Ma vplyv termostat na spotrebu?

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

Filip1108
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 27 led 2014, 00:32

Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od Filip1108 »

Caute pani, prosim vas... ma vadny termostat vplyv na spotrebu? auto sa zohreje na nejakych 60° viac uz nie.. jedine ked dlhsie stojim na mieste,vtedy sa ohreje normalne na 90° no akonahle sa pohnem a prejdem par metrov teplota ide rapidne dolu... spat na tych 55-60°C... moze to byt termostat? Vsimol som si ze spravim nejakych 70-80km a spotreba 7l ...
Reklama
 

omar
Fiaťák
Příspěvky: 67
Registrován: 22 srp 2012, 19:19
Bydliště: Novojičínsko

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od omar »

rozhodne vliv ma,pokud neni motor dostatecne ohratej tak se sepne sitič
Fiat PuntoII 1,2 16V Sporting 59kw,automat,rv 2000 naštěsti je to auto od mojej roby,já používám Land Rover
CrazyApe
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 365
Registrován: 09 čer 2011, 19:50

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od CrazyApe »

Ano, ma velkou.
šPunto mk2a 3dv 1,2 8V - eX
Audi A3 8p 3dv 1.6 16V
Uživatelský avatar
Hawkeye.94
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 25 pro 2012, 23:53
Bydliště: Praha

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od Hawkeye.94 »

Mam podobnou zkušenost a předem řikám, že motor prostě musí fungovat v rámci pracovní teploty, všechno co je mimo je špatně. Jezdim teď puntem 1 1.2 16v, před půlrokem se měnil termostat a chladič. Termík už nevim od koho byl, ale chladič byl Behr-Hella, nicméně oproti původnímu chladiči byl o něco silnější. Nicméně auto doteď jezdilo s podchlazenym motorem(teplota za jízdy nebo za zapnutýho topení nepřesáhla 1/4). Teď o víkendu jsem po půl roce vyměnil znovu termostat, tentokrát jsem nešetřil a koupil přímo originál fiat díl(vyrábí jim to Behr), při té příležitost vyměnil znovu radiátor topení(půl roku starý se ukázal jako vadný výrobek). Nicméně auto se prostě během jízdy neohřeje, teplota dosáhne půlky pouze při stojícím autě a nejlépe s vypnutým ventilátorem topení. Problém tedy přetrvává. Jinak průměrná spotřeba díky tomuto je i při klidné jízdě téměř 8,5L. Předpokládám tedy, že za vše může onen větší chladič, jiný problém už nevidím. V před rokem se dělala hlava, dávala se sada originálního fiat těsnění + vodní pumpa SKF. Takže se jako konečné řešení chystám zmenšit průduchy v nárazníku
1993 Punto 85 16v Sporting 4dv. (ve stavbě do nádherný kastle)
1997 Punto 60 SX (kompletní přestavba z 55 S) - prodáno
1991 Tipo 2.0 16v Sedicivalvole
1996 Audi Coupé 2.0
2000 Audi Cabriolet 1.8 20v
Uživatelský avatar
MING
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 215
Registrován: 22 srp 2012, 23:53
Bydliště: Žilina

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od MING »

Toto som tu už niekde videl že sa to rozoberalo. Tiež mi teplota nestúpne vyššie ako na 1/4 počas jazdy až keď stojím a nezopne ventilátor, presne ako hovoríš. Ale nevšimol som si že by sa mi kvôli tomu zvýšila spotreba. Punto mám už druhý rok a ako som ho kúpil tak sa to už tak zohrievalo len do 1/4. Už sa tu o tom popísalo slohov ale čo bolo na príčine neviem. Viem že vo väčšine prípadoch ani výmena termostatu nepomohla a prolém ostal. A vo väčšom chladiči by som chybu asi nehľadal :) Proste je to taká vrodená chyba u Punta :D
4 doors, more whores!
Fiat Punto MK1 GT3 RcktDoggy‬
Bišop
Fiaťák
Příspěvky: 51
Registrován: 12 črc 2011, 01:04
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od Bišop »

