M.
Kontaktovat uživatele:

Re: Neklidný volnoněh

Příspěvek od peta.smolik »

Kde má tvoje auto palivovej filtr a jak ten filtr vypadá??
Punťa fire, Rosso Tiziano
Fiat 128 sport 1300 SL, zatím rozebrán na prvočinitele
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“