Měl jsem ten stejnej motor a po výměně termostatu se mi to taky drželo v 1/4 a spotřeba taky okolo 8-9 l, jelikož jsem jezdil do práce 12 km, ale když jsem jel dlouhou trasu tak 6l/100km.
Alfa Romeo 156 Ti po FL 1.9 JTDm 110 kw
Fiat Punto Sporting Mk1 1.2 16V 63 kW ex
armaman
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 26 dub 2009, 15:42
Bydliště: Doma

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od armaman »

Neviem ako u inych motorov no u toho mojho ,vid. podpis , su dva druhy termostatov.
Ak ma pamat neklame tak jeden je na 85° a druhy na 90°.
A tu tiez moze byt potom rozdielnost v otvoreni termostatu a nasledne k vyssej spotrebe z dovodu podchladenia motora.
Inak ja tiez viac ako 1/4 teploty mtora nedosahujem.
Fiatu už "nefandím"
rolandt
Fiaťák
Příspěvky: 81
Registrován: 22 lis 2013, 17:17
Bydliště: vk

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od rolandt »

tento problem som zdarne vyriesil, presne ako uvadzate, teplota stupala len do 1/4 ukazovatela, vymenil som termostat a teplota sa drzi na 1/2.
spotreba sa vam zvysuje najma koli otvorenej regulacii lambda, ta sa uzatvara az ked je teplota nad 60°C.
meradlo v pristrojovke je len informativne, treba zistit skutocnu teplotu motora teplomerom alebo najlepsie cez diagnostiku, a tam sa moze skontrolovat aj ta lambda ci je dostatocne rychla, starnutim sa spomaluje reakcia a rastie spotreba.
puntik 1,2 44kw striebro
mariska 1,9 77kw roso-ponete
akumoto -3kW
armaman
Fiaťák
Příspěvky: 162
Registrován: 26 dub 2009, 15:42
Bydliště: Doma

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od armaman »

http://www.fiatmareaclub.com/viewtopic. ... &start=210" onclick="window.open(this.href);return false;

Nasiel som tuto temu a podla toho ako je to popisovane v nej sa lamdba aj chova.
Premeranim kablov som zistil ,ze lamdba nie je skratovana na zem.

Cize studeny motor 1V az do 2V(sytic?) a po zohriati klesne na 100-800mV.
Ked pridam plyn tak stupne mierne aj cez tuto hodnotu na priblizne 0,94V(940mV) no potom zacne po uvolneni plynu ihned klesat az sa ustali na hodnote 100mV a pulzuje podla RJ v rozpäti od spominanych 100-800mV.
Napichnuty som mal cierny a ruzovy kabel.
Fiatu už "nefandím"
milosh
Admin
Příspěvky: 315
Registrován: 28 srp 2005, 11:14

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od milosh »

Mel jsem vadny termostat nedal vic jak 78C, nyni mam novy ktery uz je po zahrati motoru minimalne na 90C ale spotreba + - stejna :wink:

Ale pravda 60C jsem nikdy nemel, minimalne tak 75.
Uživatelský avatar
drago47
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 304
Registrován: 16 led 2014, 18:13

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od drago47 »

1. Mne zase teplota spadne 1/4 keď sa auto ohreje na 1/2 neviem či ju až tak chladič schladí ,ale všimol som si že keď aj idem dole kopcom 90km a nedržím plyn tak tiež spadne 1/4, alebo keď vojdem do mesta a idem 55km.

Ale keď idem 90km s plynom a mimo mesta po okreskach tak zase stupne na 1/2 .Bude to chyba v termostate že sa polami zatvára alebo vôbec.

Auto pred kúpou dosť dlho stalo mohla sa stat niečo s termostatom.Na 1/2 sa nahreje po asi 17km pri takých 10 stupňoch vonjašej teploty a chladnom vetre.

2. A keď naštartujem auto ktorá hadica ma byt chladna a ktorá tepla lebo ja mam obe teple po paru minútach.Alebo isť stým priamo do Fiatu na diagnostiku .[/color]
Punto II 1.2 16V HLX,r.v.2001,5.dv.,
zahynko
Fiaťák
Příspěvky: 69
Registrován: 08 úno 2014, 14:58
Bydliště: SVK-Tlmače

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od zahynko »

mno ked vravite ze aj po vymene termastatu sa vam rucicka drzi v 1/4 ale spotrebu mate nezmenenu, moze vam vadne ukazovat teplotu na pristrojovke...

vecsi chladic nemoze mat vplyv na teplotu motora... keby ste to napojili na 1000l nadrz a mate termostat v poriadku musi sa vam teplota drzat na prevadzkovej +-par stupnov...

k poslednemu prispevku, pokial mate neustale pootvoreny termostat s x prietokom moze sa stat, ze pri rychlosti napr 90km za hodinu na volnobehu vam teplota klesne ale pri otackach sa cca drzi na prevadzkovej teplote a to s dovodu, ze pri otackach sa motor ohrieva viac...

ked ste vymenili termostat a radiator tak ste to urcite dobre odvzdusnili? moze to mat tiez vplyv na teplotu

ano ak auto dlho stale mohol sa termostat zalepit... ak tam nebola voda tak skoro urcite...
Punto 1.2 44kw - sekv. LPG 2006
Brava 1.6 67kw 1998- RIP
Croma 1.9 88kw 2009
Uživatelský avatar
drago47
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 304
Registrován: 16 led 2014, 18:13

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od drago47 »

Dakujem za odpoveď presne je to tak a viem že po naštartovaní nemôžu hneť byť obe hadice teple iba jedna a druha až keď sa motor ohreje a otvory termostat.A nevieš ktorá hadica ma byt tepla keď naštartujem motor, ta horna je od termostatu ta by mala byt chladna až kým nestúpne teplota na prevadzkovu že?
Punto II 1.2 16V HLX,r.v.2001,5.dv.,
zahynko
Fiaťák
Příspěvky: 69
Registrován: 08 úno 2014, 14:58
Bydliště: SVK-Tlmače

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od zahynko »

ano, hadica, ktora ti ide od termostatu do chladica musi byt studena, len treba mysliet na to ze puntacik sa ohrieva brutal rychlo... ja mam na mojom prevadzkovu teplotu do 5 minut...
vycihaj si kym ti jemne stupne rucicka teploty na pristrojovke... mozno tak o 2 palicky a vtedy to pozeraj... dostatocna telota na pocitenie a zaroven mas istotu, ze sa nezacal jemne otvarat... najlepsie keby ste boli 2 jeden by ti pozeral teplotu na budikoch a ty by si drzal hadice, to ze sa otvori pocitis a vtedy on pozre pri akej teplote, ale ako to uz niekto pisal, najlepsie pozerat to cez pc, lebo kludne mozes mat zly ukazovatel na pristrojovke...
Punto 1.2 44kw - sekv. LPG 2006
Brava 1.6 67kw 1998- RIP
Croma 1.9 88kw 2009
Uživatelský avatar
drago47
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 304
Registrován: 16 led 2014, 18:13

Re: Ma vplyv termostat na spotrebu?

Příspěvek od drago47 »

Takže najlepšie na diagnostiku a im tam ukáže že či ho dobre otvára alebo nie,alebo že je stále otvorený.Takže keď budu dve paličky a bude tepla je prdely termostat a mne sa rýchlo neohrieva mame vonku nejakých 10 C a tak po 17 km a 15 minútach jazdy je na prevádzkovej
Punto II 1.2 16V HLX,r.v.2001,5.dv.,
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